romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozhodnuto. Za žhářský útok na romskou rodinu z Býchor čtyři roky vězení a tři podmínky

Praha, 26.9.2012 14:43, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

S rozličnými tresty dnes od Krajského soudu v Praze odchází čtveřiče mladíků za loňský žhářský útok na romskou rodinu z Býchor na Kolínsku. Nejtvrdší trest byl přidělen Vojtěchovi Vyhnánkovi, jenž vhodil zapálenou louč do okna rodinného domu. Soud mu uložil 4 roky nepodmíněně za pokus o těžké ublížení na zdraví s rasovým motivem. V domě bylo v době útoku bylo pět dospělých a čtyři děti.

Spolupachatel Jan Říha dostal dvacetiměsíční podmíněný trest s odkladem na 3 roky za trestný čin násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Jiřímu Drahovzalovi a Michalu Řehákovi soud udělil 1 rok podmíněně s odkladem na 2 roky.

"Vyhnánek dostal podle mě trest přiměřený. Ostatní tresty jsou ale nízké. Ty podmínky mě udivují, protože je dostali ti, kteří to celé vyburcovali a potom všechno svedli na Vyhnánka. A ještě se vymlouvali, že to byla klukovina. Nám přitom šlo o život," řekl serveru Romea.cz Milan Demeter, otec postižené rodiny, která se z Býchor po útoku ze strachu vystěhovala. Z téhož důvodu před soudem vypovídala bez přítomnosti obžalovaných.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit Cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít". Po cestě se bavili zpěvem rasistických písní skupiny Orlík (první kapela Daniela Landy) a pokřiky „táhněte do pr…“ či „Čechy Čechům“. Vyhnánek pak vhodil do okna hořící pochodeň. Oheň naštěstí rychle uhasila návštěva, která koukala v pokoji na televizi.

Vyhnánek před soudem odmítl, že by měl úmysl rodině bydlící přes ulici ublížit. V jednací síni tvrdil, že mu Romové nevadí - byť dříve policistům řekl, že je nesnáší. Připustil ale, že o „postrašení Cikánů“ se onen červencový večer skutečně mluvilo. „Také jsem něco zakřičel,“ přiznal, že se zapojil do hulákání. Popřel ale, že by se zapojil do hlasitého zpěvu písní skupiny Orlík. „Já si jen tak pobrukoval Táhněte do pr...,“ prohlásil s dodatkem, že byl opilý natolik, že si ani neuvědomoval, co zpívá. Ani ve vhození pochodně do otevřeného okna nevidí zlý úmysl. „Jen jsem ji ledabyle odhodil, když v dešti přestávala hořet," vysvětloval.

Vyhnánek se za svůj čin před soudem omluvil, ostatní projevili lítost. Vymlouvali se na opilost. Všichni během líčení odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Na Facebooku přitom psali rasistické narážky na Romy a pomáhali při organizaci nejméně jednoho koncertu rasisticky zaměřené hudby. Tento fakt také během zdůvodnění rozsudku připomněla soudkyně Naděžda Bittnerová: Na pořádání koncertu i na heslech, která vykřikovali, je znát, s čím koketují.

facebook-bychor-big.jpg
facebook-drahovzal.jpg

Vyhnánek na svém facebookovém profilu mimo jiné napsal: „Recept na cigošský guláš: Středně velkého Roma udeříme tyčí do hlavy, pár ran pěstí, nakopeme ledviny, podusíme za stálého hailování a podáváme vidlemi." 

Další spolupachatel Jiří Drahovzal přidal tento komentář: "Jste to, co jíte, takže bych to nežral... zlatej vjetnamec :-)." Drahovzal se vyznamenal i na jiných místech, kde mimo jiné na adresu Romů napsal: „Zničit je nenávist obrovská asi jsem rasista : ).“

A také toto: „… No bylo by dobré, kdyby spadlo lešení na nejméně 10 našich nepřizpůsobivých občanů! Radostně bych je všechny odvezl na RTG, ale jenom v tom případě, že by všicky zahynuly. To jsou moje sny, jenže ve větším počtu…“

"Obžalování šli z restaurace, vykřikovali rasistická hesla a výhružky násilí. Kdo byl v té skupině, ať držel louč nebo ne, je spolupachatel," dodala Bittnerová. Podle státního zástupce Zbyňka Vondry čtveřice chtěla demonstrovat sílu proti Romům a rasový motiv byl v jejich počínání zřejmý.

Známý fotbalista Lukáš Hartig, který svoji kariéru začínal právě v Býchorech, odmítá, že by obžalovaní byli příznivci neonacismu. Uvedl to v reportáži TV Nova s tím, že celé dění kolem případu považuje za úlet. „Jsou to supr kluci.“ Popírá rovněž zjištění orgánů činných v trestním řízení, že by do domu byla vhozena zapálená louč. „Já mám informace, že to byl kus klacku nebo něčeho takovýho a že to vůbec nehořelo.“ 

sons-of-bohemia-hartig.jpg
Zdroj: http://sons-of-bohemia.rajce.idnes.cz

Hartig byl přitom s krajní pravicí několikrát spojován. Byl například vyfotografován s členy neonacistické skupiny Sons of Bohemia v oblečení typickém pro vyznavače tohoto extremistického hnutí.

Soudkyně případ z Býchor porovnala se žhářským útokem ve Vítkově, při kterém byla popálena dvouletá dívka. "Je v tom výrazný rozdíl. Ve Vítkově měli útočníci podstatně jiné vybavení, přišli potichu a z různých stran," doplnila Bittnerová. 

Napadená rodina požadovala odškodné 200 tisíc korun jako kompenzaci za následné stěhování z Býchor. Soudkyně však jejich žádosti nevyhověla a odkázala ji k občansko-právnímu řízení. "S odkázaním nároku poškozených na náhradu škody nejsme spokojeni. Soud k němu neměl žádné důvody. Nemajetková újma je taková, která vzniká objektivně spácháním samotného trestného činu. Ten představuje závazný zásah do práv poškozených. Námi uplatněný nárok na náhradu škody byl vzhledem k důsledkům, které trestným činem způsobili, minimální," řekla serveru Romea.cz Klára Kalibová, zmocněnkyně postižené rodiny. 

Za pokus o těžké blížení na zdraví hrozilo Vyhnánkovi až 12 let vězení, ostatním za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až tři roky. Rozsudek není pravomocný. Vyhnánek a Říha se na místě odvolali, zbývající si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Odvolal se i jeden ze žalobců, druhý si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Přečteno: 2464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Býchory, Soud, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo