romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rada trvá na tom, aby památník v Hodoníně u Kunštátu spadal pod Muzeum romské kultury

20.2.2017 11:35
Památník Hodonín u Kunštátu. (FOTO: npmk.cz)
Památník Hodonín u Kunštátu. (FOTO: npmk.cz)

Rada vlády ČR pro záležitosti romské menšiny trvá na tom, aby památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu byl převeden pod Muzeum romské kultury v Brně. Rada zároveň nesouhlasí s tím, aby z názvu bylo vypuštěno slovo "romského". Tento záměr rada schválila v pátek na svém zasedání. Zpravodajský server Romea.cz o tom informovali občanští členové rady a Jiří Souček z tiskového oddělení vlády.

Projednávání bodu správy památníku romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu vyvolalo na pátečním zasedání rady emotivní diskuzi. Památník dnes spadá pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a spravuje ho Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Pro veřejnost by se měl otevřít letos v létě.

Občanští členové rady vyjádřili překvapení, že se začalo uvažovat o tom, že správa památníku zůstane pod Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského (NPMK). Diskuze se vedla o názvu památníku, kdy je ve hře varianta, aby památník nesl název "Památník Hodonín" místo původně zamýšleného názvu "Památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu". -

"Dle usnesení vlády z roku 2011 má celý název nově vzniklého památníku znít Památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu. Proto odmítáme záměr vypustit z názvu památníku výraz ‚romského holokaustu‘," uvedl Jan Balog, místopředseda za občanskou část Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Tato i předchozí Rada vlády pro záležitosti romské menšiny opakovaně doporučovaly vládě převod správy památníku pod Ministerstvo kultury a jeho příspěvkovou organizaci Muzeum romské kultury. To je také jedno z opatření obsažených ve vládou odsouhlasené Strategii romské integrace do roku 2020.

"Na tom místě leží naše romské oběti a je tudíž přirozené, aby správa pietního místa a památníku připadla romské instituci," dodal Balog.

Rada nakonec schválila záměr převést Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum romské kultury. Občanští členové Rady zdůraznili, že téma romského holocaustu je pro českou veřejnost neznámé, a proto by název památníku, který je tomuto tématu věnován, měl nést odpovídající název. Jednomyslně se také shodli, že pro ně je podstatné spravovat památky romského holocaustu a vyzvali český stát, aby jim umožnil spravovat místa, na kterých umírali Romové, obdobně jako to již po mnoho let dělají zástupci židovské komunity.

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) přislíbil, že návrh na převod tohoto památníku a jeho začlenění pod Muzeum romské kultury připraví do konce května. Bude na tom spolupracovat s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD).

Historie budování Památníku od roku 2009

2009 - Na základě usnesení vlády č. 589 ze dne 4. května 2009 byly v roce 2009 uvolněny ministerstvu školství prostředky na výkup areálu a realizaci projektu. Památník je budován v bývalém rekreačním středisku v Hodoníně, okr. Blansko.

2012 - V roce 2012 předalo MŠMT areál Národnímu pedagogickému muzea a knihovně J. A. Komenského (NPMK), příspěvkové organizaci zřizované MŠMT, která zahájila vlastní stavební práce. Po předchozím archeologickém průzkumu místa NPMK realizovalo rekonstrukci zachovalého vězeňského baráku. Výsledkem je objekt věrně připomínající podobu jednoho z „baráků“ z doby existence tzv. cikánského tábora, tj. z let 1942─1943.

2013 - V roce 2013 NPMK zorganizovalo studentskou soutěž o ideový návrh dostavby Památníku pro studenty fakult architektury českých vysokých škol, jíž se zúčastnilo na 90 studentů s 30 soutěžními návrhy. Vítězný návrh Richarda Pozdníčka byl v letech 2015─2016 zrealizován týmem projektantů v čele s Petrem Labonkem, za dohledu technického dozoru Radoslava Hoška ze společnosti PORR.

2016 - V létě 2016 skončily stavební práce na památníku, které trvaly zhruba pět let. Ředitelka NPMK Markéta Pánková na tiskové konferenci nastínila, jak bude expozice památníku vypadat. Uvedla, že památník bude připomínat sběrný tábor pro moravské Romy za druhé světové války, ale také internační středisko pro odsun Němců a tábor nucených prací z 50. let minulého století. Celkové náklady na odkup areálu, rekonstrukci a vznik expozice činí 98 milionů korun. 20 milionů stál výkup rekreačního areálu od soukromé majitelky, 78 milionů připadá na rekonstrukci a výstavbu objektů a na vytvoření expozice.

Přečteno: 1703x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Muzeum romské kultury, památník, Hodonín u Kunštátu, Vláda, MŠMT, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár schvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo