romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romistika spustila stránky na podporu romštiny se slovníky a výkladem romského pravopisu

16.2.2022 9:20
PhDr. Jan Červenka, Ph.D. (FOTO: Renata Berkyová)
PhDr. Jan Červenka, Ph.D. (FOTO: Renata Berkyová)

Seminář romistiky Katedry středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy spustil novou podobu svých stránek na podporu romštiny. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil Jan Červenka, hlavní autor slovníku a pravopisného výkladu, který je na stránkách umístěn.

Slovníky i výklad pravopisu

https://romstina.ff.cuni.cz/

"Slovník romských neologismů použitých romskými autory a překladateli, který na pražské romistice vzniká s přestávkami od roku 2010, obohatilo za rok 2021 celkem 947 nových hesel, romských variant nebo příkladů. Byla také zahájena inovace, která významně zvýší užitnou hodnotu slovníku. Dříve byl totiž u každého romského výrazu jen jediný příklad. To na jedné straně umožnilo rychlejší rozvoj nabídky překladových variant pro učitele a překladatele a v prostředí starého slovníku na bývalé stránce byla tato nabídka i přehlednější. Na druhé straně však ze slovníku nešla vyčíst rozšířenost a oblíbenost výrazu, čili zda daný výraz byl v letech 1991-2018 v rámci ČR a SR použit jednou jedním překladatelem, nebo ho pravidelně užívá třeba 10 autorů. V roce 2021 tedy začali autoři slovníku přidávat další příklady téhož slova od jiných autorů, z jiných médií nebo z jiných let, a hodlají v tomto trendu pokračovat nadále," uvedl v tiskové zprávě Jan Červenka.

Na stránce, kde zájemci naleznou slovník neologismů a slovník olašské romštiny, navíc po dvouleté absenci na českém webu přibyl popularizační výklad romského pravopisu.

"Výklad je textově přepracovaný, v nové typografické úpravě, a k 22 kapitolkám různého stupně náročnosti přibylo 12 kapitolek na téma segmentace neboli dělení na slova," uvedl Červenka.

Vývoj slovníku i výkladu pravopisu podle tiskovou zprávy probíhá většinou za podpory grantů Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny v rámci dotačního programu Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků, ale v některých letech vznikal i bez jakékoli podpory a hlavní autor tráví prací na slovníku pravidelně část své dovolené.

"Na inovované stránce přibyly i statistiky, takže nyní víme, že slovník má od roku 2011 přes 13 500 návštěv, a obsahuje přes 4500 příkladových vět pro více než 4200 romských výrazů. Pravopisný výklad pak má navzdory krátké přerušované existenci na kontě přes 2500 návštěv," dodal na závěr Jan Červenka ze Semináře romistiky Katedry středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a hlavní autor slovníku a pravopisného výkladu.

Přečteno: 1257x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jazyk, Romština, Romistika, Vzdělávání, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo