romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský podnikatel nabídl po povodních zdarma pomoc a byl odmítnut

Trutnov, 12.6.2013 14:47, (ROMEA)
Jaroslav Herák (uprostřed), s bratry. Foto: Rodinný archiv
Jaroslav Herák (uprostřed), s bratry. Foto: Rodinný archiv

Podnikatel Jaroslav Herák nabídl vesnici Rudník u Trutnova po povodních pomoc. Zdarma nabídl stavební techniku a k ní 10 lidí, další lidi pak na pomoc při úklidu. Pan Herák žije v Trutnově, má firmu, která dělá různé pozemní práce a zaměstnává Romy i "bílé". Jeho nabídka nebyla přijata.

"Pomoc jsem nabídl napřed telefonicky a pan starosta ji přijal. Avšak když jsem na místo dorazil osobně, tak moji pomoc zde přítomný představitel města odmítl s tím, že ,mají špatné zkušenosti´, aniž by dodal s kým. A že už všechno mají pořešeno, že již mají nasmlouvané firmy, nějaké dobrovolníky a podobně. Získal jsem z toho pocit, že má nabídka pomoci nebyla přijata, protože jsem Rom. Tak jsem se rozčílil, že jsem jim v tomto smyslu poslal esemesku," řekl Jaroslav Herák serveru Romea.cz.

A proč pan Herák nabízel pomoc? "O Romech se v majoritní části společnosti mluví převážně v negativním významu. Chtěl jsem aby lidé z majority viděli, že Cigánům není lhostejné neštěstí, které je při povodních postihlo," vysvětlil Jaroslav Herák.

Starosta Rudníku Aleš Maloch sdělil serveru Romea.cz, že Heráka odmítli, protože měli na práci dost dobrovolníků. Na dotaz, proč jeho nabídku telefonicky přijali a odmítli ji až poté, kdy se dostavil osobně, starosta odpověděl: „To nevím, přímo s ním hovořil místostarosta."

Podle místostarosty Jiřího Stuchlíka to bylo jinak, než jak to romský podnikatel popisuje. „Pan Herák trval na osobní schůzce, na ní jsem mu vysvětlil, že nemám pro jeho lidi práci, protože zájemců o pomoc bylo hodně. Já se naopak cítím vydíraný jeho esemeskou, kterou poslal potom. V ní naznačoval, že z mé strany šlo o rasový motiv. To mě uráží. Pokud to tak vyznělo, tak jde jen o jeho pocit,“ řekl Stuchlík serveru Romea.cz.

„Pokud bych to měl shrnout, po telefonu pomoc vítali. Při osobní schůzce mi pak řekli jednak to, že mají špatní zkušenosti…, aniž by to ten člověk dořekl, jednak to, že mají nasmlouvané firmy. Já jsem jim přitom nabízel pomoc zadarmo - přesto ji odmítli. Z toho jsem měl dojem, že je to proto, že jsem černý, jinak mi to nedává logiku. Jestliže mají nasmlouvané firmy a obec má dost peněz, aby je zaplatila, tak ať platí. Já budu mít o to méně starostí. Chtěl jsem jen dát najevo, že nám osud druhých není lhostejný,“ reagoval na to Herák.

Celou věc vidí i ve společenských souvislostech. „Neustále se poukazuje na to, že Romové nechodí do práce. Když jim však nabídneme pomocnou ruku, tak nás odmítnou, Jak si to tedy máme vysvětlovat? Jak mají Romové jít do práce, když ji nedostanou ani za mzdu, ani zadarmo? To máme skočit do vápna?“ dodal Jaroslav Herák.

Přečteno: 6858x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Povodně, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo