romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rada jednala o kauze Žatec: Zástupci Romů vyjádřili rostoucí pocit ohrožení své bezpečnosti

20.2.2017 14:40
V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)
V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Rada vlády ČR pro záležitosti romské menšiny na svém pátečním zasedání kromě jiného diskutovala i o výsledcích vyšetřování smrti Miroslava Demetera, který zemřel loni v říjnu v žatecké pizzerii. Občanští členové rady vyjádřili své obavy a námitky k vyšetřování případu a obecně v této souvislosti také zástupci Romů vyjádřili rostoucí pocit ohrožení své bezpečnosti. Zpravodajský server Romea.cz o tom informovali občanští členové rady a Jiří Souček z tiskového oddělení vlády.

Případ smrti mladého Roma byl na konci ledna odložen a bylo konstatováno, že Miroslav Demeter zemřel bez cizího zavinění.

Podle tiskové zprávy občanských členů rady se k postupu vyšetřování případu úmrtí v Žatci na zasedání vyjádřil JUDr. Michal Barbořík, vedoucí oddělení prevence kriminality a vnitřní bezpečnosti Ministerstva vnitra, plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild, náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování a plk. Mgr. Zbyněk Dvořák, náměstek krajského ředitele pro službu kriminální policii a vyšetřování Policie ČR z Ústeckého kraje.

"Diskuse se vedla o možných pochybeních v konání přítomných policistů a obecně širších kontextech celého případu včetně nedostatku důvěry romských občanů v policii," uvádí se v tiskové zprávě s tím, že občanští členové Rady připomněli několik sporných případů postupu policie z poslední doby a požadovali, aby objasňování a stíhání trestných činů z nenávisti byla věnována odpovídající pozornost a priorita.

"Případy napadení dětí na pěveckém soustředění Romano Drom, kyberšikana a verbální útoky na zpěváka Radoslava Bangu a novináře Patrika Bangu musí být náležitě objasněny," uvedli Romové v radě vlády. "Viditelnost důsledného výkonu práva ve vztahu k nenávistným útokům je základním předpokladem pro důvěru Romů ve výkon spravedlnosti. Pro pocit bezpečí široké romské komunity je důležité, aby o průběhu a výsledcích nejen zmíněných trestních řízení byli Romové průběžně a transparentně informováni i prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků a romských médií," dodali k tomuto bodu občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Případem smrti Miroslav Demetera se navíc bude zabývat březnové jednání Republikového výboru prevence kriminality při Ministerstvu vnitra.

Další body zasedání: Komunikace MŠMT s veřejností, podpora silných romských osobností

Na pátečním zasedání Rada také schválila záměr převést Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum romské kultury. V úvodu zasedání přítomní vyslechli informace o podobě připravovaného zákona o sociálním bydlení.

Rada také vyzvala Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), aby lépe komunikovalo s veřejností, zároveň vyslechla informace o tom, jak MŠMT naplňuje povinnosti informovat zákonné zástupce žáků škol o změnách, které přinesla novela školského zákona. "Přítomný zástupce MŠMT, náměstek ministryně Václav Pícl, kromě jiného nabídl účast zástupce tiskového oddělení MŠMT na dalších jednáních pracovní skupiny vzdělávání, která je při Radě zřízena," uvedli v tiskové zprávě občanští členové rady.

Z informací podaných zástupcem MŠMT dále vyplynulo, že počty žáků, kteří se nadále vzdělávají podle přílohy LMP na 2. stupni základních škol klesá. MŠMT také přislíbilo informovat mateřské školy a obce o tom, jak mohou děti plnit povinnost účastnit se poslední ročník předškolního vzdělávání. Na závěr tohoto bodu Rada přijala usnesení, ve kterém žádá MŠMT, aby podpořilo z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání neziskové organizace, které by informovaly rodiče romských dětí o změnách probíhajících ve školství.

Rada v dalším bodu navrhla do vyhlášení druhého kola dotačního programu na podporu komunitní práce včlenit jako podporovanou aktivitu vyhledávání silných romských osobností v jednotlivých komunitách a podporovat rozvoj jejich lídrovských dovedností.

Rada také tradičně obdržela podrobné informace o činnosti Agentury pro sociální začleňování, konkrétně o fungování Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám v Ostravě a Českých Velenicích.

Další setkání Rady je plánováno přibližně na přelom dubna a května.

Přečteno: 4165x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, MŠMT, Ministerstvo školství, Smrt Roma v Žatci, Policie, Inkluzivní vzdělávání, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo