Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romům v Ostravě prý chybí volební lístky, chtěli vydat nové

02. října 2014
Čtení na 2 minuty

Ostravským Romům údajně chybí hlasovací lístky. Kandidáti Romské demokratické strany oslovili některé městské obvody, aby jim vydaly nové. Po úřednících v Moravské Ostravě a Přívozu ve středu požadovali vydání 3000 volebních lístků, z podobného důvodu kontaktovali rovněž starostu městské části Vítkovice. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky je ale takový postup velmi nestandardní a mohl by nasvědčovat snaze o kupčení s hlasy. Zástupci strany ale takové vysvětlení odmítají.

Mluvčí radnice Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková dnes ČTK potvrdila, že na radnici byla skupina lidí, která vydání lístků požadovala. Tvrdili, že především v Přívozu nebyly lístky doručeny.

"Samozřejmě jsme jim lístky nevydali a ani do budoucna takto hromadně lístky nikomu předávat nebudeme. Už tím, že argumentovali nedoručením lístků, v nás vzbudil jejich zájem pochyby, jelikož termín pro doručení hlasovacích lístků je až v úterý," uvedla mluvčí.

Podle ní si radnice o doručení lístků vede přesnou evidenci. "Takže víme, kde například z důvodu absence schránek lístky doručeny nebyly. Tito občané mají právo si individuálně lístek vyzvednou nebo mají právo si vyzvednout lístek přímo ve volební místnosti v den voleb," uvedla mluvčí.

Také starosta městské části Vítkovice Petr Dlabal ČTK řekl, že ho Romové kontaktovali telefonicky a tvrdili mu, že lidem někdo ze stránek vybírá volební lístky. "Chtěli vědět, co s tím udělám," uvedl Dlabal s tím, že se domnívá, že Romové chtěli nové lístky. Dlabal je však odkázal na to, že lístky jsou k dispozici i ve volebních místnostech.

"Je to velmi nestandardní a velmi zvláštní a vzbuzuje to otazníky nad tou motivací, proč to dělají. Hrozí tady, že pokud se vydají další volební lístky pod nějakou skrytou záminkou, tak mohou být využity k tomu nakupování hlasů," uvedl Ondráčka.

Podle něj lze kupčení praktikovat tak, že nově vydané lístky budou předem vyplněny a potom za úplatu či provizi předávány voličům. Takový postup je méně nápadný. "Nakupování hlasů už nebude probíhat tak primitivně jako v minulých volbách, kdy v některých městech sváželi lidi před volební místnost a tam jim dávali peníze. To vzbuzuje pozornost," řekl Ondráčka.

Lídr Romské demokratické strany Vladimír Leško kupčení s hlasy odmítá. Podle něj naopak strana chce Romy před takovým chováním varovat. Tvrdí, že do některých vícečetných rodin byl doručen menší počet volebních lístků, než je voličů, a například ve Vítkovicích Romům někdo schránky vykradl. "Požadovali jsme náhradní lístky, které jsem chtěl, ať je můžu dát rodinám. Vždyť tam nikde není jméno, tak jak se to dá zneužít. Vůbec nechápu, jak by se to dalo zneužít," uvedl Leško.

Podle něj má z Romů politická konkurence obavy. Rovněž ale uvedl, že s vyplněním volebních lístků mají problémy i schopní lidé. "Teď jim to chceme vysvětlit. Volební právo má každý občan v tomto státě. My nikomu neříkáme, aby nás šel volit nebo aby to dělal pro nás. Může volit, koho chce," řekl Leško.

Právě Moravskoslezský kraj je podle Transparency International rizikovým regionem, kde se právě organizace podvodů a kupčení s hlasy obává. Například minulé komunální volby se v Českém Těšíně na Karvinsku kvůli kupování hlasů musely opakovat.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon