romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské demokratické straně už nehrozí pozastavení činnosti, to naopak hrozí některým xenofobním stranám

3.12.2016 16:47
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Romská demokratická strana doplnila řádně výroční zprávu za rok 2015 a nehrozí jí již pozastavení činnosti, což u ní a dalších desítek stran navrhovali poslanci. Pozastavení činnosti naopak stále hrozí některým protiislámským a extremistickým stranám jako například Alternativě pro ČR nebo Národní demokracii. Celkem by vláda mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu, aby pozastavil činnost 29 politických stran a hnutí. Rozpustit by pak soud mohl na návrh kabinetu 13 subjektů, které už mají činnost pozastavenou. Vyplývá to z dokumentu vypracovaného ministerstvem vnitra, kterým se budou v pondělí zabývat ministři.

Sněmovna v květnu navrhla pozastavit činnost 81 politickým stranám a hnutím, protože podaly neúplnou výroční finanční zprávu za loňský rok, případně ji nedodaly vůbec. Rozpuštění navrhovala u 14 uskupení. Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že podnět poslanců považuje za důvodný celkově v případě 42 subjektů.

Při pozastavení činnosti může strana podle zákona vykonávat jen činnost, která jí pomůže odstranit důvody, kvůli nimž byla její činnost omezena. Pokud problém nevyřeší během jednoho roku, vláda nebo prezident podají návrh na její rozpuštění. K tomu by měl podle materiálu ministerstva vnitra kabinet přistoupit například u České strany selského rozumu nebo u Nezávislých demokratů, v jejichž čele stojí bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný.

U dalších 53 subjektů z návrhu poslanců by kabinet podle názoru ministerstva k návrhu na pozastavení či rozpuštění přistoupit neměl. Například u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), vedeného Tomiem Okamurou, je důvodem to, že bylo registrováno teprve v červnu 2015, uvádí vnitro. Romská demokratická strana podle resortu zase dodatečně výroční zprávu za rok 2015 řádně doplnila.

Strany a hnutí musí podle zákona předložit poslancům výroční finanční zprávu do 1. dubna. Pokud ji nepředloží, případně pokud zpráva neobsahuje požadované údaje, Nejvyšší správní soud má důvod, aby činnost takového subjektu pozastavil. Úplnou zprávu za loňský rok podalo řádně včas 126 z celkem 244 stran a hnutí. Podala ji i Unie Svobody - Demokratická unie, která již neexistuje.

Přečteno: 2711x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Poslanecká sněmovna, Vláda, Romská demokratická strana, Národní demokracie



HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo