romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská rada vyzvala ministra vnitra a policejního prezidenta, aby policie důsledně prošetřila smrt Roma v Žatci

1.11.2016 22:50
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské mešiny (1. 11. 2016, FOTO: Romea.cz)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské mešiny (1. 11. 2016, FOTO: Romea.cz)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny požádala ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby policie důsledně prošetřila říjnový incident v žatecké pizzerii, při kterém zemřel mladý Rom.

"Po rozsáhlé diskusi přijala rada usnesení, ve kterém žádá ministra vnitra a policejního prezidenta k důslednému prošetření případu smrti muže v Žatci," uvedla rada v tiskovém prohlášení k dnešnímu zasedání.

Žatecká kauza původně na programu jednání rady nebyla. Občanští členové ho však navrhli zařadit. Ostatní členové rady s návrhem nového bodu jednoznačně souhlasili. "Všichni si uvědomovali vážnost situace, na zařazení se shodli přítomní členové, aniž by bylo nutno cokoliv vysvětlovat" uvedl pro server Romea.cz František Bikár, člen Rady pro záležitosti romské menšiny.

Během zasedání byl podle našich informací členům puštěn videozáznam, který včera zveřejnil server Romea.cz. Video dokazuje, že během zásahu městských policistů byl mladý Rom minimálně jednou udeřen pěstí z největší pravděpodobností do hlavy jedním z hostů pizzerie.

Občanští členové rady také kritizovali činnost policie během pietního aktu v Žatci. Podle nich policie na místě podcenila situaci.

Vyjádření občanských členů po zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Vzhledem k vývoji situace a protichůdným informacím zveřejněným v médiích k případu smrti M. D. v Žatci dne 18. 10. 2016 žádáme Policii ČR o důkladné prošetření událostí, které předcházely příjezdu hlídky Městské policie do Pizzerie Panamera, i samotného postupu Městské policie na místě.

Ohrazujeme se proti událostem ze 27. 10. během řádně nahlášeného pietního shromáždění:

  • Vyjádření starostky na shromáždění považujeme za nemístné. Jako zástupkyně zřizovatele Městské policie tak dala jasný vzkaz, že výsledky vyšetřování předjímá a není nestranná.
  • Policie ČR nezvládla a podcenila bezpečnostní situaci na místě. Ochrana účastníků shromáždění byla nedostatečná, přímo v místě piety čekali pravicoví extremisté a policie tak nechala prostor vzájemným provokacím a eskalaci napětí ve městě.

Uvědomujeme si, že je třeba vyčkat výsledků vyšetřování a na tyto výsledky budeme netrpělivě čekat stejně jako velká část romské národnostní menšiny zneklidněná již několikátým diskutabilním případem postupu městské nebo státní policie. Podobných případů s nejasnými okolnostmi, jako je úmrtí mladého Roma v Žatci, se za poslední roky stalo více a případ M. D. se může stát zlomovým. Jako členové poradního orgánu Vlády ČR si nejsme jisti, zda již nyní není pozdě ve snaze předejít občanským nepokojům: I přes nízký zájem majoritních médií je totiž případ sledován desítkami tisíc Romů.

Toto prohlášení podepisují následující členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:

Jan Balog, místopředseda
Bc. Martina Horváthová, členka
Bc. Lýdia Poláčková, členka
Mgr. Lucie Fuková, členka
PhDr. Renáta Köttnerová, členka
Čeněk Růžička, člen
František Bikár, člen
Mgr. Jan Kudry, Ph.D., člen
Bc. Michal Mižigár, člen
Ing. Karel Holomek, člen
Ing. Emil Horvát, člen

Přečteno: 23442x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Ministerstvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo