romea - logo
22. listopadu 2017 (středa)
svátek má Cecílie
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská kapela zažila v pořadu ČT ponižování a urážky. Dramaturgyně končí

Brno, 27.5.2014 16:15, (ROMEA)
"Můj dědeček byl v Hitlerjugend za války. A co tvůj, Ireno?" i takové otázce musela 23. května 2014 v pořadu České televize Tečka páteční noci čelit romská zpěvačka kapely Gulo Čar. (FOTO: Repro Česká televize)

Proslulá česko-romská funková legenda Gulo Čar a slovenská reggae-punková kapela Smola a Hrušky dnes vydaly společnou tiskovou zprávu, kde se vyhrazují proti způsobu, jakým moderátoři vedli pořad České televize Tečka páteční noci, v němž v pátek před půlnocí obě skupiny vystupovaly. Důvodem byly podle jejich vyjádření xenofobní a ponižující narážky hlavně ze strany jednoho z moderátorů Martina Duška.

"Moderátoři neměli ani šajn o tom, kdo jsme, proč tam jsme, jakou muziku děláme a k jakým tématům se vyjadřujeme - to naštve, ale dali jsme to. Co jsme ale nedali vůbec, byly rasistický poznámky moderátora s rádoby vtipnou nadsázkou, která ale bohužel nefungovala," vyjádřil své rozhořčení frontman kapely Smola a Hrušky Jozef Kramár alias Spoko.

Dramaturgyně pořadu, Kamila Zlatušková, se ve svém vyjádření pokusila celou situaci uklidnit a popisuje ji jako velké nedorozumění. "Celý tým Tečky mrzí, že se způsob moderování pořadu obou hostujících skupin dotknul," řekla serveru Romea.cz Zlatušková.

Zároveň uvedla, že přípravu pořadu Tečka páteční noci předává své kolegyni. "Dlouhodobě nejsem schopna skloubit představu progresivního a kontroverzního pořadu s formátem živého vysílání," vysvětlila svůj krok Zlatušková.

Tečku páteční noci obvykle moderuje Jiří Havelka. V tomto díle ho ovšem zastoupil Martin Dušek a kolegyni mu dělala zpěvačka z dua Čokovoko Adéla Elbel. Dušek svým hraničním a provokativním způsobem moderování znepříjemnil kapelám vystupování v pořadu natolik, že se po víkendu rozhodly vydat společné tiskové prohlášení. Kritika se nevyhnula ani moderátorce.

Vedle brněnské skupiny Gulo Čar a slovenské skupiny Smola a Hrušky, která ve svých textech bojuje proti rasismu a nabourává stereotypní vidění světa, do studia přijely také romistka Helena Sadílková, romská aktivistka Ivana Čonková a také PR managerka pouličního hudebního a divadelního festivalu v Brně Ghettofest Alica Heráková.

"Je to formát late night show a do toho patří humor. Ty kapely se staly terčem humoru," brání se nařčení podle serveru iDNES.cz Dušek. "Můžeme se bavit o míře smyslu pro humor a vkusu, ale nad jakýmkoliv nařčením z rasismu nebo xenofobie kroutím hlavou," dodal moderátor.

"Mám rád humor na hraně a dělání si legrace ze stereotypů. Je absurdní, že to ty kapely vzaly naopak. Ve studiu byla příjemná atmosféra, na konci jsme se zpěvačkou Gulo Čar bosí tančili po studiu. Působí to na mne, že jejich členům někdo něco řekl, až když přišli domů. Přál bych jim více sebevědomí," dodal pro server moderátor pořadu Martin Dušek. Připomněl, že jeho samotného naposledy z rasismu obvinili členové Dělnické strany, když je v dokumentu posměšně přivítal nacistickým pozdravem.

Níže přinášíme kompletní tiskové vyjádření jak obou vystupujících kapel, tak dramaturgyně pořadu Kamily Zlatuškové i České televize

Tiskové prohlášení kapel Gulo Čar a Smola a Hrušky:

Česká televize dbá na dodržování etického kodexu účinkujícími, aby se předešlo excesům, za které si Tečka páteční noci již vysloužila veřejnou kritiku. Ovšem na chování a vyjadřování jejích nových moderátorů se zřejmě tento kodex nevztahuje. To se ukázalo v pátečním živém vysílání tohoto pořadu, kde účinkovaly kapely Gulo Čar a Smola a Hrušky.

Do vysílání byla pozvána legendární funková kapela Gulo Čar a populární slovenská reggae/punková kapela Smola a Hrušky. Zároveň s kapelami byli přizváni renomovaní romisté. Dramaturgové pořadu se zřejmě domnívali, že když si pozvali romskou kapelu, tak nejlepším tématem bude romská otázka. Namísto diskuse o hudbě a dění kolem kapel se moderátor Martin Dušek a jeho kolegyně Adéla Elbel (zpěvačka Čokovoko) rozhodli předvést vlastní show plnou arogance a přinejmenším hodně špatných vtipů.

Moderátor například zabrousil k druhé světové válce a zpěvačky Gulo Čar – Ireny se zeptal, zda se její prarodiče setkali za války s diskriminací… následně doplnil: ,,Můj dědeček byl v Hitlerjugend za války. A co tvůj, Ireno?“ Aby toho nebylo málo, tak z nepochopitelných důvodů kapelu dokonce uvedl německy. Uštěpačné a zesměšňující poznámky moderátorky Adély nejen na adresu kapel, ale i pozvaných romistek na kvalitě pořadu také nepřidaly. Ivana Čonková měla zřejmě dost trapných poznámek pana Duška (obzvlášť v momentě, kdy si ji dobíral kvůli jejímu oblečení) a otevřeně mu sice s úsměvem, ale přece jen řekla: „Martine, ty jsi ale vážně xenofob.“

Jiří Majzlík z kapely Gulo Čar se k pořadu vyjádřil takto: "Zažít takové ponižování, urážky a snahu o bulvarizaci a zacházení s muzikanty, to jsme ještě nezažili. Následně vystoupit a kvalitně zahrát naši hudbu bylo velmi těžké, jak jsme byli znechuceni. To nejhorší bylo, že nikdo nevěnoval pozornost tomu, o čem zpíváme… zpíváme spoustu věcí o romských tématech, ale moderátoři se pouze soustředili na to, jak nás shodit a chytat za slova." Vladimír Dirda dodává: "Měli jsme pocit, že se rozebírá pouze cigánská otázka a že jsme u výslechu. Už do takového pořadu nikdy nepůjdeme.

Kapela Smola a Hrušky se vlastně ke slovu ani nedostala… Martin Dušek pomalu ani nevěděl, jak se kapela jmenuje a následně si kapela vyslechla, že Slovensko je jak Balkán.

Frontman kapely Smola a Hrušky Jozef Kramár alias Spoko k tomu říká: "Moderátoři neměli ani šajn o tom, kdo jsme, proč tam jsme, jakou muziku děláme a k jakým tématům se vyjadřujeme - to naštve, ale dali jsme to. Co jsme ale nedali vůbec, byly rasistický poznámky moderátora s rádoby vtipnou nadsázkou, která ale bohužel nefungovala. Na Slovensku je problematika diskriminace a rasové nesnášenlivosti jedním ze stěžejních témat, na kterém jsme se shodli i s českou kapelou Gulo čar a rapperem Supou z kapely Moja reč, se kterými jsme měli potřebu vyjádřit naše pocity v podobě společného hitu Čierny Biely. Pořad se měl údajně věnovat právě tomuto problému a situaci Romů v České republice. Pokud se k tématu jako takovému přistupuje v České republice tak, jako nám to ukázali v pátek ti arogantní a především nevzdělaní moderátoři v Tečce, pak je nám to upřímně líto. Máme rádi liberální Česko, ale moderátoři by podle nás měli dostat vyhazov stejně jako minulý měsíc moderátorka slovenské RTVS za svůj FB status s rasistickým podtónem."

Manager kapely Smola a Hrušky Martin Hlavatý k tomu dodává: „To, že moderátoři nebyli absolutně připravení na rozhovor s kapelami je jedna věc, ale jejich přístup k tématu „Čierny biely spojme sily“ mě dostala. Ironie, sarkasmus, ponižování, trapnost a egománie moderátora Duška byla přes míru, kterou jako kapela umíme posunout poměrně daleko, ale toto jsme opravdu nechápali. Ale to asi proto, že jsme z Balkánu a jíme jenom banány.“

Diváci, kteří sledovali pořad, psali na Facebook již během pořadu rozhořčené komentáře:

Viet Anh: Co se týče hostů, byl tento díl naprosto perfektní. Kapely byly dokonalé, klobouk dolů před Gulo Čárem. Ale co se týče moderátorů, tak to bylo otřesný. Naprosto nevhodné komentáře a trapné projevy, že být na místě tak dám panu "rádoby" moderátorovi pěstí! A paní moderátorka chvílemi nejspíš nevěděla kde je a co tam dělá.

Lukas Kubik: Kriste pane tohle je prece vrchol hitlerjungen????

Alena Cinová: co to je za moderátory??!!!hrůza,děs....nemůžu sa na ně dívat!!

Vyjádření Kamily Zlatuškové z České televize:

Moderátor Martin Dušek je úspěšný dokumentarista a ještě úspěšnější provokatér, dá-li se se slovem "provokace" spojit slovo "úspěch". V našem pořadu jsme Martinovi Duškovi a moderátorce Adéle Elbel dali nyní prostor s vědomím toho, že jde o závažné téma a zároveň hraniční, alternativní formát pořadu a tím pádem i moderace.

Celý tým Tečky páteční noci se téměř bez výjimky ve své další tvorbě věnuje lidskoprávním tématům a pro rasismus má nulovou toleranci a mě se tento závěr z celého večera navíc osobně dotýká, protože dlouhodobě pracuju s romskými dětmi a celá kauza mi přijde jako velké nedorozumění. Za nedorozumění ho považuje např. také jedna z dalších hostů Tečky páteční noci, romská aktivistka Ivanka Čonková. Ta dodává, že přístup moderátora měl být citlivější, rozhodně se však nejedná o ponižování, ani o rasismus.

Je potřebné dodat, ze Martin Dušek, spojený mimo jiné např. i s festivalem Jeden svět, figuroval v tomto vydání Tečky pouze jako záskok za stálého moderátora Jiřího Havelku, který byl v době tohoto vysílání v zahraničí. Odlehčená atmosféra ve studiu, kdy se většina hostů často smála i v průběhu debaty ve studiu, i závěrečný společný tanec všech protagonistů i moderátorů nenasvědčoval žádnému rozporu. Celý tým Tečky mrzí, že se způsob moderování pořadu obou hostujících skupin dotknul.

Pořad Tečka páteční noci tímto předávám své kolegyni Jiřině Budíkové, protože dlouhodobě nejsem schopna skloubit představu progresivního a kontroverzního pořadu s formátem živého vysílání.

Vyjádření České Televize

Poslední vydání Tečky páteční noci z Brna se věnovalo tématu současných úspěšných romských kapel a romské tematice obecně. Takový námět si tým pořadu zvolil i proto, že se většina jeho členů i v dalších svých projektech intenzivně věnuje lidskoprávní tematice.

(Kamila Zlatušková má například za svůj projekt o romských dětech Ptáčata Cenu Úřadu vlády Gypsy Spirit, nominaci na evropskou televizní cenu Civis či nominaci na mezinárodní ocenění Japan Prize.)

Česká televize si nicméně uvědomuje, že některá z vyjádření moderátorů, která v pořadu zazněla, byla nešťastná a porušila jeho původní dramaturgický záměr. Nebyla však míněna jako urážka či xenofobní nebo rasistický projev. Česká televize tak nemůže souhlasit s přirovnáním k případu, který v nedávné době řešila veřejnoprávní televize na Slovensku.

Česká televize se nicméně za pochybení moderátorů i dramaturgie pořadu omlouvá a přijímá rezignaci Kamily Zlatuškové na další vedení brněnské Tečky páteční noci.

Přečteno: 5935x

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Xenofobie, Česká televize



HLAVNÍ ZPRÁVY

Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoAnna Šabatová podpořila kampaň ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL! Je třeba obnovit hranice mezi svobodnou diskusí a štvavou nenávistí

20.11.2017 14:10
ROMEA, další organizace a mnohé osobnosti se rozhodly reagovat na současnou vlnu nenávisti a rasismu, která se šíří Českou republikou. Společně se zapojují do kampaně na podporu Romského stipendijního programu, který v tomto školním roce podpořil 86 studentů z celé ČR. Zároveň chtějí z výtěžku kampaně podpořit děti bez rozdílu národnosti, které docházejí do napadené základní školy v Teplicích.

Kampaň se rozhodla podpořit i ombudsmanka Anna Šabatová, které jsme položili několik otázek. 
 celý článek

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Výbor pro evropskou romskou politiku zakládá Evropskou politickou stranu romského národa

20.11.2017 12:16
„Strana by měla vzniknout v horizontu půl roku v Bruselu. Plánujeme spolupráci i s dalšími mezinárodními organizacemi, které sdílí naši vizi. Naším hlavním cílem je hájit zájmy Romů na politické scéně,“ uvedl pro server Romea.cz jeden ze zakládajících členů Michael Daduč.
 celý článek

Melinda Surmajová (FOTO: Jan Mihaliček)

Můžeme spolu: Někdo s negativním názorem na Romy mě pozná a řekne „ty jseš jiná“. Ale to není pravda, říká Melinda Surmajová

20.11.2017 12:04
Od ledna 2017 pravidelně přinášíme rozhovory s lidmi, kteří dělají zajímavé věci, které zároveň pomáhají k tomu, aby se nám společně žilo dobře. Když jsme hledali název rubriky, tak mě oslovilo motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. A tak jsme se s organizátory dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky







..
romea - logo