Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romští vysokoškoláci boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a nemají ambice získat prestižní místo

09. prosince 2015
Čtení na 2 minuty

Marii je 23 let a studuje na Anglo-americké univerzitě v Praze. Kromě angličtiny, kterou hovoří plynně, se domluví také francouzsky, ale i romsky. Je totiž Romka. Jejím snem je pracovat jako kulturní atašé na zahraničním zastupitelství. Spolu s dalšími romskými vysokoškoláky boří mýty o tom, že Romové se nechtějí vzdělávat a nemají ambice získat prestižní zaměstnání.

Marie patří mezi 34 romských studentů, kterým udělením stipendia letos pomohl Romský vzdělávací fond (REF). Úspěšní stipendisté se setkají tento pátek, 11.12. – program bude slavnostní i pracovní: Gratulace vystřídají dva semináře zaměřené na téma zachování identity a téma nepravdivého zpravodajství o Romech.

REF už deset let přispívá v rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) na studia romských studentů denního
a dálkového studia ve 16 zemích. Za dobu své existence nadace udělila na 7000 stipendií především v zemích bývalé východní Evropy, ročně REF na stipendia poskytuje až 1,5 milionu EUR (cca 40,5 milionu korun). V České republice bylo uděleno 331 stipendií prostřednictvím organizace Romea. Hodnota stipendií je přes 374 tisíc EUR, tedy přes 10 milionu korun.

Na pátečním setkání v pražském Hrzánském paláci stipendistům pogratuluje například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, nejvýše postavený Rom ve státní správě David Beňák z úřadu vlády nebo zástupkyně REF Beáta Oláhová.

První seminář je zaměřený na problém, se kterým se potýká řada úspěšných Romů – zachování identity. Se studenty budou diskutovat aktivista Lukáš Daněk či středoškolský učitel Lukáš Kováč. Seminář zahájí krátký film Identita z dílny Františka Bikára. Druhý seminář se zaměří na téma neobjektivního a nepravdivého zpravodajství o Romech, které se díky internetu může šířit stále rychleji a tím velmi negativně ovlivňovat obraz Romů ve společnosti. Diskutovat se bude i o zneužívání romského tématu v reklamě. Seminář povede přední odborník na tato témata Salim Murad z Jihočeské univerzity a diskuse se kromě studentů zúčastní i řada Romů úspěšných v médiích jako například Richard Samko, Patrik Banga, Iveta Demeterová nebo Tomář Bystrý.

Žádost o stipendium na akademický rok 2015/2016 podalo 57 studentů v bakalářském a magisterském studiu. Splnění požadavků posuzovala Národní výběrová komise společně se zástupci REF, letos stipendium získalo celkem 34 studentů. Uchazeči museli prokázat nejen dobrý studijní průměr, ale i motivaci ke studiu a ochotu pomáhat ve své komunitě. Mezi nejoblíbenější obory romských uchazečů o stipendium nadále patří pedagogika a sociální práce, ale i ekonomické obory, technické obory, právo a obory ve zdravotnictví.  

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon