romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské ženy: Necítíme se v ČR bezpečně, necítíme se jako rovnoprávné občanky. Naše důvěra v instituce klesá

30.11.2016 17:00
Konference Jileha 2016 (FOTO: archiv Slovo 21)
Konference Jileha 2016 (FOTO: archiv Slovo 21)

Více než 60 romských žen z celé České republiky se v pondělí setkalo v hotelu Amarilis na konferenci s názvem "Proměny v postavení Romek za poslední půlstoletí", kterou pořádala Romská ženská skupina Manushe (Slovo 21, z. s.).

Na konferenci zaznělo mnoho zajímavých témat, která ženy inspirovala. Zabývaly se výzkumem sterilizace romských žen, mluvilo se i o romském ženském hnutí na mezinárodní úrovni. Představily se aktivní romské ženy, které na úrovni komunit formují ženské skupiny a podporují aktivizaci Romek. Vystoupily také zástupkyně mladé vzdělané generace a diskutovalo se o tom, jaké místo má v jejich životě vzdělání a kariéra a jak to jde dohromady s tradičními hodnotami Romů. Nechyběl ani pohled do historie. 

Účastnice se shodly, že Romky za poslední půlstoletí udělaly velký krok kupředu! Řada z nich je samostatných, hrdých a emancipovaných. "Přesto vidí kolem sebe ještě mnoho žen, se kterými je třeba pracovat," uvedla pro server Romea.cz Martina Horváthová, koordinátorka skupiny Manushe.

Také proto vznikl v minulém roce projekt Jileha (Srdcem). V rámci něj fungují v České republice Romské ženské skupiny v Krupce, Mimoni, Rumburku, Bruntále, Praze, Chomutově, Náchodě, Turnově a Ostravě, které se snaží změnit situaci a postavení žen ve svých městech.

"Morální podpora a rady starších žen mladším, byly velmi dobře přijímaný i naopak. Pocit sounáležitosti a pocit, že je schopná jako žena být dobrá i v jiných záležitostech a jít příkladem, v některých vyvolaly změny jak ve vztahu s partnery, tak i sebeuvědomění svých možnosti," vysvětlila Emílie Horáčková, vedoucí ženské skupiny v Mimoni.

Romské ženské skupiny Manushe (Slovo 21, z.s.) vedou své kolegyně k šťastnějšímu a plnějšímu životu. "Chceme svět, kde ženy a muži žijí spolu a mají stejné postavení, a kde každá můžeme dojít naplnění," dodala koordinátorka projektu Martina Horváthová.

Všechny přítomné ženy na závěr konference vytvořily prohlášení romských žen k současné společenské atmosféře, která se dotýká každého z nás.

PROHLÁŠENÍ ROMSKÝCH ŽEN

Konference projektu Jileha, Praha 28. 11. 2016

Dnes, 28. listopadu 2016, jsme se sešly na konferenci v Praze o pokroku, který jsme učinily za poslední půlstoletí.  Současná společenská atmosféra a události poslední doby nás nutí vyjádřit se k tomu, co cítíme a žijeme nyní. Jako Romky.

Vztah současné společnosti k Romům vnímáme jako vyhrocený. Denně se setkáváme s projevy xenofobie, s otevřeným i latentním rasismem, který se projevuje v mnoha aspektech našich životů. Necítíme se v této zemi bezpečně a necítíme se jako rovnoprávné občanky. Naše důvěra v instituce klesá, neboť nevidíme pozitivní výsledky všech těch nákladných programů a projektů, které se často realizují o nás, ale bez nás.

Pro ty nejdůležitější v našich životech, naše děti, si přejeme, aby žily v bezpečí, měly rovný přístup ke vzdělání, a cítily se rovnocennou součástí české společnosti více, než se cítíme my nyní.

Proto se obracíme na vládu České republiky, aby pokračovala v podpoře inkluze ve vzdělávání a nezapomínala na podporu bezpečného školního prostředí. Chceme školy, kam se nemusíme bát naše děti posílat. Chceme školy, které v přátelské atmosféře vůči všem umožní plnou realizaci schopností každého dítěte a podpoří tak jeho právo na volbu životní cesty a plnohodnotný život.

My, Romové, jsme dnes vnímáni spíše jako sociální kategorie, což oslabuje naši pozici jako národnostní menšiny a brání naplňování našich práv na sebeurčení. Proto se obracíme na Romy, aby rozvíjeli romskou identitu svých dětí a učili být je sebevědomé a tím také schopné vyrovnat se s životními úskalími. Aby nezapomínali na romskou paťiv a naší kulturu, která navždy obohatila světové kulturní dědictví. A obracíme se na všechny občany této země, aby využívali nejen kulturní akce, které se pořádají, a snažili se poznat nás lépe a bez předsudků.

Role žen ve společnosti je důležitá stejně tak jako role mužů. Proto se obracíme k dalším romským ženám, aby se neobávaly prosazovat v majoritní i minoritní společnosti. Aby nezapomínaly samy na sebe a říkaly si o to, co chtějí a co potřebují. Aby nezapomínaly na sebevzdělávání a vždy se vracely k moudrosti svých matek. Podporujeme zakládání formálních i neformálních ženských skupin jako prostředku k posilování osobní i občanské iniciativy a využití veškeré kapacity žen pro posílení společenské soudržnosti.

Jako aktivní občanky se tímto prohlášením hodláme řídit a podporovat jeho naplnění všemi silami. Pokud se k nám přidá ještě více romských žen, můžeme společně vytvořit skutečně silné hnutí a napomoci vytváření lepší budoucnosti pro všechny.

Přečteno: 22529x
 

Kam dál:

Štítky:  

ženy, Manushe, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo