romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští černí panteři přepsali Ladovu pohádku o Mikešovi. Proč Romové hodili kocoura do pytle?

29.11.2020 18:20
Kocour Mifeš... (ZDROJ: Romane Kale Panthera)
Kocour Mifeš... (ZDROJ: Romane Kale Panthera)

Součástí výstavy BíLá Místa, která nedávno proběhla v ústecké galerii Hraničář a která odkazovala na nepřítomnost a neviditelnost menšin v majoritní kultuře, byla i upravená verze známé pohádky o kocourovi Mikešovi. Umělecká skupina Romane Kale Panthera (Romští černí panteři) přepsala z Ladovy knížky kapitolu "Mikeš ukraden".

"Umělecká skupina Romane Kale Panthera se rozhodla intervenovat do kapitoly známé pohádky Josefa Lady, nazvané „Mikeš ukraden“ s cílem poukázat na možné negativní dopady děl, která jsou všeobecně milována a považována za součást národního kulturního bohatství."

"V rámci mezinárodního hnutí „Black lives matter“ začínáme nahlížet historii z kritického úhlu pohledu. Jde hlavně o snahu zařadit do historického kontextu, který byl po staletí utvářen vrstvou privilegovaných, dodnes často ignorovaná díla a opomíjená historická fakta," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz umělecká skupina.

"Umělecká skupina Romane Kale Panthera (RKP) se rozhodla intervenovat do kapitoly známé pohádky Josefa Lady, nazvané „Mikeš ukraden“ s cílem poukázat na možné negativní dopady děl, která jsou všeobecně milována a považována za součást národního kulturního bohatství," dodali umělci.

Situaci, kdy je kocour Mikeš dán do pytle, tak máme nyní díky umělecké skupině Romane Kale Panthera možnost sledovat z pohledu kočujících Romů.

Romští černí panteři chtěli také připomenout kauzu z roku 2010, kdy romské sdružení Roma Realia poslalo kvůli této kapitole protestní dopis na ministerstvo školství. Slova předsedy sdružení Václava Mika, který do médií zaslání dopisu vysvětloval, však tehdy vyvolala odpor i u řady Romů a jiných romských organizací. Miko pak v tiskovém prohlášení vysvětlil, že organizace Roma realia žádala, aby se kniha Josefa Lady používala v rámci vzdělávání pouze s explicitním vysvětlením a doplněním vyučujícího, že se nejedná o negativní označení všech dnešních Romů.

Podle umělecké skupiny RKP přepsaná pohádka „Mifeš ukraden“ pracuje také se stereotypem, ovšem na rozdíl od původního textu používá stereotypní představu zcela záměrně.

"Konkrétně se jedná o schopnost čarovat, která je často negativně používána směrem k romské komunitě," uvedli umělci pro Romea.cz.

Situaci, kdy je kocour Mikeš dán do pytle, tak máme nyní díky umělecké skupině Romane Kale Panthera možnost sledovat z pohledu kočujících Romů. Přepsaný text pohádky končí větou „Každá mince má dvě strany“, je tedy podle skupiny narážkou na to, že i stereotyp může být vnímaný jako pozitivní, když podporuje kladný vztah společnosti vůči dané menšině.

"Reverze kladného hrdiny Mikeše na záporného Mifeše funguje stejně jako stereotypní zjednodušení záporných hrdinů, přičemž odkazuje na romskou pověrčivost týkající se koček. Dílo tak naráží na pověry, stereotypy a stigmata, na jejich funkčnost a zakořeněnost v majoritní společnosti i romské komunitě, i na to, že je můžeme překonat jen pochopením," uvedli na závěr umělci ze skupiny Romane Kale Panthera.

Název výstavy BíLá Místa v rámci, které byla přepsaná povídka vystavena odkazuje podle kurátorek k nepřítomnosti a neviditelnosti menšin v majoritní kultuře. "Zaměřuje se na díla romských a proromských umělců a umělkyň, kteří zpochybňují a odhalují problematiku dominantních kulturních i jazykových (textuálních i vizuálních) praktik," upozorňují kurátorky. "Bílé místo je prázdno na mapě. Bílá místa jsou mezerami v kulturní i institucionální historii a současnosti," dodali před zahájením výstavy Věra Duždová a Vendula Fremlová.

Umělecká skupina Romane Kale Panthera vznikla jako reakce na protiromské pochody v České republice.

UPRAVENÁ POHÁDKA

ORIGINÁL POHÁDKY

Přečteno: 1349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

umělec, Výstava, Mikeš, Kultura, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo