romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské organizace vyzvaly k bojkotu pietního aktu, který v Letech u Písku pořádá lidický památník a Úřad vlády

Praha, 7.7.2012 19:42, (ROMEA)
Pietního aktu v Letech u Písku organizovaného v květnu 2012 pozůstalými se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. (FOTO: archiv Romea.cz)
Pietního aktu v Letech u Písku organizovaného v květnu 2012 pozůstalými se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. (FOTO: archiv Romea.cz)

Sedm romských sdružení a Strana rovných příležitostí vyzvala Romy, aby bojkotovali pondělní pietu, kterou v místě někdejšího tábora pro Romy v Letech u Písku organizuje lidický památník a kde má promluvit premiér Petr Nečas. Jde totiž o druhý letošní pietní akt. Na tom, který pořádali v květnu pozůstalí po obětech a zúčastnilo se ho celá řada Romů premiér nepromluvil. Pokud chce vláda uctít romské oběti, měla by prý kromě řady jiných věcí zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí. Uvedl to dnes předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička.

Autorům prohlášení podle něj vadí to, že pondělní pietní shromáždění za romské oběti z Let organizuje Památník Lidice. Růžička míní, že nemá dost zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny. "Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat 'konkurenční' vládní připomenutí katastrofy v Letech," uvedl v textu. Prohlášení podle Růžičky reprezentuje i názor dalších romských sdružení.

Pietní shromáždění se v Letech, v místech, kde za druhé světové války romský tábor stál, konalo i v květnu. Organizovali ho pozůstalí obětí a účastnili se jej velvyslanci, duchovní, zástupci Židů. "Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně," uvedl Růžička.

Aktivista Markus Pape dnes řekl, že "bývalí vězňové koncentračního tábora Lety u Písku a jejich pozůstalí v celé republice více než šedesát let čekají na to", až se jeden z nejvyšších činitelů k táboru v Letech vyjádří. Premiér Nečas se podle Papeho rozhodl to učinit v pondělí ráno, aniž by pozůstalé zkontaktoval. "Ve srovnání s dalšími místy utrpení českých obětí jako v Letech anebo v Lidicích jde o nestandardní postup, který vyvolává další nepříjemné otázky," uvedl.

Růžička ale dnes řekl, že hlavním důvodem výzvy k bojkotu pondělní piety je nespokojenost s tím, že by ji měl pořádat lidický památník. Již dříve Čeněk Růžička uvedl, že jsou vyvíjeny tlaky na to, aby Výbor pro odškodnění romského holokaustu pietní akt nepořádal a chystal ho právě jen Památník v Lidicích, pod nějž letský památník spadá. Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl již dříve řekl, že na výbor žádné tlaky vyvíjeny nejsou a že se s Růžičkou špatně spolupracovalo už od počátku.

Server Romea.cz zveřejňuje výzvu k bojkotu v plném znění.

Výzva Romům: Bojkotujte pietní setkání 9. července v Letech

V pondělí 9. 7. se poblíž místa, kde stál romský koncentrák, uskuteční pietní setkání, organizované Památníkem Lidice. Hlavní projev přednese předseda současné vlády Petr Nečas.

Setkání se uskuteční necelé dva měsíce poté, co se v památníku obětem letského koncentráku odehrálo pietní setkání organizované pozůstalými. Setkání se účastnilo mnoho Romů, přímí pozůstalí obětí, velké množství velvyslanců zahraničních států, duchovní církví, Židé. Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně. Na setkání organizovaném pozůstalými se pravidelně mluví realisticky a ostře kriticky vůči současnému stavu věcí a řešení takzvané romské problematiky. Hovoří se o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o sterilizacích Romek, o protiromských pochodech, o rasistické rétorice politiků parlamentních stran., o zneužívání dotací, které mají Romům pomáhat. Vše za přítomnosti velvyslanců, za zdí velkovýrobny prasat, která stojí na místě koncentráku.

Vládě se takováto setkání organizované Romy zřejmě nelíbí a proto památník obětem „převedla“ na památník Lidice, který se stará o místa, kde byli za války vraždění Češi, o památníky v obcích Lidice a Ležáky. Domníváme se, že památník Lidice nemá přes deklarovanou snahu dostatek zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny. Pozůstalí po obětech si nepřejí, aby místo koncentráku ze známých důvodů spravoval lidický památník. Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat „konkurenční“ vládní připomenutí katastrofy v Letech.

Pokud chce premiér Petr Nečas uctít památku obětem koncentráku v Letech, měl by to udělat tím, že jeho vláda vykoupí a zbourá prasečák, který stojí v místech, kde hynuly romské děti. Může se také zasadit o ukončení segregace romských dětí ve zvláštních školách, může se postarat o nápravu majetkových křivd napáchaných na českých Romech za nacismu, odškodnit oběti sterilizačního programu, může vystupovat z pozice předsedy vlády proti rasistické rétorice svých spolustraníků a koaličních partnerů. Je toho moc, co může pro pomoc Romům udělat.

Pokud s takovými opatřeními, která situaci romské menšiny v České republice zlepší, přijde, jsme si jisti, že ho potom Romové v Letech 13. května upřímně mezi sebou přivítají.

Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR
Strana rovných příležitostí
FORUM CZ, o.s.
SRNMPK o.s.
Euroroma o.s.
Khamoro o.s.
Plzňate o.s.
Konexe o.s.

Přečteno: 2386x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo