Romové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal Donald Kenrick a Mateo Maximoff.
Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.
V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres.
ROMSKÁ VLAJKA
Spolutvůrce vlajky je Dr. W. R. Rischi, lingvista a romista z indického Čandigarhu (později zde založil Centrum romských studií), zemřel 1. prosince 2002.
Romskou vlajku tvoří dva podélné pruhy, dolní zelený symbolizuje sepjatost Romů s přírodou a horní modř s nebem, čili duchovnem, filozofií atd. Kolo uprostřed překrývající oba pruhy symbolizuje pouť, kočování, vychází také z prastarého indického kola osudu. Původně má šestnáct loukotí, jeho jasně červená barva odpovídá první čakře - elementu země.
ROMSKÁ HYMNA
Mezinárodní romskou hymnu Gelem gelem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu, který žije již dlouhá léta v Paříži. Zajímavostí pro vás může být, že čeští a slovenští Romové mají svoji vlastní hymnu "Čhajori romani", která vznikla v koncentračním táboře Osvětim. Mezinárodní hymnu přijali až v devadesátých letech.
Nepřehlédněte:
- VIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhly na internetu. Ara Art pořádal galavečer Z obýváku do obýváku. Podívejte se!
- Dunja Mijatović, komisařka pro lidská práva Rady Evropy vyzývá k zlepšení podmínek Romů během pandemie koronaviru
- Koronavirus: Tři ponaučení pro Mezinárodní den Romů
- Mezinárodní den Romů 2020: Projděte si Muzeum romské kultury on-line na internetu! A nejen to!
- KVÍZ: Víte, proč se slaví Mezinárodní den Romů? Znáte romskou historii? Vyzkoušejte své znalosti!
Kam dál:
- Oslavy 17. listopadu se uskuteční z velké části on-line. Do ulic se ale chystají i extremisté
- ZÁZNAM: Oslavy Mezinárodního dne romského jazyka
- Před 102 lety, 28.října roku 1918, vzniklo samostatné Československo. Oslavy výročí poznamenal koronavir
- Araceli Cañadas Ortega: Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí
- VIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhly na internetu. Ara Art pořádal galavečer Z obýváku do obýváku. Podívejte se!
- Renata Berkyová: Stále máme problém si připustit i romský holokaust
- Věra Jourová a Helena Dalli: Romové, jako největší evropská etnická menšina, přispěli k rozmanitosti Evropy a obohacovali naše dědictví po staletí
- Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková k Mezinárodnímu dni Romů: Segregované školy jsou ostudou naší země, nerovné postavení Romů sleduji dlouhodobě
- Helena Válková poděkovala Romům u příležitosti jejich Mezinárodní dne za pomoc během pandemie onemocnění COVID-19
- Pavel Berky vaří Gypsy Burger k Mezinárodnímu dni Romů 2020
- Osobnosti přejí k Mezinárodnímu dni Romů: Lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. But bacht the sasťipen!
- Juan de Dios Ramírez Heredia: Oblečme Španělsko do modré a zelené
Štítky:
Mezinárodní den Romů, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip
5.3.2021 20:05
Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával
5.3.2021 14:55