romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští vysokoškoláci mohou opět žádat o stipendium, jejich počet neustále roste

10.4.2017 9:09
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

"Bez stipendia bych nemohl studovat, protože mám 4 mladší bratry a na mé studium by u nás doma peníze nezbyly. Chodím na stáž i na brigády, ale bez finanční podpory bych studium nezvládl, musel bych pracovat na plný úvazek," říká Marek Ferenc, student 1. ročníku vysoké školy se zaměřením na účetnictví, který i letos využije možnost žádat o stipendium Romského vzdělávacího fondu (REF). 

Nové kolo žádostí o stipendium Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) na školní rok 2017/18 vyhlašuje nadace REF dne 10. 4. 2017, uzávěrka programu bude 11. 5. 2017. Vstup do žádosti naleznete zde, před tím je však velice důležité si prostudovat Pokyny a podmínky žádosti

Program nabízí stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím, kteří studují na státem akreditovaných vysokých školách a mají dobré studijní výsledky. 

Během 10 let působení pomohl Stipendijní program nadace REF ve studiu více než 10.000 studentům z 16 států. Každý rok fond rozdělí na 1500 stipendií ve výši 40 000 000 Kč. 
V České republice bylo od roku 2010 do roku 2017 uděleno přibližně 366 stipendií romským vysokoškolákům v hodnotě 8 490 312 Kč. 

„Tato čísla boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a jasně ukazují, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. I díky podpoře REF počet vysokoškolsky vzdělaných Romů neustále roste, z čehož profitují jak Romové, tak celá společnost,“ potvrzuje pozitivní trend Yveta Kenety, koordinátorka programu pro Českou republiku. 

Vzhledem k nižšímu počtu Romů tvoří Česká republika jen malou část tohoto čísla, v akademickém roce 2016-2017 o stipendia zažádalo 55 studentů. Z nich podmínky splnilo 43 studentů a stipendium získalo 35 romských vysokoškoláků, kterým REF vyplatil stipendium v celkové výši 1 252 017 Kč. 

V případě dotazů kontaktujte Yvetu Kenety:

Z genderového hlediska žádá o stipendium více žen než mužů a větší podíl tvoří bakalářské studium, menší magisterské studium, jedna studentka studuje doktorandské studium. Časté obory, které studenti studují, jsou tradičně učitelské obory, sociální práce, historie, právo, mezinárodní vztahy, politologie, ekonomie, cizí jazyky, lékařské obory či architektura. 

Více než polovinu tvoří studenti dálkového studia, což svědčí o snaze Romů se vzdělávat i během zaměstnání a ve vyšším věku. 

Asi 30% stipendistů nedokončí nebo odloží svá studia, což je číslo srovnatelné se studenty většinové společnosti (dle studie OECD z roku 2011, 72% českých studentů dokončí terciální vzdělávání). 

Kromě České republiky je stipendium udělováno v dalších 15 zemích. 

Více informací o programu podpory romských studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšnou integraci Romů je možno získat na stránkách: www.romaeducationfund.hu a www.romskastipendia.cz.

V České republice spravuje stipendia Romského vzdělávacího fondu organizace ROMEA.

Přečteno: 4890x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, student, Romský vzdělávací fondHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo