romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové z Ukrajiny ubytovaní v Božičanech odjeli do Německa. Výrostci napadli romské děti skleněnými lahvemi, zranili patnáctiletou dívku. Správce objektu měl Romkám nadávat a zaútočit na malého chlapce

23.3.2022 15:14
Skupina Romů z Ukrajiny opustila v pondělí 21. 3. 2022 ČR a odjela do Německa. (FOTO: Emil Voráč)
Skupina Romů z Ukrajiny opustila v pondělí 21. 3. 2022 ČR a odjela do Německa. (FOTO: Emil Voráč)

Část ukrajinských Romů, kteří uprchli před ruskou agresí do České republiky a byli ubytováni v obci Božičany na Karlovarsku, odjela do německé Mnichova. Další se odejít chystají. Důvodem podle nich bylo verbální i fyzické napadání ze strany správce objektu. Vše vyvrcholilo tím, že výrostci z obce po romských dětech házeli skleněné lahve a zranili patnáctiletou dívku. Správce objektu tvrzení Romů a představitelů neziskových organizací odmítá. Policie podle mluvčí Kateřiny Peškové byla do obce přivolána jednou, ale nakonec v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky neřešila žádné protiprávní jednání.

Ukrajinská Romka: Výrostci házeli po našich dětech skleněné lahve, zranili patnáctiletou dívku

O fyzickém a verbálním napadení ze strany správce bývalého penzionu v Božičanech vypověděla jedna z ukrajinských Romek, která společně s dalšími v pondělí odjela do německého Mnichova spolu dalšími. Podle ni měl správce penzionu před pár dny napadnout  teprve sedmileté dítě a držet ho pod krkem. Správce takové obvinění odmítá.

"Správce objektu se k nám choval vulgárně, urážel jak děti, tak i ženy a to včetně seniorek. Častoval nás slovy jako máma ku..a nebo běž do p.či. Dokonce došlo k tomu, že jednoho sedmiletého chlapce chytil pevně pod krkem. Jeho matka se ho zastala, ale správce chtěl uhodit i ji,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz jednatřicetiletá Nataša.

Podle ni napadl správce i starší ženu, protože se mu nelíbilo, že si žena před penzion donesla židli a stoleček a chtěla si sednout. I ji měl podle svědkyně správce držet pod krkem.

"Odjeli jsme do Německa, protože jsme měli strach o děti. Měli jsme problémy i s místními, kterým vadilo, že za námi jezdí Romové z neziskových organizací a pomáhají nám. Nějací výrostci házeli po našich dětech skleněné lahve. Patnáctiletou dívku zasáhli, ale naštěstí se ji nic nestalo a odnesla si z nepříjemného zážitku pouze bouli,“ dodala pro Romea.cz Romka.

Voráč: Romové odcházejí do vlídnější země

Incidenty mezi správcem a romskými utečenci potvrdil i Emil Voráč z organizace Khamoro, který v Božičanech Romům pomáhal pod vedením organizace Romodrom, která se velkou měrou stará o romské i neromské uprchlíky v několika krajích České republiky.

"V pátek jsme převáželi 7 romských běženců na nádraží do Karlových Varů, aby mohli pokračovat do pro ně vlídnější země. V pondělí jich odjelo dokonce 20, mezi nimi byla i paní Nataša,“ uvedl Emil Voráč.

„V Penzionu bylo ubytovaných 50 lidí a od prvopočátku se setkávali s předsudky. Během těch dvou týdnů, co tam utečenci bydleli, jsem nezaznamenal, že by se jednalo o problémovou skupinu lidí, která by nedodržovala pořádek. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo o ženy s dětmi, tak si to někteří nejspíš vyložili tak, že se k nim mohou chovat s despektem a fyzicky je napadat,“ řekl zpravodajskému serveru Romea.cz Voráč.

Voráč se pokoušel se správcem o jeho nevhodném chování vůči válečným utečencům mluvit.

„Osobně jsem se s ním nesetkal, ale mluvil jsem s ním po telefonu a snažil se situaci uklidnit a řešit ji. Bohužel celá situace vygradovala natolik, že více jak 30 Romů odjelo do zahraničí a zbylí Romové, kteří prozatím na penzionu zůstávají, chtějí změnit ubytování. Celá situace nás mrzí, ale s takovým jednáním nemůžeme souhlasit,“ dodal Emil Voráč, který upozornil, že do objektu dorazila i policie ČR.

Policie však podle mluvčí Kateřiny Peškové během doby, kdy jsou v obci Božičany ubytovaní cizinci prchající před válečným konfliktem na Ukrajině, zde neřešila žádné protiprávní jednání.

"Nebyl nám oznámen ani žádný incident týkající se cizinců a správce ubytovny," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Pešková.

Správce objektu: Žádné dítě jsem pod krkem nedržel, jen jsem ho chytil za ramena

Správce objektu, který nechtěl sdělit své jméno, jakoukoliv vinu odmítá.

„Není to pravda, žádné dítě jsem pod krkem nechytil, akorát jsem jednoho chlapečka chytil za ramena a vysvětloval jsem mu, že nesmí rozbíjet věci a jak je používat. Žádným paním jsem vulgárně nenadával, mluvil jsem na ně hodně hlasitě, bylo jich hodně, nebylo možné je překřičet,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz správce a obvinění označil za pouhé fámy.

„Já jsem pánovi (Emilu Voráčovi) vysvětlil, že slovo kur.a používám, když mě něco štve. Víte, jak to my chlapi máme?“ zeptal se a dodal, že od něj Romové dostávali ručníky, šampony a bylo o ně dobře postaráno.

Po upozornění, že humanitární pomoc romským uprchlíkům naváželi opakovaně do penzionu i pracovníci neziskových organizací Khamoro a Identity Prague, přiznal, že o tom ví, ale bylo tak činěno za jeho zády.

Správce tvrdí, že policie do objektu vyjížděla kvůli hádce ukrajinských Romů. „V sobotu odpoledne tu byla policie, protože nějaký kluk mlátit svojí mámu a tetu,“ řekl správce.

Emil Voráč problematickou situaci označil za slovní přestřelku mezi patnáctiletým synem a jeho matkou. Zatímco on se chtěl vrátit na Ukrajinu za svými blízkými, matka a další členové rodiny mu jeho rozhodnutí rozmlouvali.

„Určitě nedošlo k fyzickému napadnutí, ale jen k výměně názorů,“ stojí si za svým Voráč, který upozornil, že organizace Romodrom podala stížnost na místní policii.

Policie: Neřešili jsme žádné protiprávní jednání

Verzi incidentu, jak ji popsal Emil Voráč, potvrdila i policejní mluvčí Kateřina Pešková.

"Policisté vyjížděli do tohoto místa pouze v jednom případě na základě oznámení jedné z cizinek, kdy došlo ke slovní rozepři v jejich rodině. Ta se měla týkat toho, že její nezletilý syn se chtěl vrátit zpět na Ukrajinu a žena s tím nesouhlasila. Nakonec názor změnila a po přivolaných policistech měla požadovat, aby chlapce na Ukrajinu odvezli. Policisté ženě vysvětlili, že to není možné. V rámci této události nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání," vysvětlila pro Romea.cz policejní mluvčí Kateřina Pešková.

Zpravodajský server Romea.cz již dříve informoval, že někteří romští uprchlíci se na rozdíl od etnických Ukrajinců během útěku z Ruskem okupované Ukrajiny potýkají s předsudky a diskriminací nejen na hraničních přechodech, ale pak i v zemích, které poskytují uprchlíkům ubytování a další podporu.

Takové praktiky pro Romea.cz popsal dobrovolník z iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko, který koordinuje převoz převážně romských uprchlíků do České republiky. Podobnou zkušenost měla i studentka DAMU Antonie Rašilovová, která se záhy po vypuknutí válečného konfliktu vedeným Ruskem proti suverénní demokratické zemi přidala k iniciativě Studenti pro Ukrajinu. Společně se svými přáteli přivezla do České republiky dvě romské rodiny. Ty museli postupně odejit ze dvou ubytování.

Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud téměř 218.000 víz. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky zatím kolem 300.000 běženců. Podle Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky uprchlo od začátku ruské invaze z Ukrajiny do zahraničí. již 3,6 milionu lidí.

Přečteno: 5375x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Romové, Migrace, Rasismus, Xenofobie, Napadení, Násilí, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo