Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romští studenti na mezinárodním setkání mládeže v Německu: Nedovolme, aby se znovu vrátila nesvoboda

24. července 2018
Čtení na 3 minuty

Osm romských studentů středních a vysokých škol ve věku od 15 do 24 let se zúčastnilo mezinárodního setkání mládeže v Berlíně a Lipsku, které se konalo od 10. do 18. července. Společně se studenty z Izraele a Německa se věnovali tématům demokracie a integrace. Seznamovali se s německou revolucí, evropskou a německou historií.

Setkání začalo v Lipsku, městě známém také jako Mírové město, místo dějiště převratu. Právě zde probíhalo nejvíce demonstrací a mnoho občanů se angažovalo za vznik demokracie. Studenti navštívili Muzeum Státní bezpečnosti, které připomíná metody a zločiny tajné policie NDR.

“Viděli jsme maskovací dílnu, různé přístroje na kontrolu pošty a odposlech telefonátů. Nechce se mi ani pomyslet, jak hrozné to muselo pro občany té doby být. Představa, že nám někdo chodí domů a hledá nějaké dokumenty… Nebo že nás někdo špehuje a nutí, abychom dělali to samé druhým a sami ostatní udávali, mě děsí. Bylo zajímavé vidět, jak tehdejší socialistický režim vybudoval svůj vlastní sledovací systém. Viděli jsme na vlastní oči důkazy o tom, jak stát lidi okrádal o jejich základní práva na soukromí,” popisuje své dojmy z muzea Denisa Maková, účastnice setkání za organizaci ROMEA.

Studenti se také setkali s protagonistkou německé revoluce, která studentům přiblížila tamější dobu a sdílela svůj osobní příběh i zážitky dalších mladých lidí, kteří společně s ostatními v 80. letech za demokracii bojovali. Blíže tak pochopili i význam Berlínské zdi, která byla postavena v srpnu 1961 a byla symbolem studené války, rozdělení Berlína, Německa a Evropy. Mnoho lidí bylo zastřeleno, když se pokoušelo zeď přelézt a dostat se na druhou stranu. Zeď byla zničena 9. listopadu 1989. Její části jsou rozmístěny na různých místech po celém Německu.

“Právě vy, svým věkem a svojí energií jste budoucností pro změny nejen ve vašich životech,” předala své poselství studentům svědkyně událostí před i po revoluci. Následovala diskuze na téma jaké jsou problémy v Česku, Německu a Izraeli a co jako mladí lidé mohou udělat ke zlepšení.

Celkem 34 studentů také navštívilo Říšský sněm v Berlíně, kde úřaduje německá kancléřka Angela Merkelová a společně s dalšími politiky rozhoduje o dění v Německu. Kromě vzdělávacích aktivit nechyběl ani sport včetně fandění při fotbalovém zápase Izraelců a dětí z uprchlického tábora.

“Dozvěděli jsme se hodně o vývoji demokracie. Líbilo se mi propojení workshopů s návštěvami historických míst. Skvěle jsme si procvičili cizí jazyky a poznali jsme studenty ze zahraničí,” přiblížil pro server Romea.cz účastník stipendijního programu Romská stipendia a hejtman zastupitelstva mládeže olomouckého kraje Michael Mitráš, student 4.ročníku Gymnázia v Přerově.

“Během setkání jsme nabyli dojmu, že komunistické režimy vzaly mnohým lidem hodně věcí. Nejen ty hmotné, ale i lidské životy. Idea o naprosté kontrole a nadřazenosti nad lidmi nepřinesla žádnou sociální spravedlnost. Společně s dalšími účastníky setkání říkáme: Buďme pro svobodu! Stop nacismu a komunistickým režimům!,” vzkazují účastníci tohoto setkání.

Mezinárodního setkání se romští studenti mohli účastnit díky spolupráci mezi organizací ROMEA a německou asociací Tüpfelhausen, která se zabývá vzděláváním děti a mládeže. Hlavním cílem asociace je také rozvoj demokratických hodnot a budování přátelských vztahů v Evropě.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon