romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští studenti budou moci od června žádat o stipendium organizace ROMEA na školní rok 2021/2022

21.4.2021 13:32
Koláž fotografií leotšních stipenidstů organizace ROMEA FOTO: Archiv ROMEA o.p.s.
Koláž fotografií leotšních stipenidstů organizace ROMEA FOTO: Archiv ROMEA o.p.s.

Romští studenti budou moci od června žádat o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2021/2022. Organizace ROMEA poskytuje od roku 2016 stipendium studentům SŠ, VOŠ a od minulého roku rozšířila stipendijní program i pro studenty VŠ.

Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků nezáleží na stupni studia. ROMEA v červnu spustí na webových stránkách www.romskastipendia.cz elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.

„Součástí formuláře je i esej, ve které každý student popíše svou socioekonomickou situaci, popíše své koníčky a mimoškolní aktivity a také nám prozradí, kdo nebo co ho ke studiu motivuje,“ říká Veronika Hlaváčová, koordinátorka stipendijního programu.

Od roku 2016 poskytla ROMEA celkem 365 stipendií v hodnotě téměř 6 milionů korun. Další stovky studentů byli podpořeni v rámci doučování a jazykových kurzů. Pokud student projde výběrovým řízením, má nárok na stipendium v hodnotě odpovídající stupni jeho studia. Ročně jde o 14 000 Kč pro studenty středních škol, 21 000 Kč pro studenty vyšších odborných škol a 25 000 Kč pro vysokoškoláky. 

„Kromě samotného stipendia mohou studenti čerpat i příspěvek na jazykové kurzy, školní pomůcky a další potřebné věci spojené se studiem,“ říká Štefan Balog, manažer stipendijního programu.

„Stipendium mi pomohlo v mnoha věcech. Mohl jsem si zaplatit cestovné do školy, využil jsem nabídky doučování, když mě čekala těžká zkouška ve škole a také jsem se díky programu BARUVAS seznámil s mnoha dalšími romskými studenty, kteří se stali mou druhou rodinou,“ říká Michal Gábor, student Ostravské Univerzity.

Stipendijní program nabízí mnohem víc než jen finanční pomoc během studia. Romští studenti se zúčastňují řady vzdělávacích aktivit, v průběhu roku se setkávají s dalšími romskými studenty z celé republiky a získají kontakty na profesionály z oborů, kterým se chtějí v budoucnu věnovat.

„Součástí stipendijního programu jsou i pravidelná setkávání studentů s názvem BARUVAS (rosteme), kde klademe důraz na posilování zdravého sebevědomí, motivaci ke studiu a seberozvoj. Diskutujeme aktuální témata, jako je třeba romská identita, aktivní občanství a podobně. Snažíme se studentům zprostředkovat i oblasti, které v českém vzdělávacím systému často chybí," popisuje komplexnost stipendijního programu Štefan Balog.

Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který organizace ROMEA realizuje za podpory nadace Albatros, Bader Philanthropies, nadace Sova a dalších donorů a individuálních dárců.

Organizace ROMEA také nedávno spustila kampaň s názvem “Hejtři nás nezastaví!“, která reaguje na nenávistné komentáře na sociálních sítích, které míří na romské studenty.


Pokud i vy chcete podpořit romské studenty a pomoci jim k cestě za jejich sny, navštivte stránku www.romskastipendia.cz/darujte.


 

Přečteno: 1011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo