romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rožnovský skanzen bude o víkendu patřit slovenskému folkloru. Vystoupí i romský soubor

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko), 29.7.2014 9:48, (Praha)
Romská vlajka
Romská vlajka

Slovenskému folkloru bude o víkendu patřit Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koná se zde 16. ročník folklorního festivalu Jánošíkův dukát a vystoupí na něm mimo jiné také zástupci romské menšiny se svým souborem. Festivalu se zúčastní přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska, uvedla včera mluvčí muzea Petra Valíčková.

"Představí se také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v České republice budou letos zastupovat Romové, Řekové, Ukrajinci a Rusíni," uvedla mluvčí.

Součástí festivalu jsou soutěžní a zábavné pořady, pořadatelé připravili Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, školu tanců i školu hry na pastýřské hudební nástroje. "Na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty u Nitry. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet," podotkla Valíčková.

Hudební a taneční vystoupení doplní výstava. V prostorách budovy Sušáku budou vystavena díla ze sbírek Turčianské galerie v Martine. Festival začne v pátek, potrvá do neděle.

V rožnovském skanzenu, který patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v regionu, se koná v sezoně více folklorních festivalů, například Rožnovská valaška či Romská píseň.

Přečteno: 369x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, národnostní menšina, Výstava, Hudba, TanecHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo