romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové a "bílí" ze sídliště Máj spolu diskutovali u Salesiánů. Nechtějí násilí, ale kompromis

České Budějovice, Praha, 12.7.2013 11:50, (ROMEA)
V českobudějovickém Salesiánském středisku mládeže se setkali sousedé ze sídliště Máj a zástupci různých organizací včetně státní správy a náměstka primátora. Foto: Salesiánské středisko mládeže
V českobudějovickém Salesiánském středisku mládeže se setkali sousedé ze sídliště Máj a zástupci různých organizací včetně státní správy a náměstka primátora. Foto: Salesiánské středisko mládeže

Českobudějovické Salesiánské středisko mládeže uspořádalo diskusi mezi lidmi ze sídliště Máj. Kolem kulatého stolu zasedli lidé z majority i romské menšiny a zástupci různých organizací včetně státní správy a náměstka primátora Českých Budějovic. Shodli se spolu na tom, že nechtějí žádné další demonstrace a pouliční akce a žádají dlouhodobé posílení bezpečí na sídlišti Máj pro všechny obyvatele. Nechtějí také řešit vzniklou situaci silou, ale hledáním kompromisů v běžném sousedském soužití. Apelují zároveň na všechny, aby situaci nezhoršovali šířením nepravdivých nebo neověřených informací.

Prohlášení Salesiánského středisko mládeže přinášíme v plném znění:

Společné vyjádření ze setkání u kulatého stolu k situaci na sídlišti Máj

V Salesiánském středisku mládeže – domu dětí a mládeže České Budějovice se sešla již podruhé interní pracovní skupina k řešení napjaté situace na sídlišti Máj. Zástupci obou znesvářených stran (většinové části společnosti a romské komunity) hledali společně podstatu příčiny problémů a možnosti jejich řešení.

Po napjaté a emotivní debatě Magistrátu města a občanů Českých Budějovic, která se uskutečnila začátkem týdne ve sportovní hale, nabídlo opět Salesiánské středisko mládeže - dům dětí a mládeže České Budějovice své prostory ke konstruktivní debatě. Poklidného setkání u kulatého stolu s náměstkem primátora Mgr. Petrem Podholou se zúčastnili zástupci většinové části společnosti, romské komunity, Jihočeského kraje, Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, Městské Policie, Probační a mediační služba ČR, Městské charity, Diecézní charity, zástupci neziskových organizací a občanských iniciativ.

Jedním z bodů setkání bylo jasné pojmenování konkrétních problémů, které na sídlišti Máj jsou, jak z pohledu většinové společnosti tak z pohledu romských obyvatel. Obě skupiny se shodly hned na několika společných problémech, které jim jejich poklidné a vzájemné sousedské soužití komplikují. Kromě nedostatečného počtu hřišť, míst pro trávení volného času se obyvatelé Máje domnívají, že jedním z velkých problémů „obou stran“ jsou nezaměstnanost, užívání drog a nuda.

Zástupci romské komunity a většinové části společnosti vidí jasné řešení těchto nedostatků sídliště Máj v následujících bodech:

 • Vytvoření neformálních iniciativ na obou stranách, které budou aktivně pracovat na řešení vzniklé situace.
 • Zrekonstruování některých hřišť a stanovení správce pro každé hřiště na sídlišti Máj.
 • Spolu se správou města hledat nová místa, kde mohou občané sídliště Máj trávit svůj volný čas.
 • Zavést na sídlišti asistenty prevence kriminality,¨kteří budou předcházet konfliktům mezi komunitami.
 • Dodržování nočního klidu, čistoty a slušného chování.
 • Umravňování dospívajících, aby nezpůsobovali svým chováním konflikty (např. sedání na auta).

Všichni účastníci kulatého stolu společně prohlašují:

 • Nechceme jako občané Českých Budějovic žádné demonstrace a pouliční akce.
 • Vyzýváme každého občana Českých Budějovic, aby se demonstrací neúčastnil.
 • Žádáme dlouhodobé posílení bezpečí na sídlišti Máj pro všechny obyvatele.
 • Máme zájem na tom, aby děti ze sídliště Máj mohli trávit své prázdniny bez konfliktů a bez pocitu strachu.
 • Nechceme řešit vzniklou situaci silou, ale hledáním kompromisů v běžném sousedském soužití.
 • Apelujeme na všechny, aby situaci nezhoršovali šířením nepravdivých nebo neověřených informací.

Salesiánskému středisku mládeže – domu dětí a mládeže České Budějovice se tak za pomoci dalších organizací, státní správy a občanů sídliště Máj daří přenášet debatu z ulic ke kulatému stolu, a již nyní tato společná debata přináší konkrétní výsledky. Další podobné setkání se uskuteční na začátku srpna. Jeden z hlavních bodů bude revize konkrétních opatření pro řešení situace.

Za zúčastněné kulatého stolu pořadatel:
Tomáš Rádl, ředitel SaSM – DDM ČB

Přečteno: 1812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, České Budějovice, diskuse, SeleziániHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo