romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský stan – Roma Big Top už tento čtvrtek a pátek na Letné!

15.9.2015 13:13
Stan romské kultury - Roma Big top
Stan romské kultury - Roma Big top

Ve dnech 17. a 18. září zavítá na Prahu 7 kočující projekt Romský stan neboli Roma Big Top. Tento „cirkus“ se poněkud liší od těch, na které jsou lidé zpravidla zvyklí, a o to neobvyklejší podívanou také nabídne. Pod plachtou stanu se totiž odehraje dvoudenní komponovaný interaktivní program o romském jazyce, kultuře a historii.

Roma Big Top nabídne workshopy pro žáky základních škol, prezentace výstav a filmů s romskou tematikou, soutěže v rapování, artistické workshopy, divadelní představení i koncerty špičkových romských muzikantů. Na akci nebudou chybět ochutnávky z romské kuchyně, autorské romské literatury, řízené i spontánní diskuse a radost ze společných zážitků a setkání.

„Hlavním smyslem projektu je vytvoření přátelského prostoru pro setkání občanů s romskou kulturou a pro hlubší úvahu o příčinách častých nedorozumění mezi Čechy a Romy,“ říká pořadatel akce Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Dvoudenní program Roma Big Top bude rozdělen do několika fází. V dopoledních hodinách nabídne žákům základních škol workshopy o romské historii, romštině a sociokulturních specifikách. Součástí těchto seminářů budou interaktivní hry, setkání s romskými osobnostmi (například s hudebníky Vojtěchem Lavičkou či Máriem Bihárim) a s romskými dětmi. Smyslem workshopů je prezentace romského světa neromským dětem očima Romů.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti. První den bude nejprve patřit zejména začínajícím raperům a raperkám. Pod vedením černošského rapera a producenta Henryho D proběhne Rap Battle, soutěž, ve které ti nejlepší z nich mohou vyhrát cenu v podobě možnosti natáčení v profesionálním studiu. Zájemci o účast se mohou přihlásit na místě (v 15 hodin na Mírovém náměstí).

Druhý den zahájí v 15 hodin workshop klaunského a artistického umění pro děti a mládež v režii skupiny Cigi cigi cirkus. Tato skupina funguje pod hlavičkou organizace IQ Roma servis Břeclav a tvoří ji 5 romských dětí a lektor Vojtěch Veselý. Součástí programu bude mimo workshopu pro veřejnost také výstoupení skupiny.

Návštěvníci mohou během sledování soutěže ochutnat klasické recepty z romské kuchyně, posedět v improvizované kavárně s knihou některého z romských autorů nebo prostudovat důležitou výstavu o genocidě Romů za 2. světové války, kterou zpracovalo Muzeum romské kultury v Brně.

Po úvodním programu přijde na scénu Divadlo utlačovaných. Po oba dny budou probíhat speciální divadelní představení, ve kterém romští i neromští herci – neherci hrají divadlo – nedivadlo pro diváky – nediváky. Protagonisté zde dávají k dispozici své autentické životní zážitky a zkušenosti a pokládají otázku, zda nemohlo být všechno jinak. Druhý den budou moci návštěvníci shlédnout i unikátní dokument České televize z roku 1971, Rom zpívá, hraje, tančí.

Večery v Romském stanu budou naplněny špičkovou romskou muzikou. Vystoupí Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa, Vojta Lavička a Gypsy Spirit, Gejza Horváth Band z Brna a pražské trio United Gypsy Crew s raperem Henrym D.

TZ Roma Big Top
Přečteno: 967x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Kultura, Roma Big Top, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo