romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští vysokoškoláci mohou opět žádat o stipendium, jejich počet neustále roste

10.4.2017 9:09
Romský vzdělávací fond
Romský vzdělávací fond

"Bez stipendia bych nemohl studovat, protože mám 4 mladší bratry a na mé studium by u nás doma peníze nezbyly. Chodím na stáž i na brigády, ale bez finanční podpory bych studium nezvládl, musel bych pracovat na plný úvazek," říká Marek Ferenc, student 1. ročníku vysoké školy se zaměřením na účetnictví, který i letos využije možnost žádat o stipendium Romského vzdělávacího fondu (REF). 

Nové kolo žádostí o stipendium Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) na školní rok 2017/18 vyhlašuje nadace REF dne 10. 4. 2017, uzávěrka programu bude 11. 5. 2017. Vstup do žádosti naleznete zde, před tím je však velice důležité si prostudovat Pokyny a podmínky žádosti

Program nabízí stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím, kteří studují na státem akreditovaných vysokých školách a mají dobré studijní výsledky. 

Během 10 let působení pomohl Stipendijní program nadace REF ve studiu více než 10.000 studentům z 16 států. Každý rok fond rozdělí na 1500 stipendií ve výši 40 000 000 Kč. 
V České republice bylo od roku 2010 do roku 2017 uděleno přibližně 366 stipendií romským vysokoškolákům v hodnotě 8 490 312 Kč. 

„Tato čísla boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a jasně ukazují, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. I díky podpoře REF počet vysokoškolsky vzdělaných Romů neustále roste, z čehož profitují jak Romové, tak celá společnost,“ potvrzuje pozitivní trend Yveta Kenety, koordinátorka programu pro Českou republiku. 

Vzhledem k nižšímu počtu Romů tvoří Česká republika jen malou část tohoto čísla, v akademickém roce 2016-2017 o stipendia zažádalo 55 studentů. Z nich podmínky splnilo 43 studentů a stipendium získalo 35 romských vysokoškoláků, kterým REF vyplatil stipendium v celkové výši 1 252 017 Kč. 

V případě dotazů kontaktujte Yvetu Kenety:

Z genderového hlediska žádá o stipendium více žen než mužů a větší podíl tvoří bakalářské studium, menší magisterské studium, jedna studentka studuje doktorandské studium. Časté obory, které studenti studují, jsou tradičně učitelské obory, sociální práce, historie, právo, mezinárodní vztahy, politologie, ekonomie, cizí jazyky, lékařské obory či architektura. 

Více než polovinu tvoří studenti dálkového studia, což svědčí o snaze Romů se vzdělávat i během zaměstnání a ve vyšším věku. 

Asi 30% stipendistů nedokončí nebo odloží svá studia, což je číslo srovnatelné se studenty většinové společnosti (dle studie OECD z roku 2011, 72% českých studentů dokončí terciální vzdělávání). 

Kromě České republiky je stipendium udělováno v dalších 15 zemích. 

Více informací o programu podpory romských studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšnou integraci Romů je možno získat na stránkách: www.romaeducationfund.hu a www.romskastipendia.cz.

V České republice spravuje stipendia Romského vzdělávacího fondu organizace ROMEA.

Přečteno: 4867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, student, Romský vzdělávací fondHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo