romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští vysokoškoláci mohou opět žádat o stipendium, jejich počet neustále roste

10.4.2017 9:09
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

"Bez stipendia bych nemohl studovat, protože mám 4 mladší bratry a na mé studium by u nás doma peníze nezbyly. Chodím na stáž i na brigády, ale bez finanční podpory bych studium nezvládl, musel bych pracovat na plný úvazek," říká Marek Ferenc, student 1. ročníku vysoké školy se zaměřením na účetnictví, který i letos využije možnost žádat o stipendium Romského vzdělávacího fondu (REF). 

Nové kolo žádostí o stipendium Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) na školní rok 2017/18 vyhlašuje nadace REF dne 10. 4. 2017, uzávěrka programu bude 11. 5. 2017. Vstup do žádosti naleznete zde, před tím je však velice důležité si prostudovat Pokyny a podmínky žádosti

Program nabízí stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím, kteří studují na státem akreditovaných vysokých školách a mají dobré studijní výsledky. 

Během 10 let působení pomohl Stipendijní program nadace REF ve studiu více než 10.000 studentům z 16 států. Každý rok fond rozdělí na 1500 stipendií ve výši 40 000 000 Kč. 
V České republice bylo od roku 2010 do roku 2017 uděleno přibližně 366 stipendií romským vysokoškolákům v hodnotě 8 490 312 Kč. 

„Tato čísla boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a jasně ukazují, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. I díky podpoře REF počet vysokoškolsky vzdělaných Romů neustále roste, z čehož profitují jak Romové, tak celá společnost,“ potvrzuje pozitivní trend Yveta Kenety, koordinátorka programu pro Českou republiku. 

Vzhledem k nižšímu počtu Romů tvoří Česká republika jen malou část tohoto čísla, v akademickém roce 2016-2017 o stipendia zažádalo 55 studentů. Z nich podmínky splnilo 43 studentů a stipendium získalo 35 romských vysokoškoláků, kterým REF vyplatil stipendium v celkové výši 1 252 017 Kč. 

V případě dotazů kontaktujte Yvetu Kenety:

Z genderového hlediska žádá o stipendium více žen než mužů a větší podíl tvoří bakalářské studium, menší magisterské studium, jedna studentka studuje doktorandské studium. Časté obory, které studenti studují, jsou tradičně učitelské obory, sociální práce, historie, právo, mezinárodní vztahy, politologie, ekonomie, cizí jazyky, lékařské obory či architektura. 

Více než polovinu tvoří studenti dálkového studia, což svědčí o snaze Romů se vzdělávat i během zaměstnání a ve vyšším věku. 

Asi 30% stipendistů nedokončí nebo odloží svá studia, což je číslo srovnatelné se studenty většinové společnosti (dle studie OECD z roku 2011, 72% českých studentů dokončí terciální vzdělávání). 

Kromě České republiky je stipendium udělováno v dalších 15 zemích. 

Více informací o programu podpory romských studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšnou integraci Romů je možno získat na stránkách: www.romaeducationfund.hu a www.romskastipendia.cz.

V České republice spravuje stipendia Romského vzdělávacího fondu organizace ROMEA.

Přečteno: 4978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, student, Romský vzdělávací fondHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo