romea - logo
23. dubna 2019 (úterý)
svátek má Vojtěch
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kancelář romské rady pořádá kurzy o komunitní práci a plánuje setkání Národní romské platformy

2.2.2018 11:51
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Úřadu vlády ČR pořádá kurzy zaměřené na vzdělávání Romů v oblasti komunitní práce a jejích principů, vyjednávání a prosazování svých zájmů. Kurzy vedou romští lektoři – absolventi intenzivního dvoudenního přípravného workshopu.

Nejbližší kurz proběhne 6.února v Liberci a povedou ho lektoři Renáta Ikriová a Robin Stria, další pak 12. února v Českých Budějovicích s lektory Monikou Kotlárovou a Lubošem Galbou. Na obou kurzech budou také přítomni Saša Uhlová a Tomáš Tožička, kteří vedli přípravný workshop. Zájemci o účast se mohou přihlásit organizátorům na adrese romskaplatforma@vlada.cz.

Kurzy jsou součástí projektu, pod který spadá také regionální setkání Národní romské platformy. „Na setkáních se sejdou lokální a regionální politici a Romové, aby probrali problémy, kterým Romové na lokální úrovni musí čelit, a hledali jejich řešení. Diskuzi budou řídit zkušení profesionální facilitátoři,“ přibližuje Olga Jeřábková ze Sekce Sekce pro lidská práva ÚV ČR.

Setkání se uskuteční v těchto termínech: 13. února V Plzni, 14. února v Hradci Králové a 15. února v Jeseníku. Zájemci o účast na setkání se mohou již nyní hlásit na stejné emailové adrese: romskaplatforma@vlada.cz.

Projekt pod oficiálním názvem „Aktivizace a zmocňování romských aktérů prostřednictvím Národní romské platformy II“ je spolufinancovaný z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství. Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jakožto Národní kontaktní místo romské integrace v České republice je jeho realizátorem.

Přečteno: 1428x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo