romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské ženy: Necítíme se v ČR bezpečně, necítíme se jako rovnoprávné občanky. Naše důvěra v instituce klesá

30.11.2016 17:00
Konference Jileha 2016 (FOTO: archiv Slovo 21)
Konference Jileha 2016 (FOTO: archiv Slovo 21)

Více než 60 romských žen z celé České republiky se v pondělí setkalo v hotelu Amarilis na konferenci s názvem "Proměny v postavení Romek za poslední půlstoletí", kterou pořádala Romská ženská skupina Manushe (Slovo 21, z. s.).

Na konferenci zaznělo mnoho zajímavých témat, která ženy inspirovala. Zabývaly se výzkumem sterilizace romských žen, mluvilo se i o romském ženském hnutí na mezinárodní úrovni. Představily se aktivní romské ženy, které na úrovni komunit formují ženské skupiny a podporují aktivizaci Romek. Vystoupily také zástupkyně mladé vzdělané generace a diskutovalo se o tom, jaké místo má v jejich životě vzdělání a kariéra a jak to jde dohromady s tradičními hodnotami Romů. Nechyběl ani pohled do historie. 

Účastnice se shodly, že Romky za poslední půlstoletí udělaly velký krok kupředu! Řada z nich je samostatných, hrdých a emancipovaných. "Přesto vidí kolem sebe ještě mnoho žen, se kterými je třeba pracovat," uvedla pro server Romea.cz Martina Horváthová, koordinátorka skupiny Manushe.

Také proto vznikl v minulém roce projekt Jileha (Srdcem). V rámci něj fungují v České republice Romské ženské skupiny v Krupce, Mimoni, Rumburku, Bruntále, Praze, Chomutově, Náchodě, Turnově a Ostravě, které se snaží změnit situaci a postavení žen ve svých městech.

"Morální podpora a rady starších žen mladším, byly velmi dobře přijímaný i naopak. Pocit sounáležitosti a pocit, že je schopná jako žena být dobrá i v jiných záležitostech a jít příkladem, v některých vyvolaly změny jak ve vztahu s partnery, tak i sebeuvědomění svých možnosti," vysvětlila Emílie Horáčková, vedoucí ženské skupiny v Mimoni.

Romské ženské skupiny Manushe (Slovo 21, z.s.) vedou své kolegyně k šťastnějšímu a plnějšímu životu. "Chceme svět, kde ženy a muži žijí spolu a mají stejné postavení, a kde každá můžeme dojít naplnění," dodala koordinátorka projektu Martina Horváthová.

Všechny přítomné ženy na závěr konference vytvořily prohlášení romských žen k současné společenské atmosféře, která se dotýká každého z nás.

PROHLÁŠENÍ ROMSKÝCH ŽEN

Konference projektu Jileha, Praha 28. 11. 2016

Dnes, 28. listopadu 2016, jsme se sešly na konferenci v Praze o pokroku, který jsme učinily za poslední půlstoletí.  Současná společenská atmosféra a události poslední doby nás nutí vyjádřit se k tomu, co cítíme a žijeme nyní. Jako Romky.

Vztah současné společnosti k Romům vnímáme jako vyhrocený. Denně se setkáváme s projevy xenofobie, s otevřeným i latentním rasismem, který se projevuje v mnoha aspektech našich životů. Necítíme se v této zemi bezpečně a necítíme se jako rovnoprávné občanky. Naše důvěra v instituce klesá, neboť nevidíme pozitivní výsledky všech těch nákladných programů a projektů, které se často realizují o nás, ale bez nás.

Pro ty nejdůležitější v našich životech, naše děti, si přejeme, aby žily v bezpečí, měly rovný přístup ke vzdělání, a cítily se rovnocennou součástí české společnosti více, než se cítíme my nyní.

Proto se obracíme na vládu České republiky, aby pokračovala v podpoře inkluze ve vzdělávání a nezapomínala na podporu bezpečného školního prostředí. Chceme školy, kam se nemusíme bát naše děti posílat. Chceme školy, které v přátelské atmosféře vůči všem umožní plnou realizaci schopností každého dítěte a podpoří tak jeho právo na volbu životní cesty a plnohodnotný život.

My, Romové, jsme dnes vnímáni spíše jako sociální kategorie, což oslabuje naši pozici jako národnostní menšiny a brání naplňování našich práv na sebeurčení. Proto se obracíme na Romy, aby rozvíjeli romskou identitu svých dětí a učili být je sebevědomé a tím také schopné vyrovnat se s životními úskalími. Aby nezapomínali na romskou paťiv a naší kulturu, která navždy obohatila světové kulturní dědictví. A obracíme se na všechny občany této země, aby využívali nejen kulturní akce, které se pořádají, a snažili se poznat nás lépe a bez předsudků.

Role žen ve společnosti je důležitá stejně tak jako role mužů. Proto se obracíme k dalším romským ženám, aby se neobávaly prosazovat v majoritní i minoritní společnosti. Aby nezapomínaly samy na sebe a říkaly si o to, co chtějí a co potřebují. Aby nezapomínaly na sebevzdělávání a vždy se vracely k moudrosti svých matek. Podporujeme zakládání formálních i neformálních ženských skupin jako prostředku k posilování osobní i občanské iniciativy a využití veškeré kapacity žen pro posílení společenské soudržnosti.

Jako aktivní občanky se tímto prohlášením hodláme řídit a podporovat jeho naplnění všemi silami. Pokud se k nám přidá ještě více romských žen, můžeme společně vytvořit skutečně silné hnutí a napomoci vytváření lepší budoucnosti pro všechny.

Přečteno: 22424x
 

Kam dál:

Štítky:  

ženy, Manushe, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo