romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rusko obvinilo Českou republiku z šíření neonacismu, rasismu a xenofobie. Jestli nás bude "denacifikovat" stejně jako Ukrajinu, zatím Putin neřekl

31.8.2022 17:54
Vladimír Putin (FOTO: Wikimedia Commons)
Vladimír Putin (FOTO: Wikimedia Commons)

Ruské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo státy oponující Moskvě z překrucování dějin, heroizace nacismu a šíření neonacismu, rasismu a xenofobie. Nejhrozivější situace podle hodnocení ruské diplomacie vznikla kromě Ukrajiny v pobaltských státech, v Polsku a Česku, napsala dnes agentura TASS.

"Praha vystupuje jako advokát Kyjeva od začátku speciální vojenské operace Ruska k denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny a zásobuje jej různými typy zbraní. Tato linie našla své pokračování po zahájení předsednictví Česka v Evropské unii," píše ruská diplomacie na úvod dokumentu, který českým úřadům vytýká "podporu neonacistických sil za hranicemi Česka".

Zpráva také kritizuje "cynický boj s dědictvím sovětských pomníků" na příkladu odstranění sochy maršála Koněva z pražského náměstí.

Zpráva ruské diplomacie také tvrdí, že "v řadě zemí zesílila kampaň překrucování dějin a falšování role Sovětského svazu ve vítězství nad nacismem" a že "agresoři, kteří rozpoutali válku, a autoři ideologie rasové čistoty se cynicky zaměňují za stát, který jim čelil". Od srovnávání nacistického a sovětského režimu se podle Moskvy přechází k pokusům svalit veškerou odpovědnost za válku na Sovětský svaz.

Moskva je dlouhodobě velmi citlivá na připomínky, že se Sovětský svaz 17. září 1939 přidal k německému útoku na Polsko v souladu s dohodou, kterou uzavřel v srpnu 1939 s nacistickým Německem, a následně okupoval Pobaltí. V minulosti i ruský prezident Vladimir Putin dohodu označovanou jmény tehdejších ministrů zahraničí obou zemí jako pakt Molotov-Ribbentrop odsuzoval.

Nyní však ruský prezident pod záminkou "denacifikace" kyjevského režimu nařídil vpád ruských vojsk do sousední země a rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, s desítkami tisíc mrtvých a miliony uprchlíků. Kyjev a Západ odsuzují ruský útok jako ničím nevyprovokovanou agresi, Západ pomáhá Ukrajině vojenskou a další pomocí a uvalil na Rusko sankce.

Přečteno: 4383x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo