romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bude existovat poprvé v historii oficiální verze mezinárodní romské hymny Dželem, dželem?

25.3.2015 11:54, (ROMEA)
Oficiální, standardizované verze mezidnárodní romské hymny nazpíval a nahrál Moldavský orchestr mladých. (FOTO: http://rromaanthem.org)
Oficiální, standardizované verze mezidnárodní romské hymny nazpíval a nahrál Moldavský orchestr mladých. (FOTO: http://rromaanthem.org)

Poprvé v historii existuje mezinárodní romská hymna Dželem, dželem v oficiální, standardizované podobě. Alespoň to tvrdí autoři na stránkách Rromaanthem.org. Hymna byla vytvořena ve třech verzích - instrumentální, zpívané sólisty a sborem a ve verzi zpívané sborem.

Mezinárodní romskou hymnu Dželem, dželem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu. Zajímavostí může být, že čeští a slovenští Romové mají svoji vlastní hymnu „Čhajori romani“, která vznikla v koncentračním táboře Osvětim. Mezinárodní hymnu přijali až v devadesátých letech.

Podle autorů se doposud při různých slavnostních příležitostech naráželo na neexistenci oficiální verze hymny. "Vždy jí různí zpěváci nebo hudebníci zahráli podle sebe a každý měl svou vlastní verzi, takže xistovala snad stovka různých podob hymny. Ostatní národy mají standardizované verze svých hymen. To, že neexistovala oficiální verze hymny mělo vliv i na vnímání Romů jako národa," uvádí autoři na stránkách Rromaanthem.org.

"Hymna je důležitá, protože představuje symbol národa a je důležité, aby existovala i její oficiální, standardizovaná verze. Doufáme, že jí budou používat všichni Romové na různých úrovních a při národních nebo mezinárodních akcích po celém světě," dodávají autoři hymny.

Hymnu za finanční podpory Open Society Foundation nazpíval a nahrál Moldavský orchestr mladých.

VIDEO

FOTOGALERIE Z NAHRÁVÁNÍ HYMNY

Přečteno: 2382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská hrdost, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo