Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

RDS hrozí až 300 tisíc korun pokuty. Stejně tak i polovině stran a hnutí, které kandidovaly v eurovolbách

30. května 2019
Čtení na 2 minuty

Pokuta od 20 do 300 tisíc korun za včasné nedodání seznamu dárců hrozí téměř polovině všech stran a hnutí registrovaných do evropských voleb. Romská demokratická strana (RDS), JSI PRO? a politické hnutí NE-VOLIM.CZ navíc spolu se seznamem dárců nezveřejnily ani zvláštní transparentní účet.

„Ty vlastně veřejnosti neposkytly nic,“ řekl podle serveru Seznam Zprávy člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí František Sivera. Jsou to .

„Dohromady seznam dárců nezveřejnilo celkem 18 registrovaných subjektů. Vzhledem k tomu, že kandidovalo 40 stran a hnutí, je to skoro polovina,“ řekl podle serveru Seznam Zprávy Sivera.

Podle místopředsedy RDS Miroslava Rusenka neměla strana žádné dárce. “Co vím, tak dárce jsme neměli a každý kandidát si vše hradil ze svých osobních finančních zdrojů, z vlastní kapsy. Šlo především o propagační materiály ve formě letáků, které rozdávali dobrovolně bez finanční odměny rodinní příslušníci kandidujících,” vysvětlil pro zpravodajský server Romea.cz Rusenko.

 “Politická strana nedisponuje státními dotacemi ani granty. Financování je závislé na členských příspěvcích, které využíváme celoročně na chod sekretariátu apod. Sponzory nemáme. Proč? Víme příčiny. Jediná politická romská strana je terčem protiromské kampaně i přímo od romských a proromských organizací, škodí nám, pomlouvají nás, dehonestují a ponižují vrcholné vedení ÚV RDS, které dělá svou práci bezplatně a věnuje se v plném nasazení napříč politickým spektrem prosazení důležitých priorit života Romů,” dodal Miroslav Rusenko.

“Audit zpracovává předseda strany společně s finančním auditorem, který pak předkládá zprávu o hospodaření RDS parlamentu ČR,” uvedl pro Romea.cz Miroslav Rusenko, místopředseda RDS.

Nedostatky se týkají menších politických uskupení, která nedosáhla, kromě recesistů z ANO, vytrollíme europarlament, ani na jednoprocentní podporu – a tak nedostanou ani finanční příspěvek od státu.

Vedle ANO, vytrollíme europarlament mezi ně patří třeba strana republikánů Miroslava Sládka, Agrární demokratická strana, Pravý Blok Petra Cibulky, sdružení Moravané, Vědci pro Českou republiku, koalice Rozumní nebo Strana soukromníků a nezávislých s podporou ODA.

Dohromady všech 18 stran zastupuje podle výsledků v evropských volbách 5,4 % voličů.

Podle Sivery na tom ale velikost výsledné pokuty nezávisí. „Nyní budeme posuzovat závažnost jednotlivých provinění. Bude záležet třeba i na tom, kolik jednotlivé strany investovaly do kampaně. Ale na tom, kolik strana nakonec dostala od státu, to nezávisí. Nezveřejnění dárců považujeme vždycky za závažné,“ doplnil.

Pokuta musí být vyměřena tak, aby na subjekt neměla likvidační dopad.

Do 90 dnů od voleb ještě jednotlivé strany musejí úřadu zaslat zprávu o účetnictví. Až poté bude podle Sivery ÚDHPSH posuzovat všechny zákonné podmínky transparentnosti: „Je to poslední krok, který musejí splnit.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon