romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský vzdělávací fond vyhlašuje výběrové řízení na pozici facilitátora pro Českou republiku

3.8.2017 11:03
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

Nadace Romský vzdělávací fond vyhlašuje výběrové řízení na pozici facilitátora pro Českou republiku. Nástup na pozici je 1. září. Více informací o nadaci a o náplni práce v níže uvedeném inzerátu v anglickém jazyce. Zájemci zašlete žádost o tuto pozici také v anglickém jazyce na níže uvedené kontakty:

REF was created in the framework of the Decade of Roma Inclusion in 2005. Its mission and goal is to close the gap in educational outcomes between Roma and non-Roma. To achieve this goal, REF provides grants, technical assistance and policy advice to governments and civil society organizations in 16 countries of Europe.

The Roma Education Fund, a non-governmental organization based in Budapest, Hungary supporting quality education for Roma children, seeks a part-time country facilitator for Czech Republic to provide support to organizations requesting and implementing REF financed projects and to help in the coordination of REF country program in Czech Republic. In the last three years REF supported 7 projects in Czech Republic. 

The candidate should possess the following:
•    BA degree
•    Experience with education-related issues in Czech Republic
•    Excellent organization, administration and communication skills
•    Experience in implementing and evaluating projects is also an advantage
•    Fluent Czech and a very good command of English (both written and spoken).
•    Speaking Romani is a strong advantage

The incumbent will be part of the REF’s country facilitators network; the Country Facilitator will be supervised by a Program Officer based in Budapest. The position is part-time. 

The job provides challenging and diverse tasks and a great opportunity to work with a dynamic team of NGO and government officials, working and learning at the international level, and possibilities to receive training in the country or/and in the REF head office, in Budapest.

The tasks of the REF country facilitator are as follows:

• Provide advice and information on REF and on how to prepare a proposal to organizations preparing proposals for REF financing;
• Provide training and advice on participatory preparation of Project Implementation Plans ;
• Provide training and support to organizations implementing REF projects and on designing and implementing good monitoring programs;
• Provide assistance to the organizations implementing REF financed projects when requested, on using the reporting format, on assessing progress and on getting prepared for monitoring visits by REF;
• Support REF efforts to gather data on Roma and education in country. Collect reports, statistical data and results of surveys and assessments and provide this information to REF; 
• Provide inputs for updating REF country strategies;
• Facilitate in country coordination between various organizations implementing REF projects and other stakeholders through regular meetings and when requested by REF organization of seminars, training sessions or other events;
• Provide standard training to Roma NGOs on education policies and on project preparation and implementation;
•  Partake in training and participate in REF headquarters activities;
•  Represent REF and its activities in the media;
•  Cooperate with REF´s Country Coordinator, who administrates the university scholarship program.

Start Date: 1 September 2017
Location: Home-based, Czech Republic
Compensation: The successful candidate will receive competitive compensation package. 

Please send a letter of interest and your professional CV in English: (https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/compose) 
to bolahova@romaeducationfund.org by August 11, 2017.


 

Přečteno: 1799x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romský vzdělávací fond, Vzdělávání, projektHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo