romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rožnovský skanzen bude o víkendu patřit slovenskému folkloru. Vystoupí i romský soubor

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko), 29.7.2014 9:48, (Praha)
Romská vlajka
Romská vlajka

Slovenskému folkloru bude o víkendu patřit Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koná se zde 16. ročník folklorního festivalu Jánošíkův dukát a vystoupí na něm mimo jiné také zástupci romské menšiny se svým souborem. Festivalu se zúčastní přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska, uvedla včera mluvčí muzea Petra Valíčková.

"Představí se také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v České republice budou letos zastupovat Romové, Řekové, Ukrajinci a Rusíni," uvedla mluvčí.

Součástí festivalu jsou soutěžní a zábavné pořady, pořadatelé připravili Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, školu tanců i školu hry na pastýřské hudební nástroje. "Na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty u Nitry. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet," podotkla Valíčková.

Hudební a taneční vystoupení doplní výstava. V prostorách budovy Sušáku budou vystavena díla ze sbírek Turčianské galerie v Martine. Festival začne v pátek, potrvá do neděle.

V rožnovském skanzenu, který patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v regionu, se koná v sezoně více folklorních festivalů, například Rožnovská valaška či Romská píseň.

Přečteno: 389x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, národnostní menšina, Výstava, Hudba, TanecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo