romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

21.3.2018 18:46
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.

"Tohle setkání je už páté v řadě a tentokrát je věnované především studentům, kteří se letos stali poprvé našimi stipendisty. Díky workshopům, které povedou zkušení romští i neromští lektoři, budou moci diskutovat nad tématy, jako je romská identita a co pro ně znamená, seznámí se více do hloubky s romskou historií a jejími důležitými momenty a společně vytvoří videovzkaz k Mezinárodnímu dni Romů," přibližuje náplň setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Mezi lektory bude například moderátor z České televize a dlouholetý spolupracovník organizace ROMEA Richard Samko, novinář a zkušený lektor mediálních kurzů Patrik Banga nebo absolvent Semináře romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy Jan Ort. Psychologický workshop na téma identity povede student psychologie Roman Koky společně s Janem Duždou.

Studenti pod vedením romských novinářů a lektorů vymyslí a také rovnou natočí video, v němž předají svůj vzkaz k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.

 

Součástí programu bude také program "Bešen peske!" ve stylu populární show "Uvolněte se, prosím", který bude moderovat opět Richard Samko. Hostem bude například stand-up komik Daniel Ferenc.

Jak vypadalo předchozí setkání v Krkonoších, kterého se zúčastnili nejen romští středoškoláci, ale také studenti vysokých škol, se můžete podívat na videu natočeném přímo účastníky ZDE.

Program Baruvas pořádá organizace ROMEA v rámci Romského stipendijního programu, v němž aktuálně podporuje formou stipendia na 81 studentů středních a vyšších odborných škol. Desítky dalších studentů získává díky programu doučování, mentoring či možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy a stáže. Studenti sami pak vykonávají dobrovolnickou činnost v různých organizacích a zařízeních.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Setkání se uskutečnilo za podpory nadací VELUX, Albatros, Nadace AGROFERT a dalších donorů a jednotlivých přispěvatelů.

Více informací o stipendijním programu na www.romskastipendia.cz.

Přečteno: 1065x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, Studenti, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo