romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská demokratická strana chce jít do předčasných voleb, hledá kandidáty

Praha, 4.9.2013 12:21, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

O hlasy voličů se chce v předčasných volbách ucházet i nová Romská demokratická strana (RDS), kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo v polovině srpna. Levicový subjekt by rád kandidoval v celé republice, zatím se ale připravuje jen ve čtyřech krajích. ČTK to dnes řekl předseda strany Miroslav Tancoš. Vnitro zapsalo koncem roku 2011 už romskou Stranu rovných příležitostí.

Podle Tancoše se RDS chystá na volby ve Středočeském, Libereckém Ústeckém a Karlovarském kraji. Zatím není jisté, zda zvládne sestavit kandidátky i v ostatních regionech, dodal Tancoš. Sám prý kandidovat nebude. Na facebooku vyzval ve skupině, která dnes měla 451 členů, aby se zájemci o kandidaturu přihlásili.

Strana chce podle informací na internetu "hájit zájmy svobodných matek, důchodců, nemocných lidí, nezaměstnaných, různých sociálních skupin prostřednictvím státní správy". Zaměřit se chce na zaměstnávání a vzdělávání - hlavně na předškolní přípravu romských dětí. Změnit chce prý především mladou romskou generaci.

Tancoš už dřív předsedal Romské demokratické sociální straně, která vznikla v roce 2005. O šest let později ji ale Nejvyšší správní soud rozpustil, a to kvůli nedodaným finančním zprávám. Tancoš v květnu ČTK řekl, že nová strana chce vše dělat správně a transparentně. Uvedl tehdy, že na rozjezd jsou dva miliony korun, a to od sponzorů z Británie. Nechtěl je ale jmenovat.

Větší úspěch dosud zaznamenala jen Romská občanská iniciativa. V Parlamentu po listopadové revoluci zasedlo několik jejích zástupců. Od roku 2010 byl pak v dolní komoře poslanec Josef Tancoš (ČSSD).

Přečteno: 3665x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Miroslav Tancoš, Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo