romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

21.3.2018 18:46
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.

"Tohle setkání je už páté v řadě a tentokrát je věnované především studentům, kteří se letos stali poprvé našimi stipendisty. Díky workshopům, které povedou zkušení romští i neromští lektoři, budou moci diskutovat nad tématy, jako je romská identita a co pro ně znamená, seznámí se více do hloubky s romskou historií a jejími důležitými momenty a společně vytvoří videovzkaz k Mezinárodnímu dni Romů," přibližuje náplň setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Mezi lektory bude například moderátor z České televize a dlouholetý spolupracovník organizace ROMEA Richard Samko, novinář a zkušený lektor mediálních kurzů Patrik Banga nebo absolvent Semináře romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy Jan Ort. Psychologický workshop na téma identity povede student psychologie Roman Koky společně s Janem Duždou.

Studenti pod vedením romských novinářů a lektorů vymyslí a také rovnou natočí video, v němž předají svůj vzkaz k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.

 

Součástí programu bude také program "Bešen peske!" ve stylu populární show "Uvolněte se, prosím", který bude moderovat opět Richard Samko. Hostem bude například stand-up komik Daniel Ferenc.

Jak vypadalo předchozí setkání v Krkonoších, kterého se zúčastnili nejen romští středoškoláci, ale také studenti vysokých škol, se můžete podívat na videu natočeném přímo účastníky ZDE.

Program Baruvas pořádá organizace ROMEA v rámci Romského stipendijního programu, v němž aktuálně podporuje formou stipendia na 81 studentů středních a vyšších odborných škol. Desítky dalších studentů získává díky programu doučování, mentoring či možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy a stáže. Studenti sami pak vykonávají dobrovolnickou činnost v různých organizacích a zařízeních.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Setkání se uskutečnilo za podpory nadací VELUX, Albatros, Nadace AGROFERT a dalších donorů a jednotlivých přispěvatelů.

Více informací o stipendijním programu na www.romskastipendia.cz.

Přečteno: 1057x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, Studenti, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo