Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA uspořádala setkání k problematice zaměstnávání. Nejvíce se diskutovalo o diskriminaci a exekucích

09. prosince 2014
Čtení na 2 minuty

Téměř třicítka lidí se sešla minulý týden v Domě národnostních menšin, aby získala více informací o postupu při hledání práce, exekučním procesu, systému sociálních dávek nebo projevech diskriminace zejména v oblasti zaměstnávání nebo vzdělávání. Téměř všichni, kteří na setkání přišli, se zapojili v uplynulém roce do projektu "Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2013 – 2014)" a snažili se najít práci.

„Z četných zkušeností terénních zprostředkovatelů práce vyplynulo, že klienti řeší kromě zaměstnání také problémy s bydlením nebo zadlužením. Někteří nemohou právě kvůli dalším svým problémům nastoupit do práce a my jim vzhledem k úzké profilaci nedokážeme nabídnout adekvátní intervenci. Zjistili jsme také, že klienti jen zřídka kontaktují další specializované poradny či organizace, které by jim mohli pomoci. Proto jsme se rozhodli zorganizovat setkání, na kterém by byli přítomni zkušení odborníci z jiných oblastí a poskytli tak přítomným alespoň minimální poradenství a další kontakty na místě,“ vysvětluje František Bikár, koordinátor zprostředkování práce v organizaci ROMEA.

Jednou z lektorek byla Ivana Eliášková z Centra kariérového poradenství, které spadá pod Národní ústav pro vzdělávání. Při prezentaci se zaměřila zejména na důvody neúspěchu při hledání práce, ale také na motivaci, kterou dlouhodobě nezaměstnaní postupně ztrácejí.

V příspěvku o chování zaměstnavatelů se rozvinula živá debata o časté diskriminaci, se kterou se Romové při hledání práce setkávají. „Velice mě překvapilo, že i vysokoškolsky vzdělaní Romové, trpí stigmatizací a mají velmi nízkou sebedůvěrou kvůli romskému původu. I to může být kromě dalších faktorů důvod jejich neúspěchu při hledání adekvátního zaměstnání,“ řekla Ivana Eliášková.

O možnostech a omezeních v souvislosti se sociálními dávkami a nástupem do práce hovořila Aneta Krajíčková ze Sociálně-právní poradny z organizace R-Mosty. V návaznosti na výši platu a časté využívání práce „na černo“ dále vysvětlovala Klára Městková, z organizace Rubikon centrum, jaká výše ze mzdy zůstane reálně klientovi v případě exekuce.

V závěru setkání byla klientům představena bezplatná Antidiskriminační linka, kterou provozuje obecně prospěšná společnost ROMEA. Kontaktní pracovnice linky Jitka Votavová odpovídala na dotazy zájemců ještě po oficiálním ukončení setkání.

Projekt "Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2013 – 2014)" je společný projekt neziskových organizací SLOVO 21 a ROMEA, který končí k 31.12.2014. Doposud díky němu získalo zaměstnání víc než 60 klientů, dále více než 70 klientů absolvovalo rekvalifikační kurzy a 20 klientů absolvovalo motivační kurzy.

Více informací o aktuálních výsledcích projektu získáte ZDE.

oppa_logo_1.jpg
PROJEKT JE FINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM.

PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon