romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)
Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.

„S paní ředitelkou Klokánku Danielou Brníkovou se známe a už spolu nějakou dobu spolupracujeme, a když jsem jí zavolal, zda nepotřebují s něčím pomoci, dozvěděl jsem se, že děti nejen, že nemají roušky, ale že chybí i desinfekce a že má zařízení aktuálně i problém s financováním od státu. Hned jsem se rozhodl s tím něco udělat,“ uvedl pro server Romea.cz Karička.

Na svém Facebooku požádal o pomoc své kamarády i veřejnost. Během několika dní se zapojily desítky lidí.

„Shromáždilo se obrovské množství věcí, roušky, potraviny, hygienické pomůcky. Někdo přinesl peníze, někdo udělal nákup, kdo na co stačil,“ přiblížil pro server Dušan Karchňák, který s Karičkou ve městě dlouhodobě působí i ve skupině romských dobrovolníků.

Do pomoci se zapojil i jeho bratr Jozef Karchňák, který zorganizoval dopravu a předání shromážděných věcí na Kyselce v Bílině. Bylo jich tolik, že se nemohlo uskutečnit veřejně u budovy Klokánku.

„V Bílině žijí frajeři! Když pan Karička dostal nápad uspořádat pro nás, v tomto těžkém období, sbírku potravin, roušek a drogerie, aktivizoval romskou komunitu nakonec celým Ústeckým krajem. Přidali se hodní lidé z Teplic, Nového Boru, České Lípy. Děkujeme všem, kteří se zapojili,“ uvedli na Facebooku zástupci Klokánku.

Podle Karičky se zapojil i teplický kurátor, malopodnikatelé, Romové ze sídliště, romská i neromská veřejnost. Jako první přispěl místní majitel kebabu, který přinesl 3000 Kč na desinfekci.

„Od paní ředitelky jsem se po pár dnech dozvěděl, že jí volal i primátor Teplic a zástupci městského úřadu v Bílině, že jim také dodají roušky. Jsem za to moc rád, to jsem přesně chtěl, aby se zapojilo co nejvíce lidí. Rád bych poděkoval za pomoc i Markovi Fráterovi z Teplic a panu Rudolfu Balážovi, který umožnil, aby sběrné místo pro pomoc bylo v jeho salonu. I Romové umí v těžké situaci pomoci,“ řekl pro server Romea.cz.

Další vlnu pomoci plánuje Karička na 10.května.

Přečteno: 2525x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, pomoc, Děti, COVID-19, Romové, SbírkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo