romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roušky zdarma lidem v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky, rozdávat je budou i ale i terénní pracovníci

22.2.2021 17:09
Ilustrační FOTO: https://pixnio.com/
Ilustrační FOTO: https://pixnio.com/

Roušky zdarma pro lidi v nouzi by měly rozdělovat potravinové banky. Správa státních hmotných rezerv by jim měla dodat 7,5 milionu ochranných pomůcek. Počítá se s balíčkem 50 roušek na osobu. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce, který dnes projedná vláda. ČTK má návrh k dispozici. Hasiči oznámili, že materiál rozvezou v úterý.

Kabinet se v pátek shodl na tom, že by od úterka mělo být povinné nošení respirátorů, nanoroušek či dvou chirurgických roušek v hromadné dopravě, obchodech či nemocnicích. Dnes by měl případně stanovit i další místa, kde by byla potřeba silnější ochrana dýchacích cest než běžná látková rouška. Poskytnutí pomůcek zdarma lidem v tísni doporučovali někteří experti na sociální problematiku. O bezplatném zajištění pomůcek mluvili i opoziční politici.

Návrh pro vládu zmiňuje osobní ochranné prostředky. Jmenuje roušky, respirátory neuvádí. Z tabulky vyplývá, že Správa státních hmotných rezerv by měla zajistit 7,5 milionu kusů. "Cílem ministerstva práce je kromě roušek distribuovat také respirátory," řekla dnes novinářům ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní to bude záviset na zásobách ve státních rezervách. Šéfka resortu práce podotkla, že prioritou je dodat respirátory do škol.

Do 15 potravinových bank a jejich centrálního skladu by materiál měli dopravit hasiči. Podle mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Nicole Studené naloží roušky v úterý ráno ve skladu státních rezerv v Opočínku.

"Jedná se celkem o 3800 velkých beden, které budou naloženy na 250 paletách," uvedla mluvčí. Podle ní bude mít rozvoz na starosti 23 hasičů, materiál po republice přepraví 11 vozidel. "Vše bude rozvezeno během jednoho dne," dodala Studená.

Podle ministerstva by ochranné pomůcky měly dostat chudé domácnosti, třeba osamělí senioři, početné či neúplné rodiny i lidé bez přístřeší, z nocleháren, ubytoven, azylových domů a ghett. Podle odhadu by to mohlo být 143.000 lidí. Tolik jich dostává příspěvek na živobytí. Téměř dvě pětiny příjemců tvoří děti a čtyři procenta lidé nad 65 let. "Předpokládá se distribuce jednoho balení - 50 kusů roušek - na jednu osobu," uvedlo ministerstvo v návrhu.

Přímo potřebným má roušky rozdávat tisícovka zařízení. Měla by to být třeba intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. "Lokální neziskové organizace  nejlépe znají situaci svých klientů," uvedlo ministerstvo práce v návrhu. Podle něj materiál z potravinových bank mohou pro své obyvatele odebrat i obce.

Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měla vláda poslat pouze potřebným.

Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí balení s 50 či sto kusy těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Přečteno: 631x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Sociálně vyloučené lokality, MPSV, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo