romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

21.3.2018 18:46
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.

"Tohle setkání je už páté v řadě a tentokrát je věnované především studentům, kteří se letos stali poprvé našimi stipendisty. Díky workshopům, které povedou zkušení romští i neromští lektoři, budou moci diskutovat nad tématy, jako je romská identita a co pro ně znamená, seznámí se více do hloubky s romskou historií a jejími důležitými momenty a společně vytvoří videovzkaz k Mezinárodnímu dni Romů," přibližuje náplň setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Mezi lektory bude například moderátor z České televize a dlouholetý spolupracovník organizace ROMEA Richard Samko, novinář a zkušený lektor mediálních kurzů Patrik Banga nebo absolvent Semináře romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy Jan Ort. Psychologický workshop na téma identity povede student psychologie Roman Koky společně s Janem Duždou.

Studenti pod vedením romských novinářů a lektorů vymyslí a také rovnou natočí video, v němž předají svůj vzkaz k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.

 

Součástí programu bude také program "Bešen peske!" ve stylu populární show "Uvolněte se, prosím", který bude moderovat opět Richard Samko. Hostem bude například stand-up komik Daniel Ferenc.

Jak vypadalo předchozí setkání v Krkonoších, kterého se zúčastnili nejen romští středoškoláci, ale také studenti vysokých škol, se můžete podívat na videu natočeném přímo účastníky ZDE.

Program Baruvas pořádá organizace ROMEA v rámci Romského stipendijního programu, v němž aktuálně podporuje formou stipendia na 81 studentů středních a vyšších odborných škol. Desítky dalších studentů získává díky programu doučování, mentoring či možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy a stáže. Studenti sami pak vykonávají dobrovolnickou činnost v různých organizacích a zařízeních.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Setkání se uskutečnilo za podpory nadací VELUX, Albatros, Nadace AGROFERT a dalších donorů a jednotlivých přispěvatelů.

Více informací o stipendijním programu na www.romskastipendia.cz.

Přečteno: 1157x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, Studenti, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo