romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský vzdělávací fond vyhlašuje výběrové řízení na pozici facilitátora pro Českou republiku

3.8.2017 11:03
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

Nadace Romský vzdělávací fond vyhlašuje výběrové řízení na pozici facilitátora pro Českou republiku. Nástup na pozici je 1. září. Více informací o nadaci a o náplni práce v níže uvedeném inzerátu v anglickém jazyce. Zájemci zašlete žádost o tuto pozici také v anglickém jazyce na níže uvedené kontakty:

REF was created in the framework of the Decade of Roma Inclusion in 2005. Its mission and goal is to close the gap in educational outcomes between Roma and non-Roma. To achieve this goal, REF provides grants, technical assistance and policy advice to governments and civil society organizations in 16 countries of Europe.

The Roma Education Fund, a non-governmental organization based in Budapest, Hungary supporting quality education for Roma children, seeks a part-time country facilitator for Czech Republic to provide support to organizations requesting and implementing REF financed projects and to help in the coordination of REF country program in Czech Republic. In the last three years REF supported 7 projects in Czech Republic. 

The candidate should possess the following:
•    BA degree
•    Experience with education-related issues in Czech Republic
•    Excellent organization, administration and communication skills
•    Experience in implementing and evaluating projects is also an advantage
•    Fluent Czech and a very good command of English (both written and spoken).
•    Speaking Romani is a strong advantage

The incumbent will be part of the REF’s country facilitators network; the Country Facilitator will be supervised by a Program Officer based in Budapest. The position is part-time. 

The job provides challenging and diverse tasks and a great opportunity to work with a dynamic team of NGO and government officials, working and learning at the international level, and possibilities to receive training in the country or/and in the REF head office, in Budapest.

The tasks of the REF country facilitator are as follows:

• Provide advice and information on REF and on how to prepare a proposal to organizations preparing proposals for REF financing;
• Provide training and advice on participatory preparation of Project Implementation Plans ;
• Provide training and support to organizations implementing REF projects and on designing and implementing good monitoring programs;
• Provide assistance to the organizations implementing REF financed projects when requested, on using the reporting format, on assessing progress and on getting prepared for monitoring visits by REF;
• Support REF efforts to gather data on Roma and education in country. Collect reports, statistical data and results of surveys and assessments and provide this information to REF; 
• Provide inputs for updating REF country strategies;
• Facilitate in country coordination between various organizations implementing REF projects and other stakeholders through regular meetings and when requested by REF organization of seminars, training sessions or other events;
• Provide standard training to Roma NGOs on education policies and on project preparation and implementation;
•  Partake in training and participate in REF headquarters activities;
•  Represent REF and its activities in the media;
•  Cooperate with REF´s Country Coordinator, who administrates the university scholarship program.

Start Date: 1 September 2017
Location: Home-based, Czech Republic
Compensation: The successful candidate will receive competitive compensation package. 

Please send a letter of interest and your professional CV in English: (https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/compose) 
to bolahova@romaeducationfund.org by August 11, 2017.


 

Přečteno: 1812x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romský vzdělávací fond, Vzdělávání, projektHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo