romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští studenti na mezinárodním setkání mládeže v Německu: Nedovolme, aby se znovu vrátila nesvoboda

24.7.2018 13:49
Mezinárodního setkání mládeže v Berlíně a Lipsku. (FOTO: Archiv ROMEA)
Mezinárodního setkání mládeže v Berlíně a Lipsku. (FOTO: Archiv ROMEA)

Osm romských studentů středních a vysokých škol ve věku od 15 do 24 let se zúčastnilo mezinárodního setkání mládeže v Berlíně a Lipsku, které se konalo od 10. do 18. července. Společně se studenty z Izraele a Německa se věnovali tématům demokracie a integrace. Seznamovali se s německou revolucí, evropskou a německou historií.

Setkání začalo v Lipsku, městě známém také jako Mírové město, místo dějiště převratu. Právě zde probíhalo nejvíce demonstrací a mnoho občanů se angažovalo za vznik demokracie. Studenti navštívili Muzeum Státní bezpečnosti, které připomíná metody a zločiny tajné policie NDR.

"Viděli jsme maskovací dílnu, různé přístroje na kontrolu pošty a odposlech telefonátů. Nechce se mi ani pomyslet, jak hrozné to muselo pro občany té doby být. Představa, že nám někdo chodí domů a hledá nějaké dokumenty... Nebo že nás někdo špehuje a nutí, abychom dělali to samé druhým a sami ostatní udávali, mě děsí. Bylo zajímavé vidět, jak tehdejší socialistický režim vybudoval svůj vlastní sledovací systém. Viděli jsme na vlastní oči důkazy o tom, jak stát lidi okrádal o jejich základní práva na soukromí,” popisuje své dojmy z muzea Denisa Maková, účastnice setkání za organizaci ROMEA.

Studenti se také setkali s protagonistkou německé revoluce, která studentům přiblížila tamější dobu a sdílela svůj osobní příběh i zážitky dalších mladých lidí, kteří společně s ostatními v 80. letech za demokracii bojovali. Blíže tak pochopili i význam Berlínské zdi, která byla postavena v srpnu 1961 a byla symbolem studené války, rozdělení Berlína, Německa a Evropy. Mnoho lidí bylo zastřeleno, když se pokoušelo zeď přelézt a dostat se na druhou stranu. Zeď byla zničena 9. listopadu 1989. Její části jsou rozmístěny na různých místech po celém Německu.

“Právě vy, svým věkem a svojí energií jste budoucností pro změny nejen ve vašich životech,” předala své poselství studentům svědkyně událostí před i po revoluci. Následovala diskuze na téma jaké jsou problémy v Česku, Německu a Izraeli a co jako mladí lidé mohou udělat ke zlepšení.

Celkem 34 studentů také navštívilo Říšský sněm v Berlíně, kde úřaduje německá kancléřka Angela Merkelová a společně s dalšími politiky rozhoduje o dění v Německu. Kromě vzdělávacích aktivit nechyběl ani sport včetně fandění při fotbalovém zápase Izraelců a dětí z uprchlického tábora.

“Dozvěděli jsme se hodně o vývoji demokracie. Líbilo se mi propojení workshopů s návštěvami historických míst. Skvěle jsme si procvičili cizí jazyky a poznali jsme studenty ze zahraničí,” přiblížil pro server Romea.cz účastník stipendijního programu Romská stipendia a hejtman zastupitelstva mládeže olomouckého kraje Michael Mitráš, student 4.ročníku Gymnázia v Přerově.

“Během setkání jsme nabyli dojmu, že komunistické režimy vzaly mnohým lidem hodně věcí. Nejen ty hmotné, ale i lidské životy. Idea o naprosté kontrole a nadřazenosti nad lidmi nepřinesla žádnou sociální spravedlnost. Společně s dalšími účastníky setkání říkáme: Buďme pro svobodu! Stop nacismu a komunistickým režimům!,” vzkazují účastníci tohoto setkání.

Mezinárodního setkání se romští studenti mohli účastnit díky spolupráci mezi organizací ROMEA a německou asociací Tüpfelhausen, která se zabývá vzděláváním děti a mládeže. Hlavním cílem asociace je také rozvoj demokratických hodnot a budování přátelských vztahů v Evropě.

Přečteno: 928x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Německo, Stipendia, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo