romea - logo
27. listopadu 2021 (sobota)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové píší stížnosti proti brutálnímu zákroku strážníků v Rokycanech. Strážníci zveřejnili sestříhaný videozáznam

Praha, 24.3.2013 20:45, (ROMEA)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem.  (Reprofoto: Tn.cz)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem. (Reprofoto: Tn.cz)

TV Nova se podařilo získat záznam kontroverzního zákroku městských strážníků z Rokycan, při kterém se převrhl na ulici kočárek s malým dítětem a jen shodou okolností se šestnáctiměsíční chlapeček vážně nezranil. Video natočila kamera přímo na strážníkově hrudi. V záznamu je však vidět několik střihů. Strážníci ženu kontrolovali, protože její pes pobíhal bez vodítka.

Kontroverzní a místy zbytečně brutální zákrok vyvolal celou řadu reakcí. Záznam, který náhodně natočil na mobilní telefon jeden ze svědků, se šířil po internetu jako lavina. Většina diskutujících nešetřila tvrdými slovy vůči městským strážníkům. V momentě, kdy však vyšlo najevo, že napadená je Romka, začaly se naopak šířit názory, že si zákrok zasloužila a měl být ještě tvrdší.

Otevřené rasistické názory se objevily například na serveru diskuteri.eu. Například uživatel Lukino zde napsal: "Nebudu se dívat, ale jedno vím jistě, dostala málo, kurva jedna!". Další uživatel pod přezdívkou Tankard píše: "Děcko do ústavu, čmoudku do Pákistánu, psa ťamanům." ROMEA zvažuje vůči provozovateli serveru a vůči jednotlivým diskutérům právní kroky.

Mezi Romy na Facebooku se šíří výzva, aby se hromadně zasílaly stížnosti vůči zákroku strážníků a případ byl objektivně vyšetřen. Lidé požadují, aby se do případu vložil i ombudsman. V sobotu tuto výzvu na svůj profil napsala Ivanka Mariposa Čonková: "Nesouhlasím se zásahem policie! Píši stížnost a do kopie dávám email ombudsmana. Pokud vás realita brutality ze strany policie zvedá ze židle přinejmenším stejně jako mě, pište taky!"

Celý incident začal tím, že strážníci chtěli doklady po ženě, která neměla na vodítku svého malého psa. Žena doklady neměla, a protože bydlela nedaleko chtěla po strážnících ať jdou s ní domů. Podle současných platných předpisů není nutné mít u sebe doklady totožnosti. Na Na videozáznamu městských strážníků, který sestříhaný poskytli TV Nova, je vidět, že konflikt se vyhrotil hned na začátku v momentě, kdy strážník brání ženě jít ke svému šestnáctiměsíčnímu synovi. Následně byl při zákroku vůči ženě převržen kočárek. Strážník tvrdí, že žena napadla jeho. Ta připouští, že ho odstrčila, když ji nechtěl pustit k plačícímu a vyděšenému dítěti.

 

"Já jsem ho nepřevrátil, převrátila si ho sama. Držel jsem ji za ruku a ona druhou rukou držela ten kočárek. V momentě, když jsem viděl, že ho pouští, tak jsem ji chytil a přitáhl k sobě, to bylo to škubnutí. Strčila přitom do kočárku a převrátila si ho," uvedl podle serveru Tn.cz zasahující strážník.

Televize Nova oslovila odborníka na bezpečnostní oblast Andora Šándora. Ten uvedl, že žena měla uposlechnout výzvy strážníka. Na druhou stranu však jednoznačně označil chování strážníků jako neprofesionální. Především v momentě, kdy strážník do ženy strká a nechce jí pustit k dítěti.

SESTŘÍHANÝ VIDEOZÁZNAM MĚSTSKÉ POLICIE

ryz, Nova TV, Tn.cz
Přečteno: 13600x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Policie, RokycanyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo