romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové z Velké Británie, Česka i Slovenska vyjadřují na sociálních sítích lítost nad smrtí královny Alžběty II.

9.9.2022 14:54
Královna Alžběta II (FOTO: Buckinghamský palác)
Královna Alžběta II (FOTO: Buckinghamský palác)

Británie truchlí po čtvrtečním úmrtí královny Alžběty II. Lítost nad skonem 96leté panovnice dlouho do noci před Buckinghamským palácem v Londýně vyjadřovaly tisíce lidí a další i dnes přicházejí před královské sídlo položit květiny či zapálit svíčku. Soustrast královské rodině vyjadřují také Romové a traveleři z celé země. Informuje o tom server Travellers' Times.

Například na jedné z největších Facebookových skupin, kde si Romové a traveleři z Velké Británie vyměňují své názory a zkušenosti, se objevila celá řad příspěvků vyjadřující zármutek nad smrtí panovnice, která byla na trůnu 70 let.

„Úžasná žena. Odpočívejte v pokoji Vaše Veličenstvo," napsala například Stefanie. "Velmi smutný den, pocit velké ztráty a osamocení v tomto děsivém světě. Rest in peace, jsme na vás hrdí," doplnila Linda. "Smutek, který cítíme s její rodinu, je zmírněn tím, že se znovu shledala s láskou svého života, s Philip. Bůh žehnej," uvedla Antoinette, která připomněla, že manžel královny Alžběty II princ Philip zemřel ve věku 99 let minulý rok v dubnu.

Také čeští a slovenští Romové na sociální síti Facebook vyjadřují smutek a zároveň úctu královně Alžbětě II. "Velká žena moderních dějin. Zemřela v krásném věku ani ne rok po svém manželovi. Ať je jí zem lehká," napsala například Renata Plachetková.

"Dnes zemřela Alžběta II. Upřímnou soustrast Spojenému království," uvedl romský aktivista Jozef Miker.

"Upřímnou soustrast Královské rodině. Královna Alžběta II zemřela dneska v blízkosti své rodiny. Měla jsem tu česst jako první Romka v historii Velké Británii se osobně potkat s královskou rodinou v roce 2021, nikdy nezapomenu na tento okamžik v mém životě," uvedla Daniela Abraham. "Ze srdce přeji, aby rodina Královny Alžběty našla klid Boží v těchto těžkých okamžicích. Ať jí věčně světlo svítí," dodala Abraham.

Pod jejím příspěvkem pak desítky Romů přejí Královské rodině a celé Velké Británii upřímnou soustrast.

„Královna byla a vždy bude pro mě nejen obrovským vzorem, ale i inspirací. Británie dala mé rodině a mě nový domov a životní příležitosti, o kterých se nám ani nesnilo a královna sama ovlivnila tři generace v naši rodině,“ uvedl pro Denik.cz Petr Torák, který za svou práci a pomoc romské komunitě v Petersborough obdržel v roce 2015 od královny Alžběty II. Řád britského impéria a stal se tak prvním Romem českého původu, který toto vyznamenání obdržel. 

Královna Alžběta zemřela 8. září 2022 ve věku 96 let na skotském zámku Balmoral. Je nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách. Na její vládu a stabilitu i modernizaci, kterou Británii přinesla, vzpomněl celý svět od amerického prezidenta Joea Bidena po ruského vůdce Vladimira Putina, vzpomínali také čeští představitelé. S jejím odchodem skončila jedna éra, zaznívá často v kondolencích. Novým panovníkem ostrovního státu se stal Alžbětin nejstarší syn s královským jménem Charles III., v souladu s tím z úst britských politiků poprvé po 70 letech zaznělo: "Bože ochraňuj krále."

Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo