romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové proti islámu? Facebooková stránka zneužila populární skupinu Terne čhave a sdružení Dživipen

Praha, 13.1.2015 13:30, (ROMEA)
Anonymní autoři facebookové stránky Romové proti islámu napřed zneužili fotografii skupiny Terne Čhave. Ta proti tomu protestovala. Další fotografii autoři této facebookové stránky ukradli ze zahraničního webu, ale nevšimli si asi, koho ta stránka reprezentuje. Web patří turecko-maďarské jazykové škole, která se snaží o vzájemné poznávání kultur prostřednictvím jazyků.
Anonymní autoři facebookové stránky Romové proti islámu napřed zneužili fotografii skupiny Terne Čhave. Ta proti tomu protestovala. Další fotografii autoři této facebookové stránky ukradli ze zahraničního webu, ale nevšimli si asi, koho ta stránka reprezentuje. Web patří turecko-maďarské jazykové škole, která se snaží o vzájemné poznávání kultur prostřednictvím jazyků.

Na Facebooku vznikla stránka, na níž její anonymní administrátoři zneužívají romské iniciativy. Stránka se jmenuje Romové proti islámu. Autoři, kteří zde demagogicky útočí proti islámu jako takovému, dávali postupně najevo, že jejich stránku podporuje známá skupina Terne čhave či sdružení Dživipen. Obě romské iniciativy se od této stránky distancovaly.

Útoky na islám

Autoři nejen odsuzují teroristický útok ve Francii, ale útočí i na islám jako náboženství a požadují jeho naprostý zákaz.

„Nebezpečná ideologie jménem islám útočí na tradiční romské kulturní hodnoty. Nechceme, aby naše krásné ženy musely za deset let nosit hidžáb a ničit jím svou krásu. Nechceme, aby nám někdo nutil svou víru, Romové již tu svou našli před staletími. Zůstanou věrni katolickému náboženství,“ zní úvodní text této anonymní stránky.

Útoky na Romy

Autoři zde však útočí i na Romy samé: „My, admini stránky Romové proti islámu, si velmi dobře uvědomujeme všechny nešvary naší menšiny a nehodláme ji hájit. Romská kriminalita je skutečně vysoká, stejně jako nevzdělanost a neochota pracovat. Tyto dny by měly být dny sebekritiky.... Společný boj proti islámu by mohl být cestou k lepšímu soužití Romů s většinovou společností.“

V diskusi pak autoři této stránky píší doslova toto: „My osobně máme velice negativní zkušenosti s občanskou iniciativou Romea, která, zdá se, jen nekriticky chrání zájmy romských nemakačenků. Na jednu stranu odsuzuje paušalizaci nás Romů, na stranu druhou paušalizuje většinovou společnost. Za těmi, kteří to doopravdy potřebují, nikdy nestála a stát ani nebude.“

Podle Zdenka Ryšavého, ředitele ROMEA o.p.s., však vůbec není jasné, kdo stránku Romové proti islámu provozuje. "Sleduji tuto stránku prakticky od počátku a podle jejího obsahu jsem přesvědčen, že administrátoři stránek nejsou Romové," řekl Ryšavý Romea.cz.

Autoři jsou anonymní, na profilové fotografii stránky je však jako první uvedeno logo organizace Islám v ČR nechceme.

Terne čhave je proti islamofobii a rasismu

Na první verzi stránky umístili autoři fotografii známé hudební skupiny Terne čhave. Ta se od toho distancovala a požadovala odstranění této fotografie.

„Skupina Terne Čhave se od stránky Romové proti Islámu distancuje, stejně jako od zneužití naší fotky za účelem propagace nenávistné ideologie. Fotografie byla na stránce uveřejněna bez našeho vědomí a na naší žádost byla administrátory ihned odstraněna,“ sdělil serveru Romea.cz Gejza Bendig, kapelník Terne Čhave.

„Jsme stále v šoku a jen těžko hledáme slova. Stejně jako odsuzujeme útok na redakci francouzského satirického časopisu a soucítíme s oběťmi a pozůstalými, jsme znepokojeni narůstající tendencí některých skupin zneužít tuto tragickou událost pro šíření islamofobie, rasismu a xenofobie. Kapela Terne Čhave vždy usilovala o sbližování lidí různých kultur a skrze svou hudbu se snažila šířit pozitivní emoce a energii,“ dodal Gejza Bendig.

Další fotografii autoři facebookové stránky Romové proti islámu ukradli ze zahraničního webu, ale nevšimli si asi, koho ta stránka reprezentuje. Web patří turecko-maďarské jazykové škole, která se snaží prostřednictvím jazyků o vzájemné poznávání kultur.

Zneužití sdružení Dživipen

„Stránku Romové proti Islámu podporuje mimo jiné i romská nezisková organizace Dživipen,“ píší anonymní autoři nad odkazem na web toto sdružení.

"Nic o tom nevím. Žádnou takovou stránku naše sdružení ani já osobně nepodporujeme. Budeme si stěžovat administrátorům stránky a žádat je, aby odkaz na Dživipen vymazali," řekl serveru Romea.cz Marek Lévay, předseda sdružení Dživipen.

Po rozhovoru Romea.cz s Markem Lévayem přidala na tuto facebookovou stránku Radomila Štecová i oficiální vyjádření této romské organizace:

„Dživipen o.p.s. se distancuje od výše uvedeného konstatování, že podporujeme tuto stránku. Tento příspěvek byl vložen bez našeho vědomí a souhlasu. Jedná se o cizí aktivitu a toto budeme hlásit a řešit s vedením facebooku. Rozhodně jsme proti jakýmkoliv teroristickým útokům jakéhokoliv druhu, k situaci jsme však schopni se vyjádřit sami.“

Stránku podpořila Samková

Stránku podpořila Klára Samková, která nedávno kandidovala do Evropského parlamentu za xenofobní a populistické hnutí Tomia Okamury Úsvit, než ji Okamura z kandidátky vyhodil, v souvislosti s jejím údajným klamáním České spořitelny.

Podle Samkové jsou Romové „obětí multikulturní manipulace bez možnosti toto zastavit. Nemají o ni zájem. ČR považují za svoji vlast. Z pracovního procesu byli vytlačeni sociálními dávkami, o které nejenomže nestáli, ale příslušné vlády před jejich vedením varovali. To jsou ovšem věci, které se nerady slyší.. Třeba při této příležitosti Češi zjistí, že Romové a muslimové JSOU rozdíl. A zatraceně veliký..."

V reakci na tuto stránku již na Facebooku vznikla i protistránka s názvem Romové proti Romové proti Islámu.

Server Romea.cz připravuje na toto téma mezi Romy anketu.

Přečteno: 4054x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Islám, Facebook, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo