romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozkol na extrémní pravici, Vandas znovu zvolen předsedou DSSS

Praha, 7.3.2015 23:01
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS.  Foto: František Kostlán
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS. Foto: František Kostlán

Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) povede i v následujících dvou letech její dosavadní předseda Tomáš Vandas (46). Pro jeho zvolení se vyslovilo 90 z 92 zúčastněných delegátů dnešního sjezdu strany. Ještě před sjezdem došlo na extrémní pravici k rozkolu, když proti staronovému vůdci DSSS zaútočil předseda NE Bruselu - Národní demokracie Adam B. Bartoš.

Dělnická strana sociální spravedlnosti je nástupkyně soudně zrušené neonacistické Dělnické strany. Soudci našli v programu, idejích a symbolech strany xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Vedení DS ale bylo na možnost rozpuštění připraveno a po verdiktu soudu se funkcionáři i značná část členské základny přesunuli právě do Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta fakticky pokračovala ve stejné činnosti jako DS, tzn. pořádala například protiromská shromáždění, která často končila střety s policií nebo pokusy zaútočit na Romy.

V parlamentních volbách Dělnická strana ani její nástupkyně nikdy výrazně neuspěla. Jediným úspěchem DSSS je výsledek posledních komunálních voleb v Duchcově, kde se dostala do vedení města, když se překvapivě spojila s KSČM a ČSSD.

Vandas po skončení sjezdu pro ČTK označil za své priority boj proti imigraci a islamizaci země. Hodlá prý také vystupovat proti Babišovi a jeho hnutí ANO. Strana podporuje zákon o referendu a DSSS je pro vystoupení země z EU.

Místo výkonného místopředsedy obhájil Jiří Štěpánek. Do pětičlenného výkonném výboru strany byl nově zvolen předseda Dělnické mládeže, mládežnické organizace DSSS, Erik Lamprecht.

Rozkol na extrémní pravici. Bartoš proti Vandasovi

Těsně před sjezdem došlo na extrémní pravici k rozkolu, když před znovuzvolením Vandase do čela DSSS varoval předseda Strany NE Bruselu - Národní demokracie, známý antisemita Adam B. Bartoš. Ten v tzv. poselství členům DSSS Vandase označil za nastrčenou figurku a agenta tajných služeb, který má DSSS a ostatní "pronárodní" strany držet na nevolitelné úrovni. "Agónii dělnické strany musíme společně ukončit," uvedl Bartoš a vyzval členy, aby vstoupili do jeho strany.

Adam B. Bartoš: "Agónii dělnické strany musíme společně ukončit."

Bartoš pracoval do roku 2009 pro server iDnes.cz, poté začal vytvářet svůj vlastní blog, na kterém propaguje rasistické a xenofobní názory. Bartoš je signatářem iniciativy D.O.S.T a svými extremistickými názory se nijak netají. Je známý například svými seznamy "pravdoláskařů" a výroky, které mnozí považují za antisemitské. Kněz Tomáš Halík soupis "pravdoláskařů" přirovnal k nacistickému „Seznamu Židů a jejich pomahačů“. Na začátku roku 2014 stál u zrodu strany NE Bruselu - Národní demokracie, která vznikla přejmenováním strany Právo a Spravedlnost (PaS).

Bartoš má velmi blízko k exprezidentovi Václavu Klausovii i současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zveřejněn v prosinci 2010, exprezident Klaus označil jeden z Bartošových textů za geniální. Zemanův štáb pak během prezidentské kampaně využíval texty Adama B. Bartoše k dehonestaci Karla Schwarzenberga.  Například informaci, že v sídle, kde pobývá manželka Karla Schwarzenberga Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi, kterou Miloš Zeman zveřejnil, byla přímá citace jednoho z Bartošových nenávistných textů. Rakouský hrad Hardegg však Schwarzenbergově rodině téměř 300 let nepatří.

Spolupráce strany NE Bruselu - Národní demokracie a DSSS skončila po půl roce, když se v červenci 2014 strany spojily do tzv. Národní kongres a jejich představitelé se dohodli na volební spolupráci. Společně pak neúspěšně kandidovali v komunálních volbách.

Útok na budovu, kde byl sjezd DSSS

Ještě před začátkem sjezdu DSSS neznámý pachatel nebo pachatelé rozbili okna budovy v ulici U Kina v Praze-Modřanech. Tomáš Vandas dal incident do souvislosti se sjezdem, podle něj za ním stojí zřejmě antifašisté. Vandas je přesvědčen o tom, že cílem nočního útoku bylo sjezd zrušit. "Máme celostátní sjezd a proč najednou těsně před jeho konáním v noci se objekt stal terčem takového útoku? Souvislost je podle mého názoru evidentní," řekl ČTK.

Policie věc vyšetřuje pro podezření z poškození cizí věci. Incident se podle mluvčí stal mimo otevírací dobu, nikdo tedy nebyl zraněn.

Přečteno: 1926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Antisemitismus, Anticiganismus, Dělnická mládež, DSSS, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo