romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozdělení agendy ombudsmana: Křeček si nechá svoji původní stížnostní, Šimůnková si vezme na starost lidsko-právní. Ohledně diskriminace mezi nimi není shoda

20.2.2020 23:47
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček si dnes se svojí zástupkyní Monikou Šimůnkovou předběžně rozdělil agendu. Křeček si nechá svoji původní stížnostní, kterou měl na starosti jako zástupce, Šimůnková si vezme lidsko-právní, které se věnovala bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Křeček dnes úřad ombudsmana v Brně převzal.

Šimůnková se bude věnovat lidsko-právní agendě jako například monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agendě lidí omezených na svobodě. Křeček si převezme agendu stížnostní, třeba stavebnictví či pozemkové právo. Jde o oblasti, které měl na starosti ve své předchozí funkci zástupce ombudsmana. Rozpory podle obou zatím panují ohledně agendy diskriminace, kterou by si Šimůnková také chtěla převzít, podle Křečka ale o tom ještě budou diskutovat.

"Rozdílné názory mezi ochráncem a jeho zástupcem, to není nic nového, vždycky to tady bylo. Ale jde o to, aby to nepřerostlo v degradování smyslu instituce," uvedl Křeček.

Křeček nevyloučil, že v úřadu budou nějaké personální změny. "Personální změny jsou nezbytné. Pokud přijde nový šéf do úřadu, tak vždycky nějaké změny jsou, ale nic zásadního v tuto chvíli nechystáme," řekl na dotaz ČTK Křeček. Už dříve uvedl, že zváží převedení části právníků na jinou agendu. Dnes k tomu řekl, že se musí uvážit, zda se dotyční lidé opravdu zabývají tím, co úřadu ombudsmana náleží.

V kanceláři ombudsmana Křečka přivítala Anna Šabatová, jejich setkání bylo jen krátké. Potřásli si rukou a Křeček Šabatové poděkoval za její práci ve funkci ochránce práv.

Jednaosmdesátiletého Křečka minulý týden zvolila ombudsmanem Poslanecká sněmovna, tento týden ve středu skládal slib. Dnes se ujímal funkce. Před budovou na něj čekali odpůrci i příznivci, odpůrci mu bránili vejít do budovy. Sedm lidí policie zajistila.

Přečteno: 649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Ombudsmanka, Diskriminace, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo