romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská demokratická strana chce s budoucí vládou řešit sociální problematiku

ČR, 9.12.2013 10:14, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

Romská demokratická strana (RDS) chce s vést dialog s budoucí vládou a jednat o podobě zákonů o sociálním podnikání a sociálním bydlení. Usilovat bude i o změnu zákona o veřejných zakázkách. Levicová RDS se dnes zároveň ohradila proti postoji Senátu, který odmítl doporučení Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Zástupci RDS se chtějí setkat s prezidentem republiky a předsedy obou komor Parlamentu.

"Pevně věříme, že sociální vláda pana (Bohuslava) Sobotky, která nastoupí, s námi povede dialog o pracovním uplatnění a důstojném bydlení pro Romy i pro sociálně slabší občany," uvedl předseda RDS Miroslav Tancoš po dnešním jednání programové konference strany. Do Prahy se sjelo zhruba sedmdesát členů strany z celé republiky.

"Všichni kolegové razantně odmítají chování a postoj senátorů, kteří zamítli stanovisko Evropské komise," uvedl. Senát v říjnu odmítl zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Shodl se na tom senátní výbor, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů.

Zástupci romské strany usilují o setkání s Milošem Zemanem, to by se mohlo podle Tancoše uskutečnit buď už příští příští týden nebo začátkem ledna. Osobně plánují navštívit i předsedu Senátu Milana Štěcha a předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (oba ČSSD). Strana chce do budoucna usilovat například také o zlepšení podmínek v sociálních ubytovnách a řešit situaci bezdomovců.

RDS vznikla jako politická strana v polovině srpna letošního roku. V letošních listopadových volbách postavila RDS 5 kandidátů, a to dva ve Středočeském a tři v Libereckém kraji. 
Přečteno: 1025x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo