romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský stan – Roma Big Top už tento čtvrtek a pátek na Letné!

15.9.2015 13:13
Stan romské kultury - Roma Big top
Stan romské kultury - Roma Big top

Ve dnech 17. a 18. září zavítá na Prahu 7 kočující projekt Romský stan neboli Roma Big Top. Tento „cirkus“ se poněkud liší od těch, na které jsou lidé zpravidla zvyklí, a o to neobvyklejší podívanou také nabídne. Pod plachtou stanu se totiž odehraje dvoudenní komponovaný interaktivní program o romském jazyce, kultuře a historii.

Roma Big Top nabídne workshopy pro žáky základních škol, prezentace výstav a filmů s romskou tematikou, soutěže v rapování, artistické workshopy, divadelní představení i koncerty špičkových romských muzikantů. Na akci nebudou chybět ochutnávky z romské kuchyně, autorské romské literatury, řízené i spontánní diskuse a radost ze společných zážitků a setkání.

„Hlavním smyslem projektu je vytvoření přátelského prostoru pro setkání občanů s romskou kulturou a pro hlubší úvahu o příčinách častých nedorozumění mezi Čechy a Romy,“ říká pořadatel akce Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Dvoudenní program Roma Big Top bude rozdělen do několika fází. V dopoledních hodinách nabídne žákům základních škol workshopy o romské historii, romštině a sociokulturních specifikách. Součástí těchto seminářů budou interaktivní hry, setkání s romskými osobnostmi (například s hudebníky Vojtěchem Lavičkou či Máriem Bihárim) a s romskými dětmi. Smyslem workshopů je prezentace romského světa neromským dětem očima Romů.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti. První den bude nejprve patřit zejména začínajícím raperům a raperkám. Pod vedením černošského rapera a producenta Henryho D proběhne Rap Battle, soutěž, ve které ti nejlepší z nich mohou vyhrát cenu v podobě možnosti natáčení v profesionálním studiu. Zájemci o účast se mohou přihlásit na místě (v 15 hodin na Mírovém náměstí).

Druhý den zahájí v 15 hodin workshop klaunského a artistického umění pro děti a mládež v režii skupiny Cigi cigi cirkus. Tato skupina funguje pod hlavičkou organizace IQ Roma servis Břeclav a tvoří ji 5 romských dětí a lektor Vojtěch Veselý. Součástí programu bude mimo workshopu pro veřejnost také výstoupení skupiny.

Návštěvníci mohou během sledování soutěže ochutnat klasické recepty z romské kuchyně, posedět v improvizované kavárně s knihou některého z romských autorů nebo prostudovat důležitou výstavu o genocidě Romů za 2. světové války, kterou zpracovalo Muzeum romské kultury v Brně.

Po úvodním programu přijde na scénu Divadlo utlačovaných. Po oba dny budou probíhat speciální divadelní představení, ve kterém romští i neromští herci – neherci hrají divadlo – nedivadlo pro diváky – nediváky. Protagonisté zde dávají k dispozici své autentické životní zážitky a zkušenosti a pokládají otázku, zda nemohlo být všechno jinak. Druhý den budou moci návštěvníci shlédnout i unikátní dokument České televize z roku 1971, Rom zpívá, hraje, tančí.

Večery v Romském stanu budou naplněny špičkovou romskou muzikou. Vystoupí Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa, Vojta Lavička a Gypsy Spirit, Gejza Horváth Band z Brna a pražské trio United Gypsy Crew s raperem Henrym D.

TZ Roma Big Top
Přečteno: 926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Kultura, Roma Big Top, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo