romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rozdělení agendy ombudsmana: Křeček si nechá svoji původní stížnostní, Šimůnková si vezme na starost lidsko-právní. Ohledně diskriminace mezi nimi není shoda

20.2.2020 23:47
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček si dnes se svojí zástupkyní Monikou Šimůnkovou předběžně rozdělil agendu. Křeček si nechá svoji původní stížnostní, kterou měl na starosti jako zástupce, Šimůnková si vezme lidsko-právní, které se věnovala bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Křeček dnes úřad ombudsmana v Brně převzal.

Šimůnková se bude věnovat lidsko-právní agendě jako například monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agendě lidí omezených na svobodě. Křeček si převezme agendu stížnostní, třeba stavebnictví či pozemkové právo. Jde o oblasti, které měl na starosti ve své předchozí funkci zástupce ombudsmana. Rozpory podle obou zatím panují ohledně agendy diskriminace, kterou by si Šimůnková také chtěla převzít, podle Křečka ale o tom ještě budou diskutovat.

"Rozdílné názory mezi ochráncem a jeho zástupcem, to není nic nového, vždycky to tady bylo. Ale jde o to, aby to nepřerostlo v degradování smyslu instituce," uvedl Křeček.

Křeček nevyloučil, že v úřadu budou nějaké personální změny. "Personální změny jsou nezbytné. Pokud přijde nový šéf do úřadu, tak vždycky nějaké změny jsou, ale nic zásadního v tuto chvíli nechystáme," řekl na dotaz ČTK Křeček. Už dříve uvedl, že zváží převedení části právníků na jinou agendu. Dnes k tomu řekl, že se musí uvážit, zda se dotyční lidé opravdu zabývají tím, co úřadu ombudsmana náleží.

V kanceláři ombudsmana Křečka přivítala Anna Šabatová, jejich setkání bylo jen krátké. Potřásli si rukou a Křeček Šabatové poděkoval za její práci ve funkci ochránce práv.

Jednaosmdesátiletého Křečka minulý týden zvolila ombudsmanem Poslanecká sněmovna, tento týden ve středu skládal slib. Dnes se ujímal funkce. Před budovou na něj čekali odpůrci i příznivci, odpůrci mu bránili vejít do budovy. Sedm lidí policie zajistila.

Přečteno: 572x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Ombudsmanka, Diskriminace, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo