romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští uprchlíci z Ukrajiny byli přesunuti na oplocený pozemek u brněnského Koliště

4.6.2022 22:07
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Brně - 4. 6. 2022 (FOTO: repro Twitter Martin Svatoň)
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Brně - 4. 6. 2022 (FOTO: repro Twitter Martin Svatoň)

Romští uprchlíci z Ukrajiny se od brněnského hlavního železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali, na popud magistrátu přesunuli na oplocený pozemek mezi Benešovou ulicí a Kolištěm. Prostor u nádraží, kde byli původně, město také nechalo oplotit.

Na pozemku u Koliště hasiči v pátek odpoledne postavili tři velkokapacitní stany, jsou tam mobilní toalety a cisterna s vodou. Stany jsou zabydlené, na oplocení se suší prádlo, v místě pobíhají děti či jezdí na koloběžce. Prádlo se suší i na stanech.

Asi třicet lidí se do stanů podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka přesunulo od nádraží v pátek odpoledne. Vše je dobrovolné, lidé mohou kdykoliv odejít. Vaňková už v pátek připustila, že pokud se Romové přesunou, město nejspíš nechá jejich dřívější místo pobytu před nádražím oplotit, aby se tam nevraceli.

Mluvčí tvrdí, že jde o Romy z ukrajinsko-maďarského pomezí a mnozí prý přijíždějí do Česka kvůli výplatě dávky a poté se zase vracejí.

Travnatý ostrůvek před nádražím mezi kolejemi a vozovkou, kde v posledních dnech desítky Romů přebývaly, město nechalo oplotit. Do prostoru u Koliště se Romové přesunuli dobrovolně.

„Město nemá žádné páky na to, aby sem tito lidé nepřijížděli, nemůžeme ovlivnit ani to, že dostávají dávky, protože na ně prostě mají nárok,“ řekla v pátek novinářům brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdůraznila, že nejde o stabilní skupinu uprchlíků, lidé průběžně přijíždějí a odjíždějí, zdrží se pár dní. Podle Vaňkové situace u nádraží nebyla dobrá.

Přečteno: 1081x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Brno, Uprchlíci, Migrace, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo