romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)
Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla  uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.

NSS kritizoval přístup Krajského soudu, který odmítl návrh pro nedostatek aktivní procesní legitimace stěžovatelů. NSS uvedl, že opatření vyhlašující "bezdoplatkovou zónu", se mohlo dotknout práv stěžovatelů, zejména práva na bydlení a práva na soukromý život. U NSS zároveň stále leží druhá část případu ohledně nezákonného zásahu města do práv vystěhované rodiny. 

"Uvedeným rozhodnutím NSS ovšem není nikterak předznamenáno, zda budou navrhovatelé se svým návrhem úspěšní, znamená to jen tolik, že se jím nyní krajský soud bude muset věcně zabývat,"uvedl pro MF DNES předseda senátu NSS Jaroslav Vlašín.

"Od vystěhování z ubytovny rodina s pěti dětmi neúspěšně shání důstojné a stabilní bydlení, žije po azylových domech. Najít si stálý podnájem na komerčním trhu s byty, je pro rodinu kvůli její romské etnicitě v podstatě nemožné," uvádí ve společné tiské zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Forum for Human Rights a Konexe.

Před Ústavním soudem přitom již přes dva roky leží také návrh senátorů na zrušení části zákona o hmotné nouzi, umožňující vyhlašování "bezdoplatkových zón".

Neúnosná situace v oblasti bydlení a mimo jiné i bezdoplatkové zóny jsou také důvodem kolektivní stížnosti, kterou proti České republice podala letos v únoru Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA). Stížnost projednává Evropský výbor pro sociální práva.

DOKUMENT

Přečteno: 2143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad Labem, Soud, opatření, Bydlení, Ubytování, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo