romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rožnovský skanzen bude o víkendu patřit slovenskému folkloru. Vystoupí i romský soubor

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko), 29.7.2014 9:48, (Praha)
Romská vlajka
Romská vlajka

Slovenskému folkloru bude o víkendu patřit Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koná se zde 16. ročník folklorního festivalu Jánošíkův dukát a vystoupí na něm mimo jiné také zástupci romské menšiny se svým souborem. Festivalu se zúčastní přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska, uvedla včera mluvčí muzea Petra Valíčková.

"Představí se také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v České republice budou letos zastupovat Romové, Řekové, Ukrajinci a Rusíni," uvedla mluvčí.

Součástí festivalu jsou soutěžní a zábavné pořady, pořadatelé připravili Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, školu tanců i školu hry na pastýřské hudební nástroje. "Na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty u Nitry. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet," podotkla Valíčková.

Hudební a taneční vystoupení doplní výstava. V prostorách budovy Sušáku budou vystavena díla ze sbírek Turčianské galerie v Martine. Festival začne v pátek, potrvá do neděle.

V rožnovském skanzenu, který patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v regionu, se koná v sezoně více folklorních festivalů, například Rožnovská valaška či Romská píseň.

Přečteno: 375x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, národnostní menšina, Výstava, Hudba, TanecHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo