Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romské a proromské neziskovky se spojily v RomanoNet. Chtějí lobbovat a monitorovat plnění strategií v romské oblasti

30. června 2017
Čtení na 2 minuty

Lobbing, vyjednávání s politiky a úředníky, sledování naplňování Strategie romské integrace nebo tvorba expertíz, to je náplň činnosti nového think tanku RomanoNet, který založilo 8 romských a proromských neziskových organizací.

Orgány RomanoNet, z.s.

Výkonný výbor:

  • Romodrom, o.p.s – předseda
  • Slovo 21, z,s
  • Romano jasnica, z.s.

Členské schůze

  • ROMEA, o.p.s.
  • z.s. Kleja
  • Jekhetane Společeně
  • IQ Roma servis
  • Otevřená společnost

Poradní hlasy

  • Miroslav Zíma (organizace Drom) a Jan Husák

Spolupracující organizace:

  • Khamoro, z.s.
  • Vzájemné soužití o.p.s.
  • Open Society Fund Praha
  • Palaestra, z.s.

„RomanoNet je organizací, do které se spojili neziskovky, které za sebou mají celou řadu úspěšných projektů a aktivit,“ vysvětluje nově zvolený ředitel organizace Nikola Taragoš z obecně prospěšné společnosti Romodrom.

„Smyslem založení společné zastřešující organizace bylo vytvořit odborného partnera pro řešení vzájemného soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky,“ dodává Taragoš.

RomanoNet je platforma pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob.

„Hlas jednotlivých organizací je slabý. Pokud budeme postupovat společně, můžeme lépe prosadit naše ideové a praktické koncepty v této oblasti,“ uvedl Martin Cichý ze spolku Kleja z Trmic s tím, že se počítá s tvorbou a realizací společných projektů, koordinací aktivit a se vzájemnou výměnou informací mezi členy zastřešující organizace.

Kromě lobbingu, jako je vyjednávání s ministry, premiérem, politiky a úředníky, se bude RomanoNet věnovat i watchdogovým aktivitám. Bude například sledovat zastoupení Romů v zákonodárných, exekutivních a poradních pozicích a průběžně podporovat vhodnými prostředky vyšší zastoupení Romů a Romek na všech exekutivních pozicích v rámci veřejné správy.

Důležitou aktivitou je pak monitoring plnění klíčových strategií týkajících se Romů. Jako první se think tank zaměří na Strategii romské integrace do roku 2020.

„Zajímají nás konkrétní dopady na romskou komunitu. Nejen projektové indikátory deklarované na papíře,“ vysvětluje Nikola Taragoš.

RomanoNet je zapojen do pilotního projektu „Budování kapacit romské občanské společnosti a posílení její účasti na monitorování národních strategií romské integrace“, který je říze Evropskou komisí, Generálním ředitelstvím pro spravedlnost a ochranu spotřebitele (DG Justice) a koordinován Středoevropskou univerzitou (CEU) ve spolupráci s Evropskou sítí romských grassroots organizací (ERGO), Evropským střediskem pro práva Romů (ERRC), Fundación Secretariado Gitano (FSG) a Romským vzdělávacím fondem (REF).

„Právě tento týden v úterý jsme jednali v Praze s organizacemi a institucemi, které tento projekt řídí, o konkrétních nástrojích a postupech sběru dat a samotného monitoringu,“ uvádí Nikola Taragoš.

RomanoNet se chce věnovat i dalším konkrétním tématům, jako jsou například kvalitativní sběr dat k získání etnických dat nebo podpora Romů k budování občanské odpovědnosti při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 a při prezidentských volbách na začátku roku 2018.

RomanoNet vznikl z iniciativy ERGO network (European Roma Grasroots Organisations Network) a byl oficiálně zaregistrován 18. května 2017. ERGO je organizace založená v Nizozemsku, se sídlem v Bruselu a cílem zlepšit situaci Romů v Evropě. K síti patří 26 organizací z romské občanské společnosti z celé Evropy.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon