romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská demokratická strana chce s budoucí vládou řešit sociální problematiku

ČR, 9.12.2013 10:14, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

Romská demokratická strana (RDS) chce s vést dialog s budoucí vládou a jednat o podobě zákonů o sociálním podnikání a sociálním bydlení. Usilovat bude i o změnu zákona o veřejných zakázkách. Levicová RDS se dnes zároveň ohradila proti postoji Senátu, který odmítl doporučení Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Zástupci RDS se chtějí setkat s prezidentem republiky a předsedy obou komor Parlamentu.

"Pevně věříme, že sociální vláda pana (Bohuslava) Sobotky, která nastoupí, s námi povede dialog o pracovním uplatnění a důstojném bydlení pro Romy i pro sociálně slabší občany," uvedl předseda RDS Miroslav Tancoš po dnešním jednání programové konference strany. Do Prahy se sjelo zhruba sedmdesát členů strany z celé republiky.

"Všichni kolegové razantně odmítají chování a postoj senátorů, kteří zamítli stanovisko Evropské komise," uvedl. Senát v říjnu odmítl zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Shodl se na tom senátní výbor, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů.

Zástupci romské strany usilují o setkání s Milošem Zemanem, to by se mohlo podle Tancoše uskutečnit buď už příští příští týden nebo začátkem ledna. Osobně plánují navštívit i předsedu Senátu Milana Štěcha a předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (oba ČSSD). Strana chce do budoucna usilovat například také o zlepšení podmínek v sociálních ubytovnách a řešit situaci bezdomovců.

RDS vznikla jako politická strana v polovině srpna letošního roku. V letošních listopadových volbách postavila RDS 5 kandidátů, a to dva ve Středočeském a tři v Libereckém kraji. 
Přečteno: 1037x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo