romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové jsou obyvatelům ČR nejvíce nesympatičtí. Uvedlo to 76 procent lidí, sympatičtí jsou pouze čtyřem procentům

26.4.2017 11:28
Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a extremistická Národní demokracie uspořádaly 6. února 2016 v Praze protestní pochod proti protinárodní politice vlády, ilegální imigraci a omezování demokratických svobod, jehož trasa byla naplánována z Vítězného na Loretánské náměstí. (FOTO: Jana Platichová, Romea.cz)
Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a extremistická Národní demokracie uspořádaly 6. února 2016 v Praze protestní pochod proti protinárodní politice vlády, ilegální imigraci a omezování demokratických svobod, jehož trasa byla naplánována z Vítězného na Loretánské náměstí. (FOTO: Jana Platichová, Romea.cz)

Lidem v České republice jsou ze zdejších národnostních skupin nadále nejsympatičtější Češi, Slováci a Poláci. Největší odpor vyvolávají Romové a Arabové. S výjimkou Arabů se míra sympatií či nesympatií k jednotlivým národnostním skupinám v čase příliš nemění. Ukázal to březnový průzkum, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Češi jsou sympatičtí 82 procentům obyvatel, Slováci pak čtyřem pětinám české veřejnosti, opačně smýšlí pouze tři procenta lidí. S odstupem následují Poláci, kterým projevuje sympatie 48 procent lidí, naopak to vidí 15 procent. U dalších šesti národností převažují sympatie nad nesympatiemi. Jsou to Řekové, které pozitivně vidí 37 procent, Němci s 34 procenty, Vietnamci s 32 procenty, Židé s 28 procenty, Maďaři s 29 procenty a Bulhaři s 26 procenty.

U čtveřice národností převažují antipatie nad sympatiemi, ovšem největší podíl tvoří neutrální hodnocení "ani sympatičtí, ani nesympatičtí". Patři sem Rusové, Srbové, Ukrajinci a Číňané.

"V případě Rumunů, Albánců, Arabů a Romů již deklarované antipatie tvoří největší část odpovědí, v případě tří posledně zmíněných národnostních skupin dokonce výraznou absolutní většinu," uvedlo CVVM. Albánci tak budí odpor u 54 procent lidí v Česku, Arabové u tří čtvrtin a Romové u 76 procent.

Nárůst nesympatií k Arabům byl zaznamenán mezi lety 2014 a 2016, letos se zastavil. Velmi nesympatičtí byli letos pro 41 procent české veřejnosti. "Oproti roku 2014 došlo k nárůstu krajních nesympatií ve vztahu k Arabům o 18 procentních bodů, přičemž více než desetibodový vzestup se odehrál mezi roky 2015 a 2016," podotkli autoři průzkumu.

Podle CVVM jsou z výsledků patrné tři nezávislé faktory. Odpor spojený s migrací, pracovním zapojením, nelegálním pobytem a kriminalitou budí Romové, Ukrajinci, Arabové, Albánci, Rumuni, Rusové a Bulhaři. Sympatie dané začleněním do většinové společnosti spojené s odporem kvůli jinakosti vyvolávají Židé, Řekové, Srbové, Vietnamci a Číňané. K sympatiím vůči Slovákům, Polákům, Němcům a Maďarům přispívá faktor středoevropského prostoru, tradice sousedství či společného státu.

CVVM se pro srovnání ptá také na sympatie a odpor vůči Čechům. Pozitivně je vidí 82 procent lidí, nesympatičtí jsou třem procentům. Zbylých 15 procent představují odpovědi "ani sympatičtí, ani nesympatičtí".

V průzkumu se CVVM dotazovalo mezi 6. a 19. březnem 1045 lidí ve věku od 15 let.

DOKUMENT

Přečteno: 14920x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Romové, Nenávist, Národnost, CVVMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo