romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské demokratické straně už nehrozí pozastavení činnosti, to naopak hrozí některým xenofobním stranám

3.12.2016 16:47
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Romská demokratická strana doplnila řádně výroční zprávu za rok 2015 a nehrozí jí již pozastavení činnosti, což u ní a dalších desítek stran navrhovali poslanci. Pozastavení činnosti naopak stále hrozí některým protiislámským a extremistickým stranám jako například Alternativě pro ČR nebo Národní demokracii. Celkem by vláda mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu, aby pozastavil činnost 29 politických stran a hnutí. Rozpustit by pak soud mohl na návrh kabinetu 13 subjektů, které už mají činnost pozastavenou. Vyplývá to z dokumentu vypracovaného ministerstvem vnitra, kterým se budou v pondělí zabývat ministři.

Sněmovna v květnu navrhla pozastavit činnost 81 politickým stranám a hnutím, protože podaly neúplnou výroční finanční zprávu za loňský rok, případně ji nedodaly vůbec. Rozpuštění navrhovala u 14 uskupení. Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že podnět poslanců považuje za důvodný celkově v případě 42 subjektů.

Při pozastavení činnosti může strana podle zákona vykonávat jen činnost, která jí pomůže odstranit důvody, kvůli nimž byla její činnost omezena. Pokud problém nevyřeší během jednoho roku, vláda nebo prezident podají návrh na její rozpuštění. K tomu by měl podle materiálu ministerstva vnitra kabinet přistoupit například u České strany selského rozumu nebo u Nezávislých demokratů, v jejichž čele stojí bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný.

U dalších 53 subjektů z návrhu poslanců by kabinet podle názoru ministerstva k návrhu na pozastavení či rozpuštění přistoupit neměl. Například u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), vedeného Tomiem Okamurou, je důvodem to, že bylo registrováno teprve v červnu 2015, uvádí vnitro. Romská demokratická strana podle resortu zase dodatečně výroční zprávu za rok 2015 řádně doplnila.

Strany a hnutí musí podle zákona předložit poslancům výroční finanční zprávu do 1. dubna. Pokud ji nepředloží, případně pokud zpráva neobsahuje požadované údaje, Nejvyšší správní soud má důvod, aby činnost takového subjektu pozastavil. Úplnou zprávu za loňský rok podalo řádně včas 126 z celkem 244 stran a hnutí. Podala ji i Unie Svobody - Demokratická unie, která již neexistuje.

Přečteno: 2689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Poslanecká sněmovna, Vláda, Romská demokratická strana, Národní demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo