romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na Facebooku: Ministře Chládku, urazil jste nás! Omluvte se!

7.5.2015 13:45
Marcel Chládek (FOTO: MŠMT)
Marcel Chládek (FOTO: MŠMT)

Romský aktivista Miroslav Klempár na svém facebookovém profilu vyzývá Romy, aby připojili podpis k otevřenému dopisu pro ministra školství Marcela Chládka. Klempár připomíná ministrovo vystoupení v České televizi, kde reagoval na kritickou zprávu Amnesty International mimo jiné takto:

"My se dnes snažíme vůbec dostat děti do škol z vyloučených lokalit. Řada zástupců škol chodí a tahá je z postelí. Snaží se je naučit základy hygieny, správně česky a taky že není naprosto normální, že se někdo válí v posteli do poledne a pak si vykouří krabičku cigaret, ale že se také chodí do práce.“

A text otevřeného dopisu, který žádá ministrovu omluvu, pokračuje: „Jak si může ministr školství dovolit takto se o nás vyjadřovat? Mne to osobně jako rodiče, který pracuje tak jako vy ostatní a posílá každý den své děti řádně do školy, urazilo!! Nenechme se takto urážet a ponižovat a dejme panu ministrovi najevo, že se nám to nelíbí, že nemá pravdu!.. Postavme se takovým lidem a nenechme své děti ponižovat. Každý z nás musí své dětí bránit!!!“

Pro server Romea.cz Miroslav Klempár doplňuje: „Výroky ministra Chládka jsou neomluvitelné. Vyjadřuje se jako xenofob, možná vychází z nějaké konkrétní zkušenosti, že někde někdo tahal nějaké romské dítě z postele, aby šlo do školy. Ale určitě to není obraz všech Romů. A ministr přitom takto zobecňuje.“

Podle Klempára se k dopisu zatím připojilo zhruba 800 lidí. Dopis se všemi podpisy chce Klempár příští týden předat přímo ministru Chládkovi.

VIDEO

Přečteno: 3070x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Marcel Chládek, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo