romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

21.3.2018 18:46
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.

"Tohle setkání je už páté v řadě a tentokrát je věnované především studentům, kteří se letos stali poprvé našimi stipendisty. Díky workshopům, které povedou zkušení romští i neromští lektoři, budou moci diskutovat nad tématy, jako je romská identita a co pro ně znamená, seznámí se více do hloubky s romskou historií a jejími důležitými momenty a společně vytvoří videovzkaz k Mezinárodnímu dni Romů," přibližuje náplň setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Mezi lektory bude například moderátor z České televize a dlouholetý spolupracovník organizace ROMEA Richard Samko, novinář a zkušený lektor mediálních kurzů Patrik Banga nebo absolvent Semináře romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy Jan Ort. Psychologický workshop na téma identity povede student psychologie Roman Koky společně s Janem Duždou.

Studenti pod vedením romských novinářů a lektorů vymyslí a také rovnou natočí video, v němž předají svůj vzkaz k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.

 

Součástí programu bude také program "Bešen peske!" ve stylu populární show "Uvolněte se, prosím", který bude moderovat opět Richard Samko. Hostem bude například stand-up komik Daniel Ferenc.

Jak vypadalo předchozí setkání v Krkonoších, kterého se zúčastnili nejen romští středoškoláci, ale také studenti vysokých škol, se můžete podívat na videu natočeném přímo účastníky ZDE.

Program Baruvas pořádá organizace ROMEA v rámci Romského stipendijního programu, v němž aktuálně podporuje formou stipendia na 81 studentů středních a vyšších odborných škol. Desítky dalších studentů získává díky programu doučování, mentoring či možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy a stáže. Studenti sami pak vykonávají dobrovolnickou činnost v různých organizacích a zařízeních.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Setkání se uskutečnilo za podpory nadací VELUX, Albatros, Nadace AGROFERT a dalších donorů a jednotlivých přispěvatelů.

Více informací o stipendijním programu na www.romskastipendia.cz.

Přečteno: 1103x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, Studenti, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo