romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský stan – Roma Big Top už tento čtvrtek a pátek na Letné!

15.9.2015 13:13
Stan romské kultury - Roma Big top
Stan romské kultury - Roma Big top

Ve dnech 17. a 18. září zavítá na Prahu 7 kočující projekt Romský stan neboli Roma Big Top. Tento „cirkus“ se poněkud liší od těch, na které jsou lidé zpravidla zvyklí, a o to neobvyklejší podívanou také nabídne. Pod plachtou stanu se totiž odehraje dvoudenní komponovaný interaktivní program o romském jazyce, kultuře a historii.

Roma Big Top nabídne workshopy pro žáky základních škol, prezentace výstav a filmů s romskou tematikou, soutěže v rapování, artistické workshopy, divadelní představení i koncerty špičkových romských muzikantů. Na akci nebudou chybět ochutnávky z romské kuchyně, autorské romské literatury, řízené i spontánní diskuse a radost ze společných zážitků a setkání.

„Hlavním smyslem projektu je vytvoření přátelského prostoru pro setkání občanů s romskou kulturou a pro hlubší úvahu o příčinách častých nedorozumění mezi Čechy a Romy,“ říká pořadatel akce Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Dvoudenní program Roma Big Top bude rozdělen do několika fází. V dopoledních hodinách nabídne žákům základních škol workshopy o romské historii, romštině a sociokulturních specifikách. Součástí těchto seminářů budou interaktivní hry, setkání s romskými osobnostmi (například s hudebníky Vojtěchem Lavičkou či Máriem Bihárim) a s romskými dětmi. Smyslem workshopů je prezentace romského světa neromským dětem očima Romů.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti. První den bude nejprve patřit zejména začínajícím raperům a raperkám. Pod vedením černošského rapera a producenta Henryho D proběhne Rap Battle, soutěž, ve které ti nejlepší z nich mohou vyhrát cenu v podobě možnosti natáčení v profesionálním studiu. Zájemci o účast se mohou přihlásit na místě (v 15 hodin na Mírovém náměstí).

Druhý den zahájí v 15 hodin workshop klaunského a artistického umění pro děti a mládež v režii skupiny Cigi cigi cirkus. Tato skupina funguje pod hlavičkou organizace IQ Roma servis Břeclav a tvoří ji 5 romských dětí a lektor Vojtěch Veselý. Součástí programu bude mimo workshopu pro veřejnost také výstoupení skupiny.

Návštěvníci mohou během sledování soutěže ochutnat klasické recepty z romské kuchyně, posedět v improvizované kavárně s knihou některého z romských autorů nebo prostudovat důležitou výstavu o genocidě Romů za 2. světové války, kterou zpracovalo Muzeum romské kultury v Brně.

Po úvodním programu přijde na scénu Divadlo utlačovaných. Po oba dny budou probíhat speciální divadelní představení, ve kterém romští i neromští herci – neherci hrají divadlo – nedivadlo pro diváky – nediváky. Protagonisté zde dávají k dispozici své autentické životní zážitky a zkušenosti a pokládají otázku, zda nemohlo být všechno jinak. Druhý den budou moci návštěvníci shlédnout i unikátní dokument České televize z roku 1971, Rom zpívá, hraje, tančí.

Večery v Romském stanu budou naplněny špičkovou romskou muzikou. Vystoupí Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa, Vojta Lavička a Gypsy Spirit, Gejza Horváth Band z Brna a pražské trio United Gypsy Crew s raperem Henrym D.

TZ Roma Big Top
Přečteno: 933x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Kultura, Roma Big Top, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo