romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roušky zdarma lidem v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky, rozdávat je budou i ale i terénní pracovníci

22.2.2021 17:09
Ilustrační FOTO: https://pixnio.com/
Ilustrační FOTO: https://pixnio.com/

Roušky zdarma pro lidi v nouzi by měly rozdělovat potravinové banky. Správa státních hmotných rezerv by jim měla dodat 7,5 milionu ochranných pomůcek. Počítá se s balíčkem 50 roušek na osobu. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce, který dnes projedná vláda. ČTK má návrh k dispozici. Hasiči oznámili, že materiál rozvezou v úterý.

Kabinet se v pátek shodl na tom, že by od úterka mělo být povinné nošení respirátorů, nanoroušek či dvou chirurgických roušek v hromadné dopravě, obchodech či nemocnicích. Dnes by měl případně stanovit i další místa, kde by byla potřeba silnější ochrana dýchacích cest než běžná látková rouška. Poskytnutí pomůcek zdarma lidem v tísni doporučovali někteří experti na sociální problematiku. O bezplatném zajištění pomůcek mluvili i opoziční politici.

Návrh pro vládu zmiňuje osobní ochranné prostředky. Jmenuje roušky, respirátory neuvádí. Z tabulky vyplývá, že Správa státních hmotných rezerv by měla zajistit 7,5 milionu kusů. "Cílem ministerstva práce je kromě roušek distribuovat také respirátory," řekla dnes novinářům ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní to bude záviset na zásobách ve státních rezervách. Šéfka resortu práce podotkla, že prioritou je dodat respirátory do škol.

Do 15 potravinových bank a jejich centrálního skladu by materiál měli dopravit hasiči. Podle mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Nicole Studené naloží roušky v úterý ráno ve skladu státních rezerv v Opočínku.

"Jedná se celkem o 3800 velkých beden, které budou naloženy na 250 paletách," uvedla mluvčí. Podle ní bude mít rozvoz na starosti 23 hasičů, materiál po republice přepraví 11 vozidel. "Vše bude rozvezeno během jednoho dne," dodala Studená.

Podle ministerstva by ochranné pomůcky měly dostat chudé domácnosti, třeba osamělí senioři, početné či neúplné rodiny i lidé bez přístřeší, z nocleháren, ubytoven, azylových domů a ghett. Podle odhadu by to mohlo být 143.000 lidí. Tolik jich dostává příspěvek na živobytí. Téměř dvě pětiny příjemců tvoří děti a čtyři procenta lidé nad 65 let. "Předpokládá se distribuce jednoho balení - 50 kusů roušek - na jednu osobu," uvedlo ministerstvo v návrhu.

Přímo potřebným má roušky rozdávat tisícovka zařízení. Měla by to být třeba intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. "Lokální neziskové organizace  nejlépe znají situaci svých klientů," uvedlo ministerstvo práce v návrhu. Podle něj materiál z potravinových bank mohou pro své obyvatele odebrat i obce.

Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měla vláda poslat pouze potřebným.

Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí balení s 50 či sto kusy těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Přečteno: 481x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Sociálně vyloučené lokality, MPSV, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo