romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RozhodněNE nejvyšším odměnám pro advokáty v EU

Praha, 26.3.2014 10:42, (ROMEA)
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.
Logo organizace Člověk v tísni. Uprostřed je kresba Franze Kafky, na níž je člověk ze tří stran zablokován.

Člověk v tísni pokračuje v informační kampani za změnu vymáhacího systému v České republice.

Čeští poslanci stojí v těchto dnech před zásadním rozhodnutím – snížit odměny advokátům při vymáhání malých dluhů. Člověk v tísni pro větší informovanost o této problematice spustil facebookovou stránku Rozhodněne.cz, která navazuje na stejnojmenné webové stránky. Najdete zde aktuální informace ze sněmovny, analýzy, odkazy na články v médiích a mnoho dalšího.

„Je absurdní, když pravidla zlobovaná Českou advokátní komorou vytáhnou z občanů zbytečně 12 miliard, které zůstanou advokátům napojeným na vymáhání veřejných dluhů. To je srovnatelné s náklady na všechny dávky pomoci v hmotné nouzi, které činily v roce 2013 10,5 miliardy korun“ řekl Jan Černý z Člověka v tísni.

V Česku je v rámci Evropské unie nejsnažší udělat z malého dluhu (pokuta za jízdu načerno, upomínka v knihovně, dluh za poplatek u lékaře) několikatisícový, a přivést tak dlužníka do nesnadné, často neřešitelné situace, která vede k exekuci. Novela by situaci změnila: za vymáhání dluhu do deseti tisíc korun by advokát dostal namísto stávajících téměř 5000 korun 600 až 900 korun, tak jak je tomu např. v Polsku, ale i v mnohem bohatším Německu. Vzhledem k tomu, že se advokátova práce se v těchto případech obnáší především daní pokynu asistentovi, který v řádu minut vyplní formulář pro soud a obešle dlužníka, je to odměna dle mezinárodních zkušeností dostatečná.

Proti novele je advokátní lobby, která by přišla pro zisky. Naopak pro skupina poslanců z TOP09, ODS, ČSSD a KDU, která zákon navrhla. A také Platforma pro odpovědné finance, v níž je kromě Člověka v tísni a Agentury pro sociální začleňování sdružená Česká bankovní asociace, Česká leasingová a finanční asociace a Kancelář finančního arbitra.

Toto úterý (25.3.2014) poslali poslanci Novelu do druhého čtení. První dílčí vítězství má tedy za sebou, ale čeká ji ještě dlouhá cesta ke schválení.
Sledovat ji můžete na www.rozhodnene.cz a přidružené facebookové stránce https://www.facebook.com/ROZHODNENE.cz

„Zapojte se do diskuze a zprostředkujte informace pro vaše přátele, může to pomoci,“ říká Jan Černý.

Člověk v tísni, o.p.s.
Přečteno: 387x
 

Kam dál:

Štítky:  

Exekuce, FinanceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo