Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romodrom nabídl vnitru místa, na kterých mohou být postaveny obytné buňky pro dlouhodobější ubytování romských uprchlíků

20. května 2022
Čtení na 2 minuty

Nezisková organizace Romodrom, která se podílí na zajištění organizace stanového městečka pro uprchlíky v pražské Troji, předala ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) seznam míst, kde by mohla vzniknout místa pro delší ubytování romských uprchlíků. Ředitel organizace Nikola Taragoš míní, že stanový tábor v Troji a i další, které mohou vzniknout, mohou fungovat, jen pokud to dovolí počasí, tedy zhruba do konce září. Rakušan novinářům potvrdil, že nabídku míst převzal a bude se jí zabývat.

“Koupili jsme si tím jenom čas,” řekl ČTK Taragoš k projektu v Troji, na němž se podílejí hlavní město Praha, Správa uprchlických zařízení a hasiči.

Organizace ministrovi nabídly podle Taragoše seznam pozemků, na kterých mohou být postaveny obytné buňky, i konkrétních nemovitostí – budov i bytů. Jejich kapacita by měla stačit pro několik stovek uprchlíků, kteří pobývají na hlavním nádraží v Praze. Romodrom by pro uprchlíky podle Taragoše preferoval ubytování v budovách, které nabídl.

“Buňkoviště, která jsme Rakušanovi dodali, jsou od romských developerů a dostanou to zadarmo,” uvedl. Problém vidí v nalezení shody s místními. Jedno z nabízených míst pro stavbu obytných buněk leží podle něj na území širší Prahy, zbylé tři v blízkosti hlavního města, další kapacity jsou roztroušené po republice. Stejně jako ministerstvo vnitra nechce Romodrom sdělit konkrétní adresy, protože by to mohlo poškodit plány před uzavřením dohody s místními samosprávami.

Potřeba ubytovacích kapacit pro romské uprchlíky kopíruje podle Taragoše “standardní uprchlickou vlnu”.

“Dokud sem budou lidé přicházet, budou ta místa potřeba, teď je máme na hlavním nádraží, ve stanovém městečku. V prvních měsících jsme je ubytovávali v trošičku lepších podmínkách, než je stanové městečko,” poznamenal. Potřebu míst definuje podle něj rozsah počtu uprchlíků na pražském hlavním nádraží, ale také v Brně a Ostravě, nově v Pardubicích.

“Ať už mají (na dočasnou ochranu) nárok, nebo ne, je lepší jim poskytnout bydlení, pak to řešit. Když to uděláte obráceně, tak se do řeší na ulici, a to je velice nestandardní a my to ani neumíme,” uvedl za Romodrom Taragoš.

Stanové městečko v Troji začalo fungovat o víkendu, přístřeší tam našlo zhruba 140 uprchlíků.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon