romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské organizace vyzvaly k bojkotu pietního aktu, který v Letech u Písku pořádá lidický památník a Úřad vlády

Praha, 7.7.2012 19:42, (ROMEA)
Pietního aktu v Letech u Písku organizovaného v květnu 2012 pozůstalými se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. (FOTO: archiv Romea.cz)
Pietního aktu v Letech u Písku organizovaného v květnu 2012 pozůstalými se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. (FOTO: archiv Romea.cz)

Sedm romských sdružení a Strana rovných příležitostí vyzvala Romy, aby bojkotovali pondělní pietu, kterou v místě někdejšího tábora pro Romy v Letech u Písku organizuje lidický památník a kde má promluvit premiér Petr Nečas. Jde totiž o druhý letošní pietní akt. Na tom, který pořádali v květnu pozůstalí po obětech a zúčastnilo se ho celá řada Romů premiér nepromluvil. Pokud chce vláda uctít romské oběti, měla by prý kromě řady jiných věcí zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí. Uvedl to dnes předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička.

Autorům prohlášení podle něj vadí to, že pondělní pietní shromáždění za romské oběti z Let organizuje Památník Lidice. Růžička míní, že nemá dost zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny. "Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat 'konkurenční' vládní připomenutí katastrofy v Letech," uvedl v textu. Prohlášení podle Růžičky reprezentuje i názor dalších romských sdružení.

Pietní shromáždění se v Letech, v místech, kde za druhé světové války romský tábor stál, konalo i v květnu. Organizovali ho pozůstalí obětí a účastnili se jej velvyslanci, duchovní, zástupci Židů. "Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně," uvedl Růžička.

Aktivista Markus Pape dnes řekl, že "bývalí vězňové koncentračního tábora Lety u Písku a jejich pozůstalí v celé republice více než šedesát let čekají na to", až se jeden z nejvyšších činitelů k táboru v Letech vyjádří. Premiér Nečas se podle Papeho rozhodl to učinit v pondělí ráno, aniž by pozůstalé zkontaktoval. "Ve srovnání s dalšími místy utrpení českých obětí jako v Letech anebo v Lidicích jde o nestandardní postup, který vyvolává další nepříjemné otázky," uvedl.

Růžička ale dnes řekl, že hlavním důvodem výzvy k bojkotu pondělní piety je nespokojenost s tím, že by ji měl pořádat lidický památník. Již dříve Čeněk Růžička uvedl, že jsou vyvíjeny tlaky na to, aby Výbor pro odškodnění romského holokaustu pietní akt nepořádal a chystal ho právě jen Památník v Lidicích, pod nějž letský památník spadá. Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl již dříve řekl, že na výbor žádné tlaky vyvíjeny nejsou a že se s Růžičkou špatně spolupracovalo už od počátku.

Server Romea.cz zveřejňuje výzvu k bojkotu v plném znění.

Výzva Romům: Bojkotujte pietní setkání 9. července v Letech

V pondělí 9. 7. se poblíž místa, kde stál romský koncentrák, uskuteční pietní setkání, organizované Památníkem Lidice. Hlavní projev přednese předseda současné vlády Petr Nečas.

Setkání se uskuteční necelé dva měsíce poté, co se v památníku obětem letského koncentráku odehrálo pietní setkání organizované pozůstalými. Setkání se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. Na setkání organizovaném pozůstalými se pravidelně mluví realisticky a ostře kriticky vůči současnému stavu věcí a řešení takzvané romské problematiky. Hovoří se o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o sterilizacích Romek, o protiromských pochodech, o rasistické rétorice politiků parlamentních stran., o zneužívání dotací, které mají Romům pomáhat. Vše za přítomnosti velvyslanců, za zdí velkovýrobny prasat, která stojí na místě koncentráku.

Vládě se takováto setkání organizované Romy zřejmě nelíbí a proto památník obětem „převedla“ na památník Lidice, který se stará o místa, kde byli za války vraždění Češi, o památníky v obcích Lidice a Ležáky. Domníváme se, že památník Lidice nemá přes deklarovanou snahu dostatek zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny. Pozůstalí po obětech si nepřejí, aby místo koncentráku ze známých důvodů spravoval lidický památník. Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat „konkurenční“ vládní připomenutí katastrofy v Letech.

Pokud chce premiér Petr Nečas uctít památku obětem koncentráku v Letech, měl by to udělat tím, že jeho vláda vykoupí a zbourá prasečák, který stojí v místech, kde hynuly romské děti. Může se také zasadit o ukončení segregace romských dětí ve zvláštních školách, může se postarat o nápravu majetkových křivd napáchaných na českých Romech za nacismu, odškodnit oběti sterilizačního programu, může vystupovat z pozice předsedy vlády proti rasistické rétorice svých spolustraníků a koaličních partnerů. Je toho moc, co může pro pomoc Romům udělat.

Pokud s takovými opatřeními, která situaci romské menšiny v České republice zlepší, přijde, jsme si jisti, že ho potom Romové v Letech 13. května upřímně mezi sebou přivítají.

Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR
Strana rovných příležitostí
FORUM CZ, o.s.
SRNMPK o.s.
Euroroma o.s.
Khamoro o.s.
Plzňate o.s.
Konexe o.s.

Přečteno: 2351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo