romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští vysokoškoláci mohou opět žádat o stipendium, jejich počet neustále roste

10.4.2017 9:09
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

"Bez stipendia bych nemohl studovat, protože mám 4 mladší bratry a na mé studium by u nás doma peníze nezbyly. Chodím na stáž i na brigády, ale bez finanční podpory bych studium nezvládl, musel bych pracovat na plný úvazek," říká Marek Ferenc, student 1. ročníku vysoké školy se zaměřením na účetnictví, který i letos využije možnost žádat o stipendium Romského vzdělávacího fondu (REF). 

Nové kolo žádostí o stipendium Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) na školní rok 2017/18 vyhlašuje nadace REF dne 10. 4. 2017, uzávěrka programu bude 11. 5. 2017. Vstup do žádosti naleznete zde, před tím je však velice důležité si prostudovat Pokyny a podmínky žádosti

Program nabízí stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím, kteří studují na státem akreditovaných vysokých školách a mají dobré studijní výsledky. 

Během 10 let působení pomohl Stipendijní program nadace REF ve studiu více než 10.000 studentům z 16 států. Každý rok fond rozdělí na 1500 stipendií ve výši 40 000 000 Kč. 
V České republice bylo od roku 2010 do roku 2017 uděleno přibližně 366 stipendií romským vysokoškolákům v hodnotě 8 490 312 Kč. 

„Tato čísla boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a jasně ukazují, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. I díky podpoře REF počet vysokoškolsky vzdělaných Romů neustále roste, z čehož profitují jak Romové, tak celá společnost,“ potvrzuje pozitivní trend Yveta Kenety, koordinátorka programu pro Českou republiku. 

Vzhledem k nižšímu počtu Romů tvoří Česká republika jen malou část tohoto čísla, v akademickém roce 2016-2017 o stipendia zažádalo 55 studentů. Z nich podmínky splnilo 43 studentů a stipendium získalo 35 romských vysokoškoláků, kterým REF vyplatil stipendium v celkové výši 1 252 017 Kč. 

V případě dotazů kontaktujte Yvetu Kenety:

Z genderového hlediska žádá o stipendium více žen než mužů a větší podíl tvoří bakalářské studium, menší magisterské studium, jedna studentka studuje doktorandské studium. Časté obory, které studenti studují, jsou tradičně učitelské obory, sociální práce, historie, právo, mezinárodní vztahy, politologie, ekonomie, cizí jazyky, lékařské obory či architektura. 

Více než polovinu tvoří studenti dálkového studia, což svědčí o snaze Romů se vzdělávat i během zaměstnání a ve vyšším věku. 

Asi 30% stipendistů nedokončí nebo odloží svá studia, což je číslo srovnatelné se studenty většinové společnosti (dle studie OECD z roku 2011, 72% českých studentů dokončí terciální vzdělávání). 

Kromě České republiky je stipendium udělováno v dalších 15 zemích. 

Více informací o programu podpory romských studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšnou integraci Romů je možno získat na stránkách: www.romaeducationfund.hu a www.romskastipendia.cz.

V České republice spravuje stipendia Romského vzdělávacího fondu organizace ROMEA.

Přečteno: 4942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, student, Romský vzdělávací fondHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo