romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská demokratická strana chce jít do předčasných voleb, hledá kandidáty

Praha, 4.9.2013 12:21, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

O hlasy voličů se chce v předčasných volbách ucházet i nová Romská demokratická strana (RDS), kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo v polovině srpna. Levicový subjekt by rád kandidoval v celé republice, zatím se ale připravuje jen ve čtyřech krajích. ČTK to dnes řekl předseda strany Miroslav Tancoš. Vnitro zapsalo koncem roku 2011 už romskou Stranu rovných příležitostí.

Podle Tancoše se RDS chystá na volby ve Středočeském, Libereckém Ústeckém a Karlovarském kraji. Zatím není jisté, zda zvládne sestavit kandidátky i v ostatních regionech, dodal Tancoš. Sám prý kandidovat nebude. Na facebooku vyzval ve skupině, která dnes měla 451 členů, aby se zájemci o kandidaturu přihlásili.

Strana chce podle informací na internetu "hájit zájmy svobodných matek, důchodců, nemocných lidí, nezaměstnaných, různých sociálních skupin prostřednictvím státní správy". Zaměřit se chce na zaměstnávání a vzdělávání - hlavně na předškolní přípravu romských dětí. Změnit chce prý především mladou romskou generaci.

Tancoš už dřív předsedal Romské demokratické sociální straně, která vznikla v roce 2005. O šest let později ji ale Nejvyšší správní soud rozpustil, a to kvůli nedodaným finančním zprávám. Tancoš v květnu ČTK řekl, že nová strana chce vše dělat správně a transparentně. Uvedl tehdy, že na rozjezd jsou dva miliony korun, a to od sponzorů z Británie. Nechtěl je ale jmenovat.

Větší úspěch dosud zaznamenala jen Romská občanská iniciativa. V Parlamentu po listopadové revoluci zasedlo několik jejích zástupců. Od roku 2010 byl pak v dolní komoře poslanec Josef Tancoš (ČSSD).

Přečteno: 3642x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Miroslav Tancoš, Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo