ROMEA uspořádala v Krkonoších dosud největší setkání romských studentů

V minulých dnech proběhlo v krkonošské Peci pod Sněžkou setkání téměř padesáti romských studentů středních a vysokých škol z celého Česka. Jeho cílem bylo vzájemně studenty propojit, podpořit je v jejich úsilí a v neposlední řadě jim nabídnout možnost dalšího vzdělání a osobnostního rozvoje. Počet romských studentů obecně stále roste, přesto se potýkají s řadou bariér.
"Mnozí romští studenti se setkávají s řadou překážek, které na cestě za vysněnou profesí a šťastným životem musí překonat," říká pro HFC Jitka Votavová z organizace ROMEA. "Od nedůvěry svého okolí a učitelů, přes často chybějící materiální vybavení potřebné pro studium, pocit izolovanosti mezi vrstevníky, po obecně protiromsky naladěné vnímání od zbytku společnosti," dodává.
Setkání proběhlo z iniciativy organizace ROMEA v rámci programu Baruvas (romsky Rosteme) pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Tematicky navázalo na předchozí pravidelná setkání, která byla věnovaná sebeprezentaci a světu médií. Mezi lektory byli například sociolog Ivan Gabal, redaktor České televize Richard Samko či policista Petr Torák oceněný Řádem britského impéria.
"Bylo to největší setkání romských studentů, jaké se podle mě v České republice kdy uskutečnilo. Je to dobrá zpráva i pro českou společnost, že počet aktivních romských studentů, kteří na sobě pracují a cítí občanskou odpovědnost, neustále roste," popisuje koordinátorka Romského stipendijního programu Yveta Kenety.
Vzdělání jako základ úspěchu
Podle Jitky Votavové je vzdělání v české společnosti obecně přijímáno jako jedna z nejdůležitějších hodnot. Zároveň však stále prokazatelně dochází k diskriminaci romských žáků ve vzdělávacím systému, na což také dlouhodobě poukazují zprávy mezinárodních organizací nebo Evropské komise. Romské děti jsou podle nich stále často automaticky zařazovány do speciálních tříd, nebo vznikají segregované třídy nebo školy.
"Základ je tedy posilovat rovný přístup romských dětí vůbec k základnímu vzdělání a hlavnímu vzdělávacímu proudu," upozorňuje Votavová. "Vyšší než základní vzdělání je ale v současné době v zásadě nezbytné pro to, aby člověk měl větší šanci na to se aktivně zapojit do společnosti, utvářet ji, uspět v ní, ať to znamená cokoli - znát svá práva i odpovědnost, mít dobře ohodnocené zaměstnání," doplňuje.
ROMEA proto na tu skutečnost reaguje stipendijním programem, kterým podporuje přestup žáků 9. tříd základních škol na střední školy s maturitou a poté i přestup středoškoláků na vysoké školy.
"Nabídku doučování a podpory školních i mimoškolních aktivit máme ale i pro studenty učilišť," zdůrazňuje Votavová.
Program aktuálně podporuje 60 studentů středních a vyšších odborných škol a v průměru 40 vysokoškoláků ročně. Mezi středoškoláky, se kterými organizace spolupracuje, jsou nejčastěji studenti gymnázií s přípravou na vysokou školu, ale také studenti pedagogických, zdravotnických nebo bezpečnostně-právních oborů. Mezi vysokoškoláky pak převládají pedagogické a sociální obory. „Máme ale i studenty psychologie, zoologie, práva, informačních technologií nebo strojírenských oborů,“ vypočítává.
Pozitivní diskriminace? Spíše vyrovnávací opatření
Jitka Votavová si uvědomuje, že přidělování stipendií přednostně romským studentům může být označeno za pozitivní diskriminaci. To dle ní často také vzbuzuje bouřlivou diskusi, kterou však i ona sama vnímá jako oprávněnou.
"Pojem, kterému dáváme přednost my, tedy vyrovnávací opatření, vystihuje náš přístup lépe. Jedná se totiž o vyrovnávací postup pro ty, kteří dlouhodobě nemají stejnou startovací čáru vzhledem k tomu, že jsou v řadě odvětví každodenního života prokazatelně znevýhodňovaní vzhledem ke svému etnickému původu," uvádí k této otázce organizace na svém webu.
"Nejde tedy o to připravit o stipendia ‘neromské’ studenty, kteří obvykle nečelí diskriminaci v oblasti vzdělávání a práce z důvodu příslušnosti k určitému etniku a nejsou tedy v běžném životě znevýhodňováni, nýbrž pomoci romským studentům vyrovnat jejich šance a umožnit jim získat vzdělání, které je pro nastartování jakékoli kariéry dnes nezbytné," dodává.
Pocit sounáležitosti a porozumění
Velkým přínosem těchto vzdělávacích setkání pro studenty je podle hodnocení účastníků pocit bezpečí, který většina z nich cítí. Mohou tak otevřeně sdílet svoje každodenní zkušenosti s tím, jaké to je být Romem nebo Romkou v České republice.
"V rámci zpětné vazby hodně oceňují to, že jsou mezi lidmi, kteří berou jejich názory vážně, věří jejich schopnostem a potenciálu, vzájemný respekt berou jako automatický předpoklad pro společné fungování," popisuje Jitka Votavová. Někteří by však mohli vnímat taková setkávání jako ghettizaci romských studentů. To Votavová odmítá.
"Pravidelná vícedenní setkání romských studentů, která jsou jedním z pilířů stipendijního programu, ale nejsou o tom, že se romští studenti izolují v ochranné bublině bez vazeb na okolní svět. Na naše setkání zveme nejen romské, ale samozřejmě i neromské profesionály a zástupce dalších studentských iniciativ a snažíme se romské studenty podporovat v občanské angažovanosti a aktivnímu odpovědnému přístupu ke svému okolí," uzavírá.
Publikováno na serveru HateFree
Nepřehlédněte:
- Student farmacie Michal Koky: Lidé si myslí, že jsem Ital nebo Řek
- Páté setkání romských studentů Baruvas: S každým dalším setkáním rostu, říká student psychologie
- Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!
- V Praze proběhlo již druhé slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ. Stipendium získalo přes 80 studentů
- Monika Mihaličková: Kampaň na podporu romských studentů byla úspěšná. Více jak 65% darů poslali Romové. Jedem ale dál!
- Budoucí kriminalista Patrik Kotlár, který boří stereotypy uvnitř olašské komunity: Jdu si za svým cílem
- Student psychologie Roman Koky: Předsudky mě ženou dopředu, vzdělání je to nejdůležitější, co můžou rodiče dát svým dětem
- Víte co znamená Bešen peske? Podívejte se na talk show Richarda Samka
- VIDEO: Setkání romských studentů očima samotných Romů
- Monika Mihaličková: Proč je důležité, abychom se my, Romové, podporovali navzájem
- Policista Petr Torák se stal ambasadorem
- Student psychologie Roman Koky v pořadu 168 hodin: Práce psychologa mi dá smysl života. Vidím, že druhým můžu pomoct
- Nevěřili mu, že je student VŠ, přesto jde dál. Baruvas pomáhá mladým Romům růst
- V Praze začalo setkání romských studentů. Zavítal mezi ně i módní návrhář Pavel Berky
- "Už chápu, jak se cítí člověk, který je odlišný," říkaly děti ze ZŠ Havlíčkova po workshopu s Monikou Mihaličkovou
- VIDEO: Romští studenti strávili další společný víkend. Tentokrát v brněnském Cejlu
- Baruvas: Setkání romských studentů v Brně aneb Věřit, že má smysl studovat
- Romští vysokoškolští studenti v pořadu České televize 168 hodin: Pro Romy je vzdělání to nejdůležitější
- Gabriela Janičová v TV Barrandov: Mým snem je mít dostatečné vzdělání, abych se mohla stát učitelkou
- Slavnostní předání stipendií romským středoškolákům. Vzdělání je investice, která se vrátí nám všem, jsou přesvědčeni sponzoři programu
Kam dál:
- PREMIÉRA - Desetiminutovka Plus: "Moje zkušenost je pro děti odstrašujícím příkladem," říká kariérní poradkyně Maria Siváková
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- Romští studenti mohou opět žádat o stipendium u organizace ROMEA. I letos mohou získat až 25 tisíc korun
- Pasta Oner, Krištof Kintera nebo Vladimir 518. Známí umělci se spojili v charitativní aukci pro romské studenty organizace ROMEA
- Ministr školství: Situace v bílinské škole je vykreslována hůř, než jaká doopravdy je. Ministerstvo školství podpoří 400 znevýhodněných škol téměř dvěma miliardami Kč
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Mladí romští aktivisté z České republiky bojují proti online nenávistným projevům
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty
- Miroslav Klempár: Výměnný pobyt mládeže na Kypru se zaměřil na lidská práva a solidaritu mezi národy
- PREMIÉRA: Největší problém je najít pro prchající Romy v Užhorodu ubytování
Štítky:
ROMEA, Baruvas - Rosteme, student, Studenti, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY
