romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové: Okamura popřel romský holocaust, znevážil oběti nacismu, využívá protiromské postoje k politickým cílům

Praha, 5.8.2014 12:25, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 14:15)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)

Tomio Okamura svými výroky, které zpochybňují utrpení vězňů v koncentračním táboře v Letech u Písku, vyvolal obrovskou vlnu negativních reakcí. Server Romea.cz zveřejňuje názory Romů, které v této souvislosti oslovil.

David Beňák, místopředseda Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny

Výroky Tomio Okamury jsou hanebné a dopouští se hluboké neúcty ke stovkám obětí. Zpochybňování obětí druhé světové války, to je na hraně všeho. Romové si prožili mnoho útrap během 2. světové války a není pochyb o tom, že to byla nacisty pronásledována skupina obyvatel i na území protektorátu. Pokud toto pan Okamura neví, tak to je přinejmenším smutné a měl by zvážit svou další politickou aktivitu. Pak Okamura je další ukázkou politické ubohosti která se v ČR objevuje. Neštítí se dělat kariéru na těch, kteří se ani nemohou bránit. Vážím si politiků, kteří také odsoudili výroky pana Okamury.

Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR

Abych pravdu řekl, nás tradiční české Romy a Sinty výroky pánů Okamurů, Klausů, Čunků, Doubravů a dam Řápkových, Janáčkových už ani nepřekvapují. Za dobu co žijeme v českých zemích, jsme si na ledaccos zvykli. Oni „jenom“ hovoří jazykem zločinců, a kolem Romů se jich odjakživa motalo více než dost. (...) Poslanec Okamura mazaně říká jenom to, co chce velká část veřejnosti slyšet. On dobře ví, že oficiální rasové hledisko se na věznění Romů v koncentrácích - včetně v letského a v Hodonínku - uplatňovalo již od okamžiku tzv. „cikánského soupisu“, a také dobře ví, že v pozadí represivní politiky vůči Romům předválečného Československa a až do roku 1942 stálo rasové hledisko. Teď je trestně nepostižitelný. Proto na něho trestní oznámení nepodáme. (Celé vyjádření Čeňka Růžičky čtěte zde...)

Jana Horváthová, historik, muzeolog, ředitelka Muzea romské kultury, s.p.o.

Tomio Okamura se mýlí a svými neznalými výroky shazuje svoji už tak pošramocenou image. Ale ani se tomu příliš nedivím, jako historik se setkávám poměrně často i u lidí relativně dobře vzdělaných se zaměňováním jednotlivých etap tábora, které na uvedeném místě v době protektorátu fungovaly. On totiž cílený rasový postup proti cikánům v protektorátu byl velmi dlouho dobře utajený, a to z jasného důvodu, aby celá akce „konečného řešení cikánské otázky“ probíhala v co možná největším klidu. (Celý článek o historii tábora v Letech u Písku čtěte zde...)

Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti na Krajském úřadě Středočeského kraje

Události 2. světové války vedly mimo jiné ke kruté perzekuci českých a moravských Romů. Ať již Lety u Písku označujeme za koncentrační nebo přestupný tábor, vždy se jednalo o místo utrpení lidí, v nejrůznějších podobách. Věznění v Letech přinášelo zavlečeným Romům obrovské utrpení, ponížení a jistou smrt. Zlehčovat toto období pronásledování a perzekuci je nevkusné a ubohé. To by si žádný slušný a alespoň trochu vzdělaný člověk neměl dovolit. Pan Okamura těmito výroky zjevně přestřelil a koleduje si o pořádnou facku.

Martina Horváthová, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, koordinátorka, Slovo 21

Pan Okamura zřejmě nechápe, nebo v duchu marketingových zákonitostí dělá, že nechápe, co znamená slovo holokaust, v romštině porajmos. Naše (romská) historická zkušenost je neoddiskutovatelná a nikdo nemá právo ji popírat nebo zlehčovat. Moderní společnost, za kterou by se ta česká jistě ráda považovala, by donutila politika s podobnými názory k rezignaci na všechny veřejné funkce. Obstojíme? Nebo budeme nadále tolerovat cokoli, co se tu ve veřejném prostoru prohlásí? Toto je zkouška síly občanství a pan Tomio nám nahrál na smeč. Je to od něj risk, ale nešel by do něj vědomě, pokud by si nemyslel, že získá body na svou stranu. Nenechme ho vyhrát! Žádejme veřejnou omluvu a odstoupení z funkcí.

Vojtěch Lavička, hudebník

Je mi z toho smutno. To, že Okamura má pevné žaludeční stěny, které mu brání se nad vlastními výroky vydávit, je bez jakýchkoliv pochyb. To, že jeho snůška nesmyslů najde v řadách české majority určitou oporu, také. Ani jedno ale není tak hrozné, každá země má svého Sládka nebo Le Pena - my máme Okamuru, v každé zemi se najde určité procentu blbců. Nejsmutnější ovšem je, že i další, čeští politici, to nemají v hlavě v pořádku a do jisté míry Okamuru podporují. Říká se, že úroveň národa se pozná podle síly vlastního svědomí, toho, jak umí vyvrátit svoje historické mýty. Fakt je, že tábor v Letech u Písky byl český, zřízen Čechy, s českou osádkou, která byla zodpovědná za smrt letských vězňů. Proto je nesmysl, aby si Romové dělali sbírku na likvidaci vepřína. Lety u Písku jsou svědomím českého národa, které, jak je vidět, se ještě dostatečně neprobralo k životu.

Marie Brendzová, vysokoškolská studentka a koordinátorka programu Vzdělávání děti a mladých lidi OSF

Je jednoznačné, že Tomio Okamura si svými protiromskými výroky snaží získat co nejvíce politických bodů. Na to, že si umí dělat dobře PR, jsme zvyklí ještě v době, kdy se do médií vyjadřoval pouze k cestovním kancelářím. A k tomu by se Okamura měl vrátit, protože pokud takto veřejně a jako poslanec popírá holocaust - a je jedno, zda se týká Romů, Židů či homosexuálů - nemá v politice co dělat. Tomio Okamura by si v této oblasti měl doplnit vzdělaní.

Emil Horvát, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, vedoucí pracovník v soukromé firmě

Pamatuji si jak Okamura, (úmyslně bez "pan"), téměř brečel v pořadu Jana Krause, když vyprávěl, jak byl diskriminován pouze proto, že vypadal jinak. Pak nastartoval svou politickou "kariéru" samými urážkami romského etnika, dokonce nás chtěl vystěhovat na Ukrajinu. Blíží se volby a Okamura opět pokračuje ve svém tažení, protože ví, že veřejné urážení Romů jeho straně přinese body. Nálada v ČR je silně protiromská a on toho využívá. Je špatně, že v zemi s pětadvacetiletou historií demokracie si tohle politik může dovolit. Měl by být obviněn z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a měl by rezignovat na všechny politické funkce.

Robert Tonelli, politolog

Vyjádření pana Okamury k výše uvedenému tématu beru jako politickou manipulaci veřejného mínění a získávání potencionálních volebních hlasů a preferencí v nadcházejících komunálních volbách. Budovat si kariéru na úkor lidské nedůstojnosti, popírání genocidy a míry lidského utrpení je ohavný hyenizmus, který do slušné společnosti nepatří. Ze špatné historie a událostí bychom se měli poučit, nikoliv využívat ve svůj osobní a politický prospěch. Český národ není rasistický, jen se někdy najde skrytý talent jménem Tomio Okamura, který chce zatočit s Romy. Bohužel to využívá hlavně politicky a hraje na lacinou populistickou notu, neboť si je vědom, že to jsou ty pravé politické body. Já věřím v racionalitu českých voličů a jsem si jistý, že v komunálních volbách bude konečný výsledek tzv. mrtvého politika.
Jsem velmi rád, že i političtí představitelé nejrůznějších stran a politických hnutí odsoudili výroky pana Okamury.

Stanislava Ondová, specialistka telesales

V současné době se potvrzuje, že pokud chcete být viděni, chcete aby se o vás mluvilo stačí otevřít jakékoliv téma okolo Romů. A Okamura si je této situace plně vědom. Již o něm nebylo tolik slyšet, nikoho příliš nezajímal a tak bylo zapotřebí trochu rozvířit vodu a dostat se na titulní stránky a do hlavního vysílacího času. Tentokrát ale opravdu zašel za únosnou míru svých bludů a nepravd. Dotkl se památky mrtvých, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech, mezi které Lety u Písku rozhodně patří, a já osobně doufám, že bude hnán k zodpovědnosti, protože je alarmující, že se takto vyjadřuje politik této země o obětech 2. světové války.

Lukáš Kotlár, student, spolupracuje s ROMEA, o. p. s.

Od vystěhování Romů z Česka po popírání Holocaustu. Ze slov Tomio Okamury mrazí po zádech, nicméně už nic překvapivého. Uvedené lži politici, společnost i média právem odsuzují. Je mi líto, že člověk, který by měl být příkladem společnosti, přechází takovým způsobem hranici slušnosti a úcty. Vyjádření Tomio Okamury odsuzuji – svůj populismus tentokrát dovedl příliš daleko.

Miroslav Kováč, předseda Strany rovných příležitostí

Jen velice obtížně se hledají slušná a publikovatelná slova, když je potřebné korigovat výroky neslušných lidí, kteří bez jakýchkoliv zábran „tančí“ na hrobech umučených lidí. Do koncentračního tábora v Letech byly soustředěny celé rodiny včetně dětí. Už z tohoto principu je scestné mluvit o údajném „kárném pracovním táboře“, přestože byl původně koncipován pro tento účel. Od srpna 1942 byl tento tábor přeměněn na výlučně „Cikánský tábor“, do kterého se soustředili vězni pouze z rasových důvodů. V tomto táboře vlivem nelidského zacházení, hladu, zimy, zemřelo stovky Romů včetně dětí. Mnozí byli přímo v táboře zavražděni dozorci. Přeživší z něj byli deportovaní do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde je nacisté popravovali. Byla to právě koncentrace Romů v Letech u Písku a v Hodonínku, která umožnila jejich hromadný odsun do vyhlazovacího tábora. Z historického hlediska jsou proto tyto tábory klíčové ke spáchání romského holokaustu v ČR.
Přijetí odpovědnosti se však mnohým českým politikům nelíbí. Vlastně dodnes se česká společnost s tímto zločinem nedokázala vypořádat. A politici kopírují voliče. Komunisté v minulosti překryli místo utrpení Romů prasečákem, možná aby se zapomnělo.
Je dost možné, že pan poslanec Filip, ještě jako svazák, položil základní kámen pro výstavbu prasečáku, a proto mu přijde kontraproduktivní tuto „zemědělskou výrobu“ na místě, kde v mukách umírali děti, starci, ženy a muži, zrušit. Je taky docela možné, že vlivní politici
a osoby jim blízké, a třeba i sám pan poslanec Okamura, vlastní akcie akciové společnosti Agpi a.s., která provozuje „kontroverzní“ prasečák. Možná tyhle nízké pudy jsou důvodem hanebné bagatelizace holokaustu Romů v ČR. Lidé se obyčejně snaží zbavovat zodpovědnosti a jednou z cest k tomuto cíli je třeba přikrášlování, překroucení ostudné minulosti. Pouze slušní lidé si dokáží přiznat chybu. Těm neslušným by se historie měla připomínat. Třeba i soudní cestou.

Michal Miko, koordinátor, Slovo 21

Jsem rozhořčen výrokem tohoto člověka, který využívá populismu ke svému prospěchu. Je vidět že tento pán, i když o sobě říká, jaký je Čech, tak vlastně nezná základní historické poznatky z 2. světové války. Tábor v Letech byl internačním táborem a oběti tohoto tábora skončily v pecích osvětimského tábora. Za své výroky by měl Okamura opustit poslaneckou sněmovnu ČR. Tento člověk je příkladem nekorektní politické scény v ČR. Není čas žádat omluvy, proto vyzývám k podání žaloby. Proč se tu neustále vztekat? Existují zde přece zákony, které platí pro každého stejně!

Alena Gronzíková, terénní pracovnice, IQ Roma servis

Mám za to, že výroky pana Okamury sklízí naše politická scéna ovoce, které sama zasévá, když dosud razantně neudělala podobným populistickým ideologiím přítrž. Každý si v této republice prostě může plácat páté přes deváté. Bohužel jeho výroky nejvíce bolestně zasáhnou ty, kterých se holocaust v jakékoliv podobě dotýká nejvíce. Na minulost bychom neměli zapomínat a v žádném případě bychom neměli znevažovat a zlehčovat historii romského holokaustu stejným způsobem, jakým se o to snaží pan Okamura. Věřím, že většina obyvatelstva není úplně zabedněná a dokáže rozlišit zrno od plev, protože nic jiného pro mě tento populista neznamená.

Petra Gelbart, spoluzakladatelka Iniciativy pro romskou hudbu na Newyorské univerzitě

Pan Okamura nejenže popírá základní historická fakta, čímž sám sebe zesměšňuje, ale také prosazuje mylnou myšlenku, že všechny romské obětí holocaustu byly tzv. asociálové. Ve skutečnosti jak v protektorátu, tak v jiných zemích byli do transportu zařazení i vysoce integrování Romové a Sinti. Vím o čem mluvím, nejen díky dějepisným pramenům, ale také protože se holocaust týkal mých příbuzných, z nichž jen malý zlomek přežil. A co se týče pohádky, že "za všechno mohli Němci," tak například moje praprababička byla usmrcena přímou vinou českého dozorce. Na rozdíl od pana Okamury však kolektivní vinu odmítám.

Imrich Horvát, romský aktivista

Můžu jen říci, že si pan Okamura může dát obrovskou facku, neboť vůbec neví, co znamenalo slovo koncentrační tábor. K památce obětem, které musely žít v Letech u Písku, si to nesmí dovolit. Snaží se zakrýt činy českých dozorců. Koneckonců není to první poslanec, který to nechce přiznat. Znamenalo by to totiž přiznat, že v koncentračním táboře místo nacistů byli právě Češi. Doufám, že jednou Česká republika uzná chybu a napraví jí.

Rastislav Lučanský, bývalý kandidát do Evropské parlamentu

Tomio Okamura si chce svými výroky pouze zajistit hlasy protiromsky naladěných občanů, je to populismus. Okamura by jako poslanec parlamentu neměl podporovat rasismus, urážet a ponižovat Romy. Romové v táboře v Letech u Písku umírali, byli tam zotročeni a poníženi. Věřím, že Tomio Okamura vyvodí ze své chyby důsledky a všem Romům se omluví.

Přečteno: 3031x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, Extremismus, Rasismus, Lety u Písku, Holocaust, Okamura - popírání romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo