romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)
Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.

„S paní ředitelkou Klokánku Danielou Brníkovou se známe a už spolu nějakou dobu spolupracujeme, a když jsem jí zavolal, zda nepotřebují s něčím pomoci, dozvěděl jsem se, že děti nejen, že nemají roušky, ale že chybí i desinfekce a že má zařízení aktuálně i problém s financováním od státu. Hned jsem se rozhodl s tím něco udělat,“ uvedl pro server Romea.cz Karička.

Na svém Facebooku požádal o pomoc své kamarády i veřejnost. Během několika dní se zapojily desítky lidí.

„Shromáždilo se obrovské množství věcí, roušky, potraviny, hygienické pomůcky. Někdo přinesl peníze, někdo udělal nákup, kdo na co stačil,“ přiblížil pro server Dušan Karchňák, který s Karičkou ve městě dlouhodobě působí i ve skupině romských dobrovolníků.

Do pomoci se zapojil i jeho bratr Jozef Karchňák, který zorganizoval dopravu a předání shromážděných věcí na Kyselce v Bílině. Bylo jich tolik, že se nemohlo uskutečnit veřejně u budovy Klokánku.

„V Bílině žijí frajeři! Když pan Karička dostal nápad uspořádat pro nás, v tomto těžkém období, sbírku potravin, roušek a drogerie, aktivizoval romskou komunitu nakonec celým Ústeckým krajem. Přidali se hodní lidé z Teplic, Nového Boru, České Lípy. Děkujeme všem, kteří se zapojili,“ uvedli na Facebooku zástupci Klokánku.

Podle Karičky se zapojil i teplický kurátor, malopodnikatelé, Romové ze sídliště, romská i neromská veřejnost. Jako první přispěl místní majitel kebabu, který přinesl 3000 Kč na desinfekci.

„Od paní ředitelky jsem se po pár dnech dozvěděl, že jí volal i primátor Teplic a zástupci městského úřadu v Bílině, že jim také dodají roušky. Jsem za to moc rád, to jsem přesně chtěl, aby se zapojilo co nejvíce lidí. Rád bych poděkoval za pomoc i Markovi Fráterovi z Teplic a panu Rudolfu Balážovi, který umožnil, aby sběrné místo pro pomoc bylo v jeho salonu. I Romové umí v těžké situaci pomoci,“ řekl pro server Romea.cz.

Další vlnu pomoci plánuje Karička na 10.května.

Přečteno: 2227x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, pomoc, Děti, COVID-19, Romové, SbírkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo