romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rada vyzvala ministra vnitra a policejního prezidenta, aby policie důsledně prošetřila smrt Roma v Žatci

1.11.2016 22:50
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské mešiny (1. 11. 2016, FOTO: Romea.cz)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské mešiny (1. 11. 2016, FOTO: Romea.cz)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny požádala ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby policie důsledně prošetřila říjnový incident v žatecké pizzerii, při kterém zemřel mladý Rom.

"Po rozsáhlé diskusi přijala rada usnesení, ve kterém žádá ministra vnitra a policejního prezidenta k důslednému prošetření případu smrti muže v Žatci," uvedla rada v tiskovém prohlášení k dnešnímu zasedání.

Žatecká kauza původně na programu jednání rady nebyla. Občanští členové ho však navrhli zařadit. Ostatní členové rady s návrhem nového bodu jednoznačně souhlasili. "Všichni si uvědomovali vážnost situace, na zařazení se shodli přítomní členové, aniž by bylo nutno cokoliv vysvětlovat" uvedl pro server Romea.cz František Bikár, člen Rady pro záležitosti romské menšiny.

Během zasedání byl podle našich informací členům puštěn videozáznam, který včera zveřejnil server Romea.cz. Video dokazuje, že během zásahu městských policistů byl mladý Rom minimálně jednou udeřen pěstí z největší pravděpodobností do hlavy jedním z hostů pizzerie.

Občanští členové rady také kritizovali činnost policie během pietního aktu v Žatci. Podle nich policie na místě podcenila situaci.

Vyjádření občanských členů po zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Vzhledem k vývoji situace a protichůdným informacím zveřejněným v médiích k případu smrti M. D. v Žatci dne 18. 10. 2016 žádáme Policii ČR o důkladné prošetření událostí, které předcházely příjezdu hlídky Městské policie do Pizzerie Panamera, i samotného postupu Městské policie na místě.

Ohrazujeme se proti událostem ze 27. 10. během řádně nahlášeného pietního shromáždění:

  • Vyjádření starostky na shromáždění považujeme za nemístné. Jako zástupkyně zřizovatele Městské policie tak dala jasný vzkaz, že výsledky vyšetřování předjímá a není nestranná.
  • Policie ČR nezvládla a podcenila bezpečnostní situaci na místě. Ochrana účastníků shromáždění byla nedostatečná, přímo v místě piety čekali pravicoví extremisté a policie tak nechala prostor vzájemným provokacím a eskalaci napětí ve městě.

Uvědomujeme si, že je třeba vyčkat výsledků vyšetřování a na tyto výsledky budeme netrpělivě čekat stejně jako velká část romské národnostní menšiny zneklidněná již několikátým diskutabilním případem postupu městské nebo státní policie. Podobných případů s nejasnými okolnostmi, jako je úmrtí mladého Roma v Žatci, se za poslední roky stalo více a případ M. D. se může stát zlomovým. Jako členové poradního orgánu Vlády ČR si nejsme jisti, zda již nyní není pozdě ve snaze předejít občanským nepokojům: I přes nízký zájem majoritních médií je totiž případ sledován desítkami tisíc Romů.

Toto prohlášení podepisují následující členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:

Jan Balog, místopředseda
Bc. Martina Horváthová, členka
Bc. Lýdia Poláčková, členka
Mgr. Lucie Fuková, členka
PhDr. Renáta Köttnerová, členka
Čeněk Růžička, člen
František Bikár, člen
Mgr. Jan Kudry, Ph.D., člen
Bc. Michal Mižigár, člen
Ing. Karel Holomek, člen
Ing. Emil Horvát, člen

Přečteno: 23581x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Ministerstvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo