romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na celém světě oslavují 8. dubna Mezinárodní den Romů

8.4.2022 0:01
Romská vlajka.
Romská vlajka.

Ve pátek 8. dubna 2022 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne 51 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). Po dvou letech, kdy kvůli pandemii oslavy probíhaly především na internetu, se přesouvají zpět do reálného světa.

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal  Donald Kenrick a Mateo Maximoff.

Oficiálních účastníků kongresu byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci ze 14 zemí a pozorovatelé z dalších šesti se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Jedním z hlavních výstupů kongresu bylo odmítnutí dosavadního označení Cikáni a přijetí autonyma Romové.

Kongresu se zúčastnili také čtyři členové tehdejšího Svazu Cikánů-Romů z Československa

V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. V roce 1979 byla IRU přijata do sekce nevládních organizací OSN.

Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres.

V České republice se o Mezinárodním dnu Romů začíná mluvit až v druhé polovině 90. let. Vůbec první oslavy Mezinárodního dne Romů v ČR uspořádalo v roce 2001 sdružení romských vysokoškoláků Athinganoi. V posledních letech probíhají pravidelné oslavy v Praze pod taktovku organizace ARA ART, v Brně oslavy organizují společně Muzeum romské kultury, IQ Roma servis a další organizace. V Ostravě organizuje oslavy Hnutí romských studentů.

ROMSKÁ VLAJKA

Spolutvůrce vlajky je Dr. W. R. Rischi, lingvista a romista z indického Čandigarhu (později zde založil Centrum romských studií), zemřel 1. prosince 2002.

Romskou vlajku tvoří dva podélné pruhy, dolní zelený symbolizuje sepjatost Romů s přírodou a horní modř s nebem, čili duchovnem, filozofií atd. Kolo uprostřed překrývající oba pruhy symbolizuje pouť, kočování, vychází také z prastarého indického kola osudu. Původně má šestnáct loukotí, jeho jasně červená barva odpovídá první čakře - elementu země.

ROMSKÁ HYMNA

Mezinárodní romskou hymnu Gelem gelem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu, který žije již dlouhá léta v Paříži. Zajímavostí pro vás může být, že čeští a slovenští Romové mají svoji vlastní hymnu "Čhajori romani", která vznikla v koncentračním táboře Osvětim. Mezinárodní hymnu přijali až v devadesátých letech.

Přečteno: 2880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, oslava, Historie, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo