romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Romové si připomínají Den romského odboje. Podívejte se na vyprávění romských pamětníků

16.5.2020 14:05
Romský odboj - 16. květen.
Romský odboj - 16. květen.

Dnes si připomínáme Den romského odboje na památku vzpoury vězňů tzv. Cikánského rodinného tábora v Osvětimi, kteří odmítli jít dobrovolně na smrt. Vzpoura se podle původních informací měla odehrát 16. 5. 1944, studie polských historiků Helen Kubica a Piotr Setkiewicz z roku 2018 však poukazuje na to, že proběhla již o měsíc dříve a za odlišných okolností. Nic to však nemění na tom, že se jednalo o výjimečnou událost, kterou bychom si měli připomínat.

Romové totiž nebyli jen pasivními obětmi nacistického bezpráví, ale jako mnozí jiní proti němu také často bojovali. 

V Čechách je známý svou odbojovou činností především Josef Serinek, přezdívaný „Černý partyzán“, kterému se podařilo utéct z tzv. „Cikánského“  tábora v Letech u Písku. Dostal se až na Vysočinu, kde z převážně uprchlých sovětských zajatců sestavil oddíl známý jako Čapajev.

Na to, jak se postupně dozvídal o hrdinské minulosti svého dědečka vzpomíná pro Paměť Romů jeho vnuk Zdeněk Serinek.

„O dědovi se u nás moc nemluvilo, vždycky se hned odvedla řeč k něčemu jinýmu. Já jsem se to, že byl partyzán, dozvěděl, když jsem chodil do druhý, třetí třídy. Měli jsme ve škole besedu s nějakým bývalým odbojářem. Na konci řekl, že bych vlastně mohl vyprávět já, že jsem potomek partyzána. A já na něj koukal, vůbec jsem nic nevěděl,“ vzpomíná Zdeněk Serinek v rozhovoru pro Paměť Romů.

VIDEO

Josef Serinek jistě nebyl jediným Romem, který se na území Protektorátu zapojil do protinacistického odboje. Ostatní případy však nejsou tak dobře zdokumentovány a objevují se spíše jen v rodinných historiích. Většina Romů žijících na území Protektorátu zahynula v koncentračních táborech a v komunistickém Československu neexistovala politická vůle věnovat se tématu, který se neshodoval s komunistickým výkladem dějin.

O účasti v odboji prvního manžela své maminky se v rozhovoru pro Paměť Romů zmiňuje například Čeněk Růžička:

"Moje maminka v době druhý světový války ztratila v koncentračních táborech svýho prvního manžela Václava Růžičku. Její manžel – ona to nevěděla, nevěděl to nikdo – nějakým způsobem spolupracoval s jistou odbojovou skupinou, kterou vedl, nebo byl v ní významnej činitel, starosta z obce Loukov. Toho jejího manžela chytili někde ve vlaku a od tý doby ho už neviděla. Tak jak ho chytili, tak ho hned transportovali do Osvětimi."

Ze Slovenska, kde byla situace odlišná a nedocházelo tam k tak systematické likvidaci Romů jako v Protektorátu, máme o účasti Romů v odboji mnohem více zpráv. Často pomáhali partyzánům, kteří se skrývali v lesích, přidávali se k nim, nebo jako dezertéři ze Slovenské armády vstupovali do vojska Ludvíka Svobody.

K nejznámějším romským partyzánům na Slovensku patří Anton Facuna, který se po útěku ze Slovenské armády dostal klikatými cestami až do služeb amerických zpravodajců a byla na něj nacisty vypsána vysoká odměna.

Zdaleka však nebyl sám, příkladem může být tatínek pana Gorala:

„Táta se ve 44 už jako partyzán vrátil domů, neviděl rodinu skoro tři roky, tak se na ně přišel podívat. A zřejmě ho někdo udal. Máma zpozorovala, že k nám jdou Němci, tak přes okno utekl do lesů a zachránil se. Odskákala to ale rodina, protože oni přišli: „Kde máte manžela?“ A máma: „Já nevím,“ tak ji sebrali, a potom šli k babičce a dědovi: „Kde máš syna?“ On taky nevěděl, zrovna byli doma moji tři strejdové, tak je sebrali, a aby viděli, že s nima není žádná legrace, tak si měli vykopat hrob. Babička na to koukala. Vykopali si hrob a potom je zastřelili a bába je musela všechny zahrabat.“

Jako partyzán a posléze voják ve Svobodově armádě působil i tatínek Květy Tomášové po té, co utekl z pracovního tábora spolu s její matkou.

„Táta se dal k partyzánům. Byl tam ještě se strejdou Karlem, ten to pak pěkně odnesl, protože tam byl už od začátku. Jak byly ty zimy a oni pořád leželi někde v zákopech, tak dostal zápal plic. Ti partyzáni z východního Slovenska se pak přidali k brigádě Ludvíka Svobody. Takže táta u něj potom byl asi rok. Byl na to strašně pyšný. Měl to i ve vojenské knížce, že byl u Svobody, a byl s ním až v Praze,“ vzpomíná paní Tomášová pro Paměť Romů.

Ne všichni Romové se přidávali k odboji přímo, často však různými způsoby pomáhali partyzánům. Tatínek pana Čonky jim například koval koně.

„Od cesty možná sto padesát metrů, takovej potok tam byl, partyzán koval koně. A teď tam přijeli Němci, nákladní auto, a viděli ho. Postavili se do příkopu a chtěli zahájit palbu. Jeden už byl okovaný a stál bokem, tak zmizel do lesa, bydleli jsme hned u lesa. Němci dostali strach, že jde pro posily, tak jak chtěli zahájit palbu, tak nasedli do auta a jeli zpátky. (...) No a samozřejmě se už vědělo, že asi seberou otce a celou rodinu a že nás tam můžou povraždit, protože koval koně partyzánům.“

Přečteno: 934x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Paměť Romů, Josef SerinekHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo