romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rulíková Vítková převedla peníze ze sbírky na paterčata magistrátu. Kiňová bude chtít náhradu, když peníze nedostane

23.5.2016 18:31
Paterčata s rodinou (FOTO:bau)
Paterčata s rodinou (FOTO:bau)

Matka prvních českých paterčat Alexandra Kiňová se bude domáhat náhrady, pokud by kvůli postupu Klubu dvojčat a vícerčat a jeho ředitelky Kláry Vítkové Rulíkové přišla o peníze z veřejné sbírky na paterčata. ČTK to dnes sdělila právní zástupkyně Kiňové Klára Samková. Výtěžek 616.440 korun sbírky vyhlášené klubem se podle Rulíkové přes rozpočet hlavního města Prahy dostane na účet Kiňové, podle Samkové ale matka na peníze nemá právní nárok. Vyjádření pražského magistrátu ČTK shání.

SOUČASNÁ FINANČNÍ SBÍRKA NA POMOC RODINĚ S PATERČATY

Spolek Maminky dětem Milovice vyhlásil k 2. 4. 2015 povolenou veřejnou sbírku na pomoc rodině paterčat.

K tomuto účelu byl zřízen transparentní účet č. 2900747774/2010 (Fio banka, a.s. pobočka Nymburk)

Sbírka byla ukončena k loňskému 17. dubnu na žádost Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci. Do rozpočtu Prahy, která sbírku povolila, klub podle Rulíkové výtěžek převedl, protože se se Samkovou nedokázal domluvit na převodu darem. Převod na účet pro matku znamená, že peníze bude danit a budou se zohledňovat při výpočtu sociálních dávek, upozornila Rulíková.

"Přes roční snahu převézt čistý výtěžek veřejné sbírky na rodinu paní Alexandry Kiňové, se nepodařilo nalézt shodu s její právní zástupkyní na znění darovací smlouvy. Konečné vyúčtování veřejné sbírky bylo dle zákona odevzdáno magistrátu hl. města Prahy k 31. 12. 2015. Na základě rozhodnutí Magistrátu hl. města Prahy, které nabylo právní moci dne 12. 4. 2016, byl čistý výtěžek ukončené veřejné sbírky ve výši 616 440,31 Kč převeden do rozpočtu Hlavního města Prahy, ze kterého budou následně převedeny na účet paní Alexandry Kiňové," uvedla minulý týden Vítková Rulíková v prohlášení, které zaslala serveru Romea.cz.

"Na to, aby se peníze dostaly do rukou té, pro kterou byla sbírka uspořádána, není právní nárok: magistrát hlavního města Prahy si je může klidně ponechat," uvedla Samková. Rulíková oponuje, že klub výtěžek sbírky do rozpočtu Prahy převedl podle zákona a rada města je podle jejích informací Kiňové převede. Děti se narodily v červnu 2013, rodina žije v Milovicích na Nymbursku. Veřejnou sbírku klub vyhlásil měsíc před narozením paterčat.

Samková dnes uvedla, že Kiňová se žalobou o vydání sbírkových peněz obrátila na soud, který zatím o věci nerozhodl. Darování podle Samkové nebylo možné, protože klub byl pouze správcem vybraných peněz, nikoliv vlastníkem, takže výtěžek mohl pouze převést. O určení opatrovníka dětí, které podle Rulíkové klub předpokládal, aby se předešlo danění peněz, se nikdy nejednalo, tvrdí Samková. Doplnila, že neví o ustanovení, podle nějž by Kiňová měla peníze danit a přiznávat při výpočtu dávek.

Klub ze sbírkových peněz v minulosti částečně platil třeba terénní pracovnice v rodině s paterčaty. Podle Samkové s nimi rodina ukončila spolupráci kvůli nedostatečnému právnímu ošetření vztahu těchto pracovnic s Kiňovou.

První česká paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel přišla na svět císařským řezem 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Děti se narodily v pořádku, na svět se všechny dostaly za pět minut. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.

Přečteno: 6548x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, SbírkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo