romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský strážník v Sokolově se osvědčil. Městská policie stojí i o Vietnamce

Sokolov, 10.4.2014 10:06, (ROMEA)
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.

Bojovat se zločinem pomáhá městské policii v Sokolově už rok i strážník romského původu. Vyzná se dobře v tamní komunitě a pomáhá tak předcházet zbytečným problémům. Velitel strážníků je s jeho výsledky natolik spokojený, že zaměstnal ještě další čtyři asistenty prevence kriminality z řad Romů. Na české poměry je to stále ještě výjimka. Možná i právě proto si jezdí do Sokolova pro radu radní a šéfové městských policií z celé republiky.

Levý břeh řeky Ohře v Sokolově, v pozadí jsou vidět koleje vlakového nádraží. V těchto místech se rozprostírá trochu zanedbaná lokalita, Divadelní ulice a její okolí. Žijí v ní převážně Romové.

„To je můj rajón. Tady jsem vyrostl, u babičky a u dědy. Až na nové přistěhovalce tady každého znám,“ říká Patrik Bandy.

V uniformě městského strážníka se z něj mezi místními stala respektovaná osobnost. „Lidé ho brali, byli rádi, že se dostal tak daleko,“ říká jedna z místních obyvatelek Štefanie Kruščinová.

A jak ho berou neromští občané? „Lidé jsou naštvaní, když dostanou pokutu, ale tak budou samozřejmě reagovat na mě a stejně tak na kolegu, který není Rom,“ míní Bandy. Opodál zastavuje auto státní policie, hledají jednoho z místních obyvatel.

„Státní policie si spolupráci s asistenty prevence kriminality hodně chválí. Dobře tady funguje ta naše místní znalost a oni to moc dobře vědí, takže toho rádi využijí. Víme, kde kdo bydlí, ke komu patří…“ popisuje romský strážník.

Patrika Bandyho vzal k městské policii její velitel Petr Kubis. Byl to jeho plán zapojit lidi, kteří znají místní prostor. A projevilo se to prý na bezpečnosti města.

Hledání vietnamského strážníka je těžší

„Když dnes rozebíráme bezpečnostní situaci v Sokolově, výsledek je, že tady nedochází k žádným přepadením, nejsou tady žádné demonstrace. Proto ty peníze za to stojí,“ tvrdí Kubis.

Proto hledá dalšího romského strážníka a kromě toho by velmi rád zaměstnal i policistu vietnamské národnosti. Vychází z myšlenky, že v ulicích mají být policisté, kteří důvěrně znají svoji komunitu a většinu obyvatel ve svém okrsku. S hledáním vietnamského policisty ale čeká větší potíže.

„Jedna věc je, abych na to dostal od města peníze, protože samozřejmě každý strážník stojí poměrně dost peněz. A druhá věc je najít takového Vietnamce, který nemá vysoké ambice jako většina z nich, tedy být lékařem, právníkem. V tomto duchu to asi bude složitější,“ dodává Kubis.

rozhlas.cz
Přečteno: 909x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sokolov, asistent prevence kriminality, Městská policie, VietnamciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo